Business World Global

Cafe İtaliano, kazan kazan metodu ile büyüyor

Cafe İtaliano, kazan kazan metodu ile büyüyor
22 Temmuz 2019 - 11:25

Türkiye de cafe sektöründe birçok ünlü markanın kurucu ve işleticişi olan Oğuz Şenol, iş dünyasına atılması ve devamında yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Keyifle geçen sohbeti yazımıza dökerek siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Oğuz Şenol, 1985 de yurtdışında başladığım yüksek öğrenimimi bitirdikten sonra 1990 senesinde iş hayatına toptan gıda işiyle başladım. 1995 senesinde sektörün ilklerinden olmak üzere cafe restaurant işine girdim. Kurduğumuz markalar arasında Harvard Cafe, Cafe İtaliano, Bursa Kebap Evi, Cafe Salad, Dreams, olmak üzere sektörde 24 senedir artan hizmet anlayışı ile hizmet etmekteyiz.

Sizin kurduğunuz sistemin çıkış noktası oldu?

Firmamızın, cafe/restaurant sektöründe 1995 senesinden beri 24 senedir kazandığı tecrübeler doğrultusunda, bizler markalarımızdan Cafe İtaliano için zamanın doğru olduğunu düşünerek markamızı, bilgilerimizi ve uzun zaman çalışarak kurduğumuz sistemimizi paylaşma kararı aldık. Asıl çıkış noktası yaşanılan ekonomik krizdir. Diyeceksiniz ki tersi olmalı, ancak günlük nakit ile sirküle olan ve sektörde yatırımcının az bir yatırımla, misafirin çok uygun fiyat ile çıkabileceği, dekorasyonuyla, hizmetiyle, 4/4 lük kazandıran bir sektör boşluğu olduğunu gördük. Ve tüm sistemi yatırım giderinden, gelir  marjından, kira ve çalışan sayısından tutunda menü içeriği ve food cost (yiyecek maliyetine) kadar bu kriz ortamına en uygun projeyi Cafe İtaliano franchise sistemi altında birleştirdik.

Markanızdan franchise alabilmesi için nelere dikkat ediyorsunuz?

Uygun bir çalışma partner’i ile uygun bir lokasyon olması lazım öncelikle. Başvuruları hem finansal hem göz önünde bulundurduğumuz bazı kriterlerden geçirerek 2.ci görüşmemize olumlu ya da olumsuz cevap ile yaklaşıyoruz. Amacımız sürekli her 2 tarafında kazan kazan modeli ile belli bir aile ortamı sıcaklığında başarılı bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktır.

Siz nasıl bir model geliştirdiniz?

Bizim bir modelimiz var. Adını “düşeş formülü”  koyduk. Bu Cafe İtaliano yatırımcımız için en net formül ve tariftir;

Lezzet + Fiyat Avantajı +Düşük Maliyet + Düşük Risk (Yatırım) + Yüksek Kar marjı + En hızlı yatırımın geri dönüşü = Cafe İtaliano

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz bu sistemi Cafe İtaliano markasını, ülkemizin ve sektörün yaşadığı  günün zor koşullarını görerek ve yatırımcı gözlüğünden olduğu  kadar misafirlerimizin gözünden bakarak kurduk. Bu sistem çalışması yaklaşık 1 sene sürdü. İtalya’daki trattoria tarzı çok şirin, pötikareli masalar ve dekorasyonu ile davetkar, fiyatları ile çok uygun, ve yatırımcının kar marjı en yüksek sistemi kurarak para kazanması üzerine çalıştık. Amacımız bu sistemin başarısı ve karşılıklı memnuniyet esasına göre büyümektir.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

Ben çok teşekkür eder yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.