Business World Global

Uber, Türkiye’de 35 milyon kez taksi çağırmak için kullanıldı

Uber, Türkiye’de 35 milyon kez taksi çağırmak için kullanıldı
08 Mart 2024 - 13:45

Uber, bugün 6 kıtada, 70 ülkede, 10 binden fazla şehirde yolculuk yapılmasına imkân sağlıyor. 2023 yılında, dünya çapında 150 milyon aktif platform kullanıcısı ile yıl boyunca 137 milyar doların üzerinde işlem hacmi kaydetti.

Türkiye’nin ise, 2023 yılında Uber içinde en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olduğunu ifade eden Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, “Türkiye’de şu anda Uber Taksi hizmeti ile faaliyet gösteriyoruz. Uber Sarı Taksi, en büyük şehirlerimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere 10 şehirde, Uber Sarı Taksi’ye ek olarak Siyah Taksi, Sarı-Siyah Geniş Taksi ve Turkuaz Taksi hizmetleri ise İstanbul’da aktif olarak kullanılabiliyor. Geçtiğimiz yıl hem yolcular hem de taksi sürücüleri arasında Uber kullanımına yönelik ilgi katlanarak arttı. 2023 yılı boyunca çoğunluğu İstanbul olmak üzere 45 bin taksi sürücüsü Uber uygulamasını kullandı. Uber uygulaması yıl boyunca 35 milyon kez taksi çağırmak için kullanıldı ve uygulamanın Türkiye’deki toplam indirilme sayısı 6,7 milyonu geçti. Uber Türkiye olarak çok başarılı sonuçlarla tamamladığımız 2023 yılını geride bırakırken, bu güçlü büyüme performansını 2024 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

Uber, 2023 yılında yenilikçi projeler ile sektöre öncülük etti

2023 yılının son çeyreğinde hayata geçirilen Uber Rezervasyon özelliği ile Uber, kullanıcılarına dünyada ilk kez Taksi yolculuklarını önceden planlayarak uygulama üzerinden geleneksel Taksi rezervasyonu yapabilme imkanı sundu. Uber, teknolojisini kullanarak rezervasyon oluşturulmasını ve rezervasyon saatinde belirtilen konumdan Taksi sürücüsünün yolcuyu almasını sağlıyor. Uber Rezervasyon hizmetinin, Uber’in özellikle İstanbul’da Taksi sektörüne getirdiği bir yenilik olduğuna inandıklarını söyleyen Neyran Bahadırlı, “Uber Rezervasyon hizmetinin Uber’in özellikle İstanbul’da Taksi sektörüne getirdiği bir yenilik olduğuna inanıyoruz. Uber kullanıcıları artık rezervasyon hizmeti ile taksi yolculuklarını önceden planlayarak İstanbul ve Ankara’da ve yakın gelecekte Uber’in faaliyet gösterdiği diğer şehirlerde de, daha planlı bir Taksi deneyimi yaşayabilecekler.” ifadelerini kullandı. Uber uygulamasında bulunan “Rezervasyon” seçeneği ile kullanıcılar, taksi yolculuklarını en az 30 dakika önceden ve en fazla 90 gün önceye kadar sabit bir ek rezervasyon ücreti ile rezerve edebiliyor.

2023 yılındaki başka bir önemli lansman da Ekim ayında Uber Balon oldu. Uber’in dünyada ilk kez Türkiye’de hayata geçirdiği Uber Balon ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamaktan ayrıca mutluluk ve gurur yaşadıklarını ifade eden Neyran Bahadırlı, Cumhuriyet’in 100. yılına özel 100 Uber Balon yolculuğunu Uber’in kullanıcılarına hediye ettiğini de sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.