Business World Global

EWA programının 2023 isimleri belli oldu

EWA programının 2023 isimleri belli oldu
24 Temmuz 2023 - 15:18

Tamamı kadın olan bir ekip tarafından düzenlenen ve küresel iklim krizine Türkiye’den çözüm getiren kadın girişimcilerin gelişimine katkıda bulunan AB fonu destekli kuluçka programı EWA Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programında yer alacak 10 girişim belirlendi. 

Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün gıda fonu (EIT Food) tarafından desteklenen Empowering Women in Agrifood (EWA) programı, Impact Hub İstanbul’un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığında, Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe kapsayıcılık ile çeşitliliği teşvik etmek, kadın liderli  erken aşama girişimleