Business World Global

Toplumun Finans Sistemine Entegre Olmasını Hedefliyoruz

Toplumun Finans Sistemine Entegre Olmasını Hedefliyoruz
15 Haziran 2021 - 11:08

Nakitsiz topluma geçiş kapsamındaki hedeflerin orta vadede yerine gelmesini bekliyorduk, ancak pandeminin de etkisi ile bu süreç kendiliğinden doğal ve hızlı bir şekilde gerçekleşti.

Pandemi dönemi içerisinde son kullanıcıların ödeme tercihlerinde büyük değişimler gerçekleşerek, finansal teknoloji alanında hızlı bir büyüme yaşandı ve büyük güç kazandı. Biz Sipay olarak bu hızlı büyümeyi kontrollü bir şekilde gerçekleştirerek bazı stratejik kararlar aldık. Hedefleri ve beklentileri yerine getirebilmek adına Fintek firmamızın teknoloji kısmını ayırarak İTÜ Teknokent’te konumlanmayı tercih ettik. Buradaki hedefimiz teknolojimizi yönetecek hızlı ve dinamik bir organizasyon yapısı oluşturmak. 2021 yılının ilk aylarında attığımız bu adımla birlikte güçlü bir teknolojik üsse sahip olarak  hızlı büyümenin güçlü temelini atmış olduk.

İnsanlar, fintech sektörünün hızlı büyüme döneminde ciddi bir dijital ödeme alışkanlığı kazandı. Bunun yanı sıra, artık inovatif çözümler bekleyen toplum kesimlerinin varlığından söz edebiliriz. Pandemi öncesinde müşterilerimizi bizler yönlendirirken, oluşan yeni ihtiyaçlar sonucu müşterilerimizin bizi yönlendirdiği bir döneme geçmiş bulunmaktayız. Firma olarak bu ihtiyaçlara cevap vermek için inovasyonlarımıza teknoloji üssümüzdeki çalışmalarla devam ediyoruz. Gerçekleştireceğimiz inovasyonlarla birlikte hem müşterimizin bu alışkanlıklarını korumalarını sağlayacağız hem de yeni taleplere uygun çözümler geliştireceğiz.

Müşterilerimizin taleplerine cevap verdikçe müşteri sayılarımızın, işlem adetlerimizin ve hacimlerimizin hızlı bir şekilde arttığını gördük. Bu sebepten dolayı 2020 yılında üç kere hedeflerimizi revize ettik, ekiplerimizi büyüttük.

Ödeme almak isteyen her işletme bizim için potansyel bir müşteridir.

Hedefimiz tüm toplum kesimlerinin kolay, hızlı ve uygun bir şekilde finansal sisteme entegre olabilmesini sağlamak. İşletmelerin kolayca ödeme alabilmelerine aracılık etmek istiyoruz. Her ne kadar tüm dünyada harcama alışkanlıkları artsa da, işletme sayılarının daha fazla artmasından kaynaklı olarak rekabet fazlası ile arttı. Dolayısıyla müşteri kazanımının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. İşletmelere sağladığımız hizmetler ile birlikte müşterilerin ilgisini çektikten sonra, müşteriyi uğraştırmadan ve zorlamadan kolay bir şekilde satılan ürünü / hizmeti almalarını sağlıyoruz.

Araştırmalardan da anlaşılacağı üzere toplumun çeşitli kesimleri farklı nedenlerle bankalarla çalışmakta zorluk yaşıyor. Bu zorluklar arasında fiziksel erişim sıkıntısından yüksek işlem maliyetlerine kadar birçok neden sıralanabilir. Bu sebeplerle Sipay olarak toplumun tüm kesimlerine minimum maliyetlerle, herhangi bir şubeye gitmeksizin, kolay ve hızlı bir şekilde hizmet vermek istiyoruz. Bunun yanı sıra kobilerimizin POS işlemleri ile ilgili yaşadıkları sorunların da farkındayız. Yüksek cihaz maliyetleri, bakım gereksinimi, yüksek POS komisyon oranları gibi sebepler esnafın ekonomik faaliyetlerini özellikle de yaşadığımız bu zor günlerde daha da kötü hale getirmektedir. Tüm bu sorunlara karşın Sipay olarak sunduğumuz sanal POS hizmeti sayesinde herhangi bir cihaz bağımlılığı olmadan, uygun POS komisyon oranları ile ve en önemlisi devamlılığın olmadığı bu ortamda limit ve hedefler olmaksızın hizmet sunuyor, ekonomiye katkıda bulunmanın mutluluğunu paylaşıyoruz.

