Business World Global

Fidan: En fazla araç satışı yapan firmalardan biri olduk

Fidan: En fazla araç satışı yapan firmalardan biri olduk
05 Ağustos 2022 - 16:36

Renault, Dacia ve FIAT gibi dünyaca ünlü markaların yetkili satıcılıklarının yanı sıra Avrupa’nın dev kiralama şirketlerinden Europcar’ın Türkiye’deki operasyonlarını da yürüten ASF Otomotiv, son 10 yılda 130 bin adetlik araç satış rakamına ulaşmış, 350 bin araca ise servis hizmeti sağlayarak kendi tarihinin en yüksek performansını elde etmişti.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ASF Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, ‘’ Geride bıraktığımız 2021 yılında, Türkiye otomobil pazarını en çok etkileyen şey şüphesiz pandeminin yarattığı olumsuz koşullar oldu. Global olarak tedarik zincirinin kırılması, birçok kritik parçanın temin edilemeyişi ve çip krizinin günümüzde dahi henüz çözülememesi gibi sebeplerden ötürü dünya genelinde ve ülkemizde fabrikalar uzun süreli üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu  durum sonucu oluşan arz kısıtı talebi karşılayamaz seviyeye geldiği için dengeler bozuldu ve 2. el piyasasındaki bulunurluk ve fiyat artışlarını da tetiklemiş oldu.

Arz kısıtı olmasaydı 1 milyonun üstüne çıkacak bir talep ile sektör bir rekor kırabilirdi. Diğer yandan yaşanan bu süreci, en iyi şekilde yönetebilmek adına aksiyonlar aldık ve en fazla araç satışı yapan firmalardan biri olduk. Tüm iş ortaklarımıza ve bu başarının mimarı olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.