Business World Global

Zor günler kapıda

Zor günler kapıda
Erol Şahin( erolsahin@businessworldglobal.com )
31 Temmuz 2023 - 11:05

Erol Şahin /EBS Danışmanlık Genel Müdürü

Uzun süre gündemin birinci maddesi olan seçimleri geride bıraktık ve son 2 yıldır baskılanan kur artık serbest kaldı… 

Yılın ilk 4 ayını tam 382 milyar liralık bütçe açığı ile geçen hükümet şimdiden 2023 yılı bütçe açık planının %60’ını tamamladı. İşte bu noktada Temmuz ayında bir ek bütçe kaçınılmaz durmakta.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi %100 artışlı bir ek bütçe ve bu açığı kapatmak için gelecek vergilerle karşı karşıyayız.

Toplam vergi gelirlerinin %60 oranının dolaylı vergilerden sağlandığı düşünüldüğünde bu artışın öncelikle ÖTV kaynaklı olacağı kesin gibi durmakta. Sigaradan alkole akaryakıttan otomotive kısacası iğneden ipliğe her şeye zam kapıda duruyor.

Genel bir girişten sonra otomotiv sektörüne gelecek olursak, Pazar yılın ilk 5 aylık dönemini 340 bin adeti otomobil,105 bin adeti Hafif Ticari Araç olmak üzere toplam 445 bin adetlik rekor bir rakamla geride bıraktı. İçinde bulunduğumuz Haziran ayında da yaklaşık 100 bin adetlik bir satış beklentisi oluşmuş durumda.

Hükümetler tarafından hem cari açık kaynağı, hem ihracat amirali hem de en büyük vergi gelir kalemi olarak görülen sektörün yılın kalan 6 ayında ne ile karşılaşacağı merak edilmekte.

Kurda ki büyük sıçrama ile birlikte fiyatların artık ayda 2 kez güncelleneceği bir evreye girdik. Bu artışın yanında oluşacak ek bütçede yeni bir ÖTV artışı ya da %80-110 arasına gelecek 2 dilimle birlikte fiyatların katlayarak artacağı görüşü masada durmakta.

2023 yılı için hükümetin bütçelediği rakam 203 milyar lira, ilk 4 ayda ise 90 milyar liralık bir tahsilat yapıldı. Yapılan bu tahsilat hedefin yaklaşık %44 oranına denk geliyor. Tüm dikkatler hükümette ki yeni ekonomi kurmaylarının çizeceği yol haritası ve atacağı adımlarda…

Ne olursa olsun sektör 2023 yılını beklentilerin üzerinde beki çok iyi bir rakamla kapatacak, ama 2024 yılının çok zor geleceği aşikar görünüyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.