Business World Global

Yapay zeka reklam ajanslarının geleceğini nasıl etkileyecek?

Yapay zeka reklam ajanslarının geleceğini nasıl etkileyecek?
31 Mayıs 2024 - 14:46

Yapay zekanın, genellikle iş kayıplarına yol açacağı varsayılıyor. Ancak, önümüzdeki dönemde, reklam ve sosyal medya ajansı gibi yaratıcı sektörlerde çalışanlar için bir rakipten çok işbirlikçi olarak devam etmesi daha muhtemel görünüyor.

Ajans sahipleri Gürkan Bayraktar ve Ufuk Can Ay ile yapay zeka ve ajansların geleceği üzerine konuştuk…

Yapay zeka, dijital reklamcılık ekosistemini nasıl etkiliyor?

Yapay zeka, bilgisayarların verileri analiz etmesine, bilinçli kararlar almasına ve geleneksel olarak insan zekası gerektiren görevleri yürütmesine olanak tanır. Peki bu, insan pazarlamacısını nasıl etkiledi?

Qoropa Ajans’ın kurucusu Ufuk Can Ay, çalışmaların işletmelerin halihazırda %60’dan fazlasının 2023 yılında SEO ve içerik için zaten yapay zekadan yararlandığını ortaya koyduğunu vurguluyor. “Yapay zeka, yalnızca popüler olmaktan daha fazlası. Bir reklam ve sosyal medya ajansı olan Qoropa Ajans olarak, rekabetçi kalmak ve müşterilerin tam olarak aradıklarını sunmak için etkili bir araç” diyor.

Reklam sektöründe yapay zekaya önemli yatırımlar

Wind Medya’nın kurucusu Gürkan Bayraktar; “Dijital pazarlamacılar olarak, niş demografik grupları dikkatli bir şekilde hedeflemek, reklam öğeleri oluşturmak ve reklam kampanyalarını doğru analizlere dayalı olarak optimize etmek için yapay zekayı kullanıyoruz”.

Yapay zeka, doğru reklamları doğru kişilerin önüne çıkarmak için veri bilimi tarafından desteklenen içeriğe dayalı reklamcılığı ve davranışsal hedeflemeyi de kullanıyor. Yapay zekayı benimseyenlerin neredeyse yarısı, onun rakiplere göre önemli bir avantaj sağladığı konusunda hemfikir.

“Dolayısıyla, sektör devlerinin reklamcılıkta yapay zekaya önemli yatırımlar yapması sürpriz değil. Örneğin 2022’de tamamen meta veriyle ilgili olan metanın, bir yıldan kısa bir süre sonra yapay zekaya geçtiği biliniyor”.

“2025 öngörülerinin çoğu şu anda gerçekleşiyor “

Hiç kimse, 2025 yılına kadar yapay zekanın reklamlarda önemli bir rol oynayacağını tahmin etmiyordu. Ancak, reklam oluşturmada daha fazla verimlilik ve reklam verenler için daha iyi getiri anlamına gelebilir. Reklam kalitesi kontrol altında tutulduğu sürece, hem işletmeler hem de sosyal medya ajansları için iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Yapay zeka, meta veri tabanı için çözülmesi gereken karmaşık sorunlar olabilir. Ancak, geliştiricilerin zorlukları inovasyonla çözmeye devam edeceği konusunda da bir anlaşma var.

Yapay zeka: korkmak mı kucaklamak mı gerekiyor?

Tüm sektörlerde çalışma ve hayatlarımızı yaşama şeklimizde bir devrimin ön saflarındayız. Bu, korkulması gereken değil, kucaklanması gereken heyecan verici bir zamandır. “Yapay zeka, dijital pazarlama ajanslarının daha akıllı görünmesini ve müşterilere daha önce hiç olmadığı kadar iyi getiriler sunmasını sağlayabilir”.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]