Business World Global

TOBFED, sektörde kadın istihdamını teşvik edecek

TOBFED, sektörde kadın istihdamını teşvik edecek
22 Mayıs 2024 - 13:40

23–26 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Automechanika Istanbul, otomotiv sektörünü bir araya getirmeye ve Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkıda bulunmaya hazırlanıyor.

Otomotiv satış sonrası endüstrisinin 1 numaralı ticaret fuarı markası Automechanika Istanbul; tedarik ve satın alma tarafının en güçlü markalarını ağırlamayı ve tüm zamanların en büyük iş hacmine ulaşmayı hedefliyor.

Dünyanın gözü Automechanika Istanbul’da

Türkiye’yi otomobil üretimi kadar satış sonrası hizmetlerinde de uluslararası bir ticaret merkezi haline getiren Automechanika Istanbul, gelenekselleşen bir ticari buluşmanın ötesinde, dünyanın yakından takip ettiği, yeniliklerin sahne aldığı, trendlerin belirlendiği ve küresel otomotiv satış sonrası sektörüne her anlamda katkı sağlayan dev bir platform olarak konumlanıyor.

Automechanika’da Türkiye’de ilk defa Kadın Ustalar yarışacak

Tüm dünyadan binlerce otomotiv endüstrisi profesyonelinin ziyaret edeceği Automechanika Istanbul 2024 fuarında TOBFED’in katkılarıyla hazırlanan “Kadın Ustalar Yarışıyor” etkinliğinde otomobil bakım profesyonelleri, hünerlerini sergileyip birbirleriyle kıyasıya yarışacak.

“İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur”

Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu Tobfed’in liderliğinde 2 yıldır Automechanika fuarı kapsamında düzenlenen ve oldukça ilgi gören “Ustalar Yarışıyor”, kadın istihdamına katkı sağlamak ve Kadınların Otomotiv sektöründeki varlıklarına katkı sağlamak amacıyla “Kadın Ustalar Yarışıyor” olarak yoluna devam ediyor.

Tobfed ve kadın ustalar iş birliği ile yenilenen etkinlikte kadınlar, erkek mesleği olarak tanınan cam filmi uygulamaları, folyo kaplama, lastik ve balata değişimi alanlarındaki becerileriyle hünerlerini sergileyecek ve düzenlenecek rallinin birincisi şampiyonluk kupasının yanı sıra birçok değerli ödülün sahibi olacak.

TOBFED, kadın istihdamını teşvik edecek uygulamalara yer verecek

Türkiye Araç Satış Sonrası Hizmetler Federasyonu Başkanı Serkan Bakırtaş, fuarda gerçekleştirecekleri etkinlikler hakkında şunları söyledi; “Sektör temsilcileri, son gelişmeleri paylaşması ve barındırdığı fırsatlar nedeniyle Automechanika Istanbul fuarına büyük ilgi gösteriyor. Birçok etkinliğe yer vereceğimiz TOBFED standında, federasyonun faaliyetleri hakkında bilgi verecek, sektöre ilişkin güncel bilgiler paylaşacağız. Yanı sıra geçmiş fuarlarda yaptığımız ve bu yıl 3.cüsü düzenlenecek ‘TOBFED Ustalar Yarışıyor‘ yarışmasının formatında değişiklik yaparak, bu yıl bu yarışmayı “Kadın Ustalar Yarışıyor” adı ile gerçekleştireceğiz. Formatı yenilememizin amacı kadın istihdamını teşvik etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini konusunda farkındalık yaratmak ve kadınların iş kurmasını teşvik etmek oldu. Ayrıca, düzenlenecek konferans ve seminerlerde TOBFED üyeleri sektör uzmanlarının yanında konuşmacı olarak yer alacak ve ziyaretçilere sektördeki gelişmeler hakkında bilgi verecek.

Bakırtaş, sektörün geçmiş yıllardaki performansı ve geleceğe yönelik projeksiyonları hakkında da değerlendirmelerde bulundu:

TOBFED olarak araç folyo uygulamalarından servis ve bakıma, elektrikli araçlar ve mobiliteden araç yıkama ve bakım hizmetlerine kadar 13 farklı derneği bünyemizde bulunduruyoruz. 2023, fiyatlardaki dalgalanmaların etkisiyle otomotiv yan sanayi sektörü için zorlayıcı bir yıl oldu. Buna rağmen üretim ve ihracatta önemli bir büyüme kaydeden sektörümüz, güçlü bir performans göstererek bu zorlukları büyük ölçüde aşmayı başardı. 2024 yılı ve sonrası için ise sektör olarak beklentilerimiz ve hedeflerimiz oldukça iyimser. Otomotiv üretiminin ve ihracatının artması, sektörün büyümesini ve gelişmesini de beraberinde getirecek. Sektör başlıca hedeflerimiz, üretimde ve ihracatta var olan artışı sürdürmek, yeni pazarlara açılmak, sürdürülebilir üretim ve inovasyona yatırım yapmak ve nitelikli iş gücü yetiştirmek. Derneklerimizle birlikte bir yandan sektörümüzün gelişimi için çabalarken diğer yandan da sektöre nitelikli personel yetiştirmek için gayret gösteriyoruz.”

Tüm dünyadan binlerce profesyonelin ziyaret edeceği Automechanika Istanbul 2024 fuarında sergilenecek onlarca kategorideki ürün ve hizmetlere ek olarak, fuar boyunca devam edecek sunum, söyleşi, eğitim, atölye, yarışma ve sosyal etkinliklerle tüm katılımcı ve ziyaretçilerin fuarı tam anlamıyla eksiksiz bir şekilde deneyimlemesi planlanıyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]