Business World Global

Michelin’in uzun ömürlü lastikleriyle daha az tüketim daha az emisyon.

Michelin’in uzun ömürlü lastikleriyle daha az tüketim daha az emisyon.
04 Haziran 2019 - 10:46

Doğaya ve insana değer veren teknolojiler geliştiren Michelin, geliştirmiş olduğu teknolojiler sayesinde lastiklerin uzun ömürlü kullanımını destekliyor. Tüketimi azaltarak, daha az CO2 emisyonu ve daha az hammadde tüketimi sağlanmasını hedefleyen Michelin, yasal limit 1.6 mm’ye kadar aşınan lastikleri karşılaştırmaya ve test etmeye başlamaları yönünde sektörel test kuruluşlarına ve tüketici örgütlerine çağrıda bulunuyor.

 

Erken değiştirilen lastiğin çevreye verdiği zararı bir sosyal sorumluluk bilinciyle ele alan dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, “Güvenli Uzun Ömür’’ stratejisiyle ilk kilometreden son kilometreye kadar sürdürülebilir performansa odaklanıyor. Her yıl 9 milyon ton fazladan CO2 emisyonu ve yılda 1 milyon ton hammadde israfına yol açarak atıkları yüzde 35 artıran erken lastik değişimi, araştırmalara göre sadece bir yıl içerisinde Avrupa’da 6 milyar Euro ekstra maliyet oluşmasına neden oluyor. Yüz yılı aşkın tecrübesiyle doğaya duyarlı, uzun ömürlü teknolojiler geliştirilmesi için çalışan Michelin, lastikten maksimum performans almak hedefiyle diş derinliği yasal sınırı olan 1,6 mm’ye gelinceye kadar kullanılmasını savunuyor.

Çevresel ayak izini yüzde 50 azaltacak

Michelin, son 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit salınımını 45 milyon ton azaltmayı başardı.Lastiğin çevreye etkisinin en aza indirilmesi, yeni lastik üretimlerinde yakıt tasarrufuna odaklanılması, atık lastik oranının azaltılması, bu konudaki ürün ve servislerinin geliştirilmesi için yıllık 640 milyon euro Ar-Ge bütçesi harcayan Michelin, 2020 yılına kadar çevresel ayak izini yüzde 50 azaltmayı taahhüt ediyor.

Michelin, 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor

Barito Pacific Grup ve sivil toplum örgütü WWF ile ortak başlattığı girişim ile çevre dostu kauçuk üretimini destekleyen Michelin, 55 milyon dolar ayırdığı bütçe ile doğal kauçuk üreterek 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor. Bu işbirliği ile Michelin, hem sürdürülebilir doğal kauçuk üretimi sağlayan hem de bölgeye özgü bitki örtüsü ve hayvan yaşamının devamını destekleyerek 16 bin kişiye de istihdam olanağı sunuyor. Böylece Michelin, küresel kauçuk üretiminin yüzde 8’ini sağlıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]