Business World Global

Avustralya’dan Adana’ya sevgi yolculuğu

Avustralya’dan Adana’ya sevgi yolculuğu
29 Mayıs 2022 - 9:51

Türk girişimci ve hayvansever Devran Kaan Naz, ülkeye döndükten sonra birçok sektörde önemli yatırımları yapmanın yanı sıra, hayırseverliği ile de takdir toplamaya devam ediyor.

Devran Kaan Naz, bugün birçok sektörde başarısını kanıtlamış hayırsever bir girişimci ve geçmişten günümüze olağanüstü markalar yaratmış bir iş insanı. İnşaatta Devkorp, tarımda AE Tarım, tanıtım medyada Dev Production, spor işletmeciliğinde Elit Sağlıklı Yaşam Merkezi ve restorancılıkta Kebab House markalarıyla adından bahsettiren Türk girişimci Devran Naz, örnek yaşam hikayesini Business World Global’e anlattı.

-İş hayatına nasıl başladınız, bugünlere gelirken nelerle karşılaştınız?

1988’de Avustralya doğdum, elektrik mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra inşaat üzerine eğitimler alıp mühendisliği ve müteahhitliği beraberinde yapmaya başladım. Bunlarla da yetinmeyip işletme yönetimi sertifikasını aldım. Avustralya’da bulunduğum sürede Türk mutfağı ile dünya mutfağını harmanlayarak insanlara lezzet şöleni yaşattığı Prospect Kebab House’u kurdum. Akdeniz yemekleri o kadar popüler oldu ki farklı eyaletlerden insanlar bu lezzetleri tatmaya geldi.

Aynı zaman diliminde inşaat sektörüne boyut kazandırmaya devam ettim. İlk büyük projelerimizden biri de, yeni yıl etkinliklerinde Avustralya’nın en büyük köprülerinden olan Harbour Köprüsü’nün Noel’e özel animasyonlarla aydınlatılmasıydı. Avustralya’da lüks ve modern yaşam alanlarının tasarlanmasına ve yapımına imza attık.

-Türkiye’ye dönüş yaptınız, burada neler yapacaksınız?

Yurt dışında elde ettiğimiz başarılardan sonra memleketim Adana’ya dönüş yaptım. Gerekli incelemeleri ve görüşmeleri yaptıktan sonra Türkiye’deki inşaat sektörüne hızlı ve emin bir giriş yaptım. Başladığı büyük projede dalgalanan kur, malzeme fiyatlarındaki büyük artış ve projenin diğer ortakları tarafından yarı yolda bırakılmasına rağmen yılmadan yola devam etti.

Her detayı atlanmadan kalite ile işlenen daireleri tamamlayıp satışa sunduk. İnşaat şirketimizin adını taşıyan proje ilçenin hatta şehrin gözdesi oldu. Her zaman için ülkesinde Avrupa standartlarına uygunluk düzeyinde işler yapmaya gayret gösterdik. Bu kalite standartlarını her seferinde daha büyük bir projeye taşıdık.

Bir diğer projemiz de Belgrad Ormanı’nın içerisinde bulunan ‘Orman Ada’ projesinin gözde villalarından birini modernize ve restore etmekti. Teknoloji ile modernizmin mükemmel sentezini mimariye işledik.

-Adana’ya yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Adana’da 320 dönümlük avokado üretim tesisi kurulumuna başladık ve tarım alanında da hedeflerimiz maksimum düzeyde. Yüksek kaliteli ürünleri Avrupa ülkelerine ihraç etmek üzere gerekli bağlantılar kurulup anlaşmalar şimdiden hazır.

Adana’nın Karataş ilçesinde Devpati Hayvan Hastanesi’ni kurduk. Bu hastane hayvanlara ihtiyaçları olan her hizmeti sunuyor. Devpati Hayvan Hastanesi geçtiğimiz günlerde Afganistan’dan kurtarılan 304 hayvanın kurtarma operasyonunu gerçekleştirmesinde büyük olanak sağladı.

-Hayvan sevginiz çok başka bir boyutta, biraz bize bahseder misiniz?

Sabahın ilk ışıkları ile yürüyüşe çıkarak başlarım, bu yürüyüşümde bana hayatına dokunduğumuz sokak hayvanları eşlik ediyor. Gününün en az iki saatini sokak hayvanlarına adıyorum. Aracımın arkasına mama çuvallarını doldurup tüm ilçedeki sokak hayvanlarını besliyorum. Bunu kesintisiz her gün yapmaya gayret gösteriyorum. Sokak hayvanlarının bu dünyanın gerçek sahipleri olduğunu düşünerekten, onların yaşam standartlarını yükseltmek için bir hayvan hastanesi kurdum. Önceliğimiz hayatlarına dışarıda devam edemeyecek ampute olmuş ve rehabilitasyona ihtiyacı olan hayvanlar.

-Sosyal faydaya ve yardımseverliğe inanan birisi olarak nasıl projeler yapıyorsunuz?

Bölge halkı tarafından bu yaptıklarımız takdirle karşılandığından, çok sayıda gönüllü sokak hayvanları için yaptığımız çalışmalarda bize fiziksel destek sağlıyorlar. Ülkemiz genelinde ağır yaralar açan orman yangınlarında, insani yardım paketleri ve yangın söndürme ekipmanları ile Türkiye’deki bütün yangın noktalarına destek verdik. Geçtiğimiz dönemdeki acı sel felaketinde insanların tahliye edilmesine destekte bulunduk. Düzenli olarak çadırda yaşayan aileleri ziyaret edip ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalar yürütüyoruz.  Geçtiğimiz ay iki adet müstakil evin inşaatını tamamlayıp ihtiyaç sahibi ailelere teslim ettik. Spora ve gençlere verdiğimiz önem dolayısıyla Karataş Belediye Spor Kulubü Kadınlar Voleybol Takımı ve A Futbol Takımı’na sponsor olduk.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.