Business World Global

Pera Palace’da efsanelerin efsane tatları

Pera Palace’da efsanelerin efsane tatları
27 Eylül 2023 - 15:01

Tarihe tanıklık etmiş, pek çok önemli ismi ağırlamış bir otel olan Pera Palace, gastronomi alanında da dikkat çekici bir çalışma gerçekleştirdi.

Birçok değerli ismin katılımıyla gerçekleşen yemekte İstanbul Apartmanları kitabının yazarı Turan Farajova eşliğinde Mustafa Kemal Atatürk anıldı ve Cumhuriyet’imizin 100. yılı kutlandı.

1934’ten günümüze çok özel reçetelerin de denendiği gecede, aynı zamanda Atatürk’ün Pera’sıve anılarını Turan Farajova anlattı.

Çok özel içki seçkileriyle eşleştirlen menüye; 1895 yılından itibaren Pera Palas Oteli’nde konaklayan efsane misafirlerin bazılarının oda servisinden istediği özel tatlar eşlik etti. Arşiv konusunda çok başarılı olan otelin, ünlü misafirlerinden Jacqueline Kennedy, Greta Garbo ve Ernest Hemingway’in istediği yemeklerden oluşturduğu özel menüsü Paşa Salonu’nda deneyimlendi.

Bu özel yemeğe, İstanbul ziyaretinde otelin en üst katındaki odada konaklayan Jacqueline Kennedy’nin marine deniz kereviti ve tartarı; 1922’de otelde konaklayan Ernest Hemingway’in 1923’te Idaho’da seçtiği menüden esinlenerek hazırlanan demirhindili kereviz püresi, bakla yahnisi, naneli kuzu sos eşliğinde istiridye mantarı üzerinde kuzu fileto ve erikli kuzu konfit eşlik etti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]