Business World Global

Sağlık sektörü dijitalleşiyor

Sağlık sektörü dijitalleşiyor
12 Mayıs 2023 - 14:07

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Her alanda olduğu gibi teknolojinin gelişim sürecini ve etkilerini sağlık sektöründe de görülüyor. Geleneksel yöntemler yerini çoktan dijital sağlık teknolojilerine bırakmaya başladı.

Teknolojik gelişmeler ışığında sağlık alanının geleceği belirleniyor. Dijital sağlık teknolojilerinin sağlık sektöründe kullanım alanı her geçen gün daha da genişliyor.

Şu an halihazırda sağlık sektöründe kullanılan birçok hizmet türü bu teknolojiler aracılığıyla geliştirildi ve yenilendi. Geleceğin sağlık sektörünün teknoloji alanında elde edilen yeni gelişmeler etrafında şekillenmesi bekleniyor.

Birçok şirket bu potansiyelin farkındalığıyla sundukları sağlık hizmetlerinin kalitesini bir üst seviyeye çıkarmak istiyor. Bu dijital sağlık teknolojilerine gereken bütçeyi ayırma konusunda kararlılar.

SAĞLIK HİZMETLERİNE KOLAY ULAŞIM

Hasta-doktor ilişkilerini bir sonraki kademeye yükselten dijital sağlık teknolojileri, her geçen gün kullanım alanını genişletiyor. Sağlık alanının geleceğini bu teknolojiler belirliyor.

Kullanılan birçok dijital sağlık teknoloji uygulaması sağlık sektöründe sunulan hizmetin hem kalitesini hem de verimliliğini artırıyor. Hizmetin halk arasında yaygınlığına ve toplumun bu hizmete kolaylıkla ulaşabilmesine katkı sağlıyor.

Bu teknolojiler sayesinde sosyal ve ekonomik durumlardan bağımsız her kesimden insanın bu hizmetlere erişimi bir adım daha kolaylaşıyor. Hastalar ihtiyaç dahilinde bu teknolojiler aracılığıyla doktorlara ulaşabiliyor, ihtiyaç duydukları kişisel tıbbi bilgilere kolayca erişebiliyor.

Hem hastalar hem de bu sektörde çalışan sağlık personelleri bu dijital sağlık teknolojilerinden faydalanarak işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Hastalar bu teknolojiler sayesinde sorunları ile alakalı çözüm sürecini hızlandırırken, çeşitli tedavi ve uygulamalara dijital sağlık uygulamaları ile ulaşabiliyor.

MESAFELER ORTADAN KALKIYOR

Dijital uygulamalar aracılığıyla hastalar belirli süre aralıklarında uzaktan ve çevrimiçi platformlardan takip edilebiliyor, hasta ve doktor arasındaki “mesafe” ortadan kalkıyor. Sağlık alanının geleceği bu uygulamalar üzerine kuruluyor.

Uzaktan tedavi, dijital konsültasyon veya mobil sağlık programları gibi teknolojilerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bu programların kullanımı her bir hastanın, tedavi merkezlerine ya da hastaneye gitmesine gerek kalmadan sorununa çözüm bulabileceğini gösteriyor.

Böylelikle bire bir tedaviye daha çok ihtiyacı olan hastalara daha fazla fırsat tanınmış oluyor. Hastanelerde ya da tedavi merkezlerinde yatan hasta sayısını azaltırken, bakım kapasitesini artırıyor.

TEDAVİDE KALİTE ARTIYOR

Birçok şirket dijital sağlık teknolojilerinden faydalanarak sağlık alanının geleceğine yön veriyor. Üretim maliyetlerini düşürürken hizmet kalitesini yükseltmeye yarayan bu teknoloji uygulamaları güvenilir, kolay ve erişilebilir bilgiyi hazır hale getiriyor.

Hastalara ait bilgilerin depolanması, saklanması ve korunması da bu teknolojiler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bilgilerin kolay erişilebilir olması hastalar için önemli olan doğru ve hızlı karar alma sürecine fayda sağlarken, benzer doğrultuda hastanın alacağı hizmet kalitesini de artırıyor.

Dijital sağlık teknolojileri sayesinde birçok hastanın sağlık kayıtları elektronik ortamda muhafaza ediliyor. Eskiden kullanılan ve güvenilirliği yüksek olmayan yazılı belgelerin günümüzde sürdürülebilirliği bulunmuyor.

BİLGİ ALIŞVERİŞİ HIZLANDI

Hem doktorların hem de hastaların işini oldukça kolaylaştıran dijital sağlık teknolojileri geleceğin sağlık sektöründe önemli bir rol oynuyor. Dijital ortama erişime sahip olan sağlık kurumları arasında bilgi alışverişi kolay ve hızlı hale geliyor.

Birimler arasında doktorların, sağlık çalışanlarlarının toplanma, danışma ve iş birliği yapma konularında da bu dijital uygulamalar devreye giriyor. Bu görüşmeler dijital sağlık uygulamaları aracılığıyla uzaktan çevrimiçi olarak sağlanıyor.

Benzer şekilde hastalar da birebir doktora ya da sağlık merkezine gitmeden bu teknoloji araçlarıyla doktora ulaşabiliyor. Böylelikle hastanın tanı ve tedavi süreci oldukça hızlandırılabiliyor.

Hastalar e-reçete yöntemiyle tedavi süreçlerini yakından kolaylıkla takip edebiliyor. Bu dijital teknolojiler aracılığıyla tedavi sürecine hem doktor hem de hasta interaktif bir şekilde iki taraflı dahil olabiliyor.

Doktor da hasta da tedavi sürecini yakından takip edebiliyor. Bu yakından takip sonucu hastalar sağlıkları konusunda ve hastalıklarının ilerleyiş süreçlerinde daha bilinçli hale geliyor.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]