Son yıllarda alternatif ödeme yöntemlerine ilgi dediğiniz gibi fazlası ile arttı. Sipay olarak sanal POS ve dijital cüzdan altyapısı ile ödeme alma yöntemleri sağlıyoruz. Söz konusu çözümleri hem geleneksel yöntemlerle vermeye çalışıyoruz, hem de yeni nesil ödeme yöntemleri üretmeye çalışıyoruz.

Sanal POS alanında en ilgi gören ürün, geçtiğimiz yıllarda linkle ödeme çözümüyken, bu sene mobil POS ismini verdiğimiz ürün oldu. Artık yavaş yavaş hayatımızdan fiziki POS’lar çıkıyor ve mobil POS’lar hayatımıza giriyor.

Dijital cüzdan ürünlerine olan ilgi de hiç az değil. Artık işletmeler kendi cüzdan yapılarını ve kendi sadakat programları oluşturarak müşterilerine hizmet vermek ve onları kendilerine bağlamak istiyorlar. Önümüzdeki dönemlerde dijital cüzdan ve sanal POS ürünlerinin birbirlerini tamamladığı ürünler görmeye başlayacağız gibi duruyor. Sipay olarak alışagelmişten farklı ürünler ve hizmetler vermeyi daha çok seviyoruz. Yakında ürün yelpazemize yeni ürünler ekleyerek müşterilerimizi farklılaştırma hedefimiz bulunmakta.

Türkiye’de finansal hizmetler konusunda diğer ülkelere göre çok daha öndeyiz. Hem ürünlerimiz, hem altyapımız ve güvenlik alanında yaptığımız geliştirmeler ile müşterilerimize çok daha katma değerli hizmetler veriyoruz.

İlk amacımız, Türkiye’deki müşterilerimize hızlı, kolay ve uygun şekilde, hem yurt dışından ödeme alabilecekleri hem de yurt dışına ödeme gönderebilecekleri bir altyapıyı oluşturmak. Bunun için kıtaları birbirlerine bağlıyor olmamız lazım. Yurt dışındaki farklı iş birlikleri ile bunları yapmak daha kolay olsa da, biz kendi yolumuzda ilerlemeyi tercih ettik. Bunun en büyük nedenlerinden biri de, Türkiye’deki müşterilerimize verdiğimiz katma değerli hizmetleri, diğer ülke vatandaşlarına da verebilmek. Türkiye’de diğer ülkelere göre finansal hizmetler alanında bu kadar ilerideyken, bu tarz hizmetlerimizi diğer ülke vatandaşlarına da vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.

2020’de kazandığımız ivme ile 2021’e hızlı bir giriş yaptık. İlk çeyrekte hedeflerimizi aşarak 2021 hedeflerimizi tekrar revize ettik. İlk hedefimiz, müşterilerimize katma değerli hizmetler vermeye devam etmek ve onların satış adetleri artırmak. Çünkü biliyoruz ki onların büyümesi ile bizler de büyüyeceğiz. Bir diğer hedefimiz ise, yenilikçi ürünler ile birlikte, farklı sektörlere de hizmet verip müşteri sayılarımızı artırmak. Yurt dışında alacağımız lisanslar ve yeni çıkacak mevzuatlar ile birlikte 2020’de başarmış olduklarımızı 2021’de devam ettirmek ve katlayarak büyütmek. 2021’de müşterilerimiz Sipay’i iki yenilikçi ürün ile duymaya devam edecek.

Semih Muşabak / Sipay Genel Müdürü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]