Business World Global

Yaşam alanı dekorasyonu ruhsal sağlığı etkiliyor

Yaşam alanı dekorasyonu ruhsal sağlığı etkiliyor
26 Mayıs 2023 - 15:14

Yaşam alanlarınızın dekorasyonu ruhsal sağlığınızın üzerindeki etkisi olduğu araştırmalarda karşımızı çıkıyor. Yarattığınız iç mekan tasarımın nasıl hissettiğinizi etkileme kapasitesine sahip olduğu kesinlikle düşünmeye değer.

BMS Design Center CEO’su İç Mimar & Endüstriyel Tasarımcı Neslihan Işık, dekorasyon ve zihinsel sağlıkla ilgili “Yaşam alanlarınızın dekorasyonu ruhsal sağlığınızın üzerindeki etkisi olduğu araştırmalarda karşımızı çıkıyor. Dekorasyon son derece kişisel bir tercihler ile şekilleniyor olsa da, yarattığınız iç mekan tasarımın nasıl hissettiğinizi etkileme kapasitesine sahip olduğunu kesinlikle düşünmeye değer. Örneğin yüksek tavanlı bir yatak odası, bir kişiye ferah gelebilir, ancak bir başkasına bunaltıcı gelebilir. Kumaşların dokusuna ve raflardaki süslemelere kadar, bir odanın her yönü çılgınca farklı şeyler üretme yeteneğine sahiptir. Her bireyde tepkiler farklıdır ve her bireyin bedensel ihtiyaçları da farklıdır” diyor.

Ergonomik ve iyi tasarıma yatırım yapmanın dekorasyonda kişiye birçok fayda sağladığını aktaran Neslihan Işık “Zamansız stil, sağlığa olumlu etki eden inovatif çözümler, kaliteli malzemeler, zaman aşımı ile yenilenmeye uygun bakım süreci gibi detaylar yapılan yatırımın karşılığını verir. İsveçli Duxiana markası Dux yataklarını tasarlarken yıllar içinde değişen beden ağırlıklarına, boyun ve omurga ihtiyaçlarına göre yenilenebilen tasarım çözümleri sunuyor. Bir yatak aldıktan sonra zaman içinde değişen ihtiyaçlarınızla ek parçalar ile güncelleyerek sürdürülebilir bir hayat stili yaşamanızda sizi destekliyor.” dedi .

DEKORASYON KAYGIYI VE STRESI NASIL ETKILER?

Evinizi veya ofisinizi dekore ederken yalnızca mülkünüzün değerini artırmakla kalmayıp aynı zamanda size sağlık açısından da birçok fayda sağladığını biliyor muydunuz? Evet, doğru renkleri kullanmak, konforlu koltuklarda oturmak, sağlıklı malzemelerle üretilmiş yatak ve nevresimler ile uyumak ve hatta yemek masasını düzenlemek aslında zihinsel sağlığınızı beslemenize yardımcı olabilir. İç mimarinin inceliklerinin ruh sağlığımız üzerinde genellikle tam olarak anlamadığımız şekillerde büyük etkileri olabilir.

BMS Design Center’da bulunan sağlık odaklı tasarım mobilyalarını sizlerle paylaşıyor. Ergonomik koltuklardan, renkli aksesuarlardan, mobilya malzemelerindeki doğanın etkisine kadar mutlu hissettiren tasarımları İstanbul-Etiler Nispetiye Cd. Seheryıldızı Sk No:5 adresinde bulunan BMS Design Center’da yakından inceleyebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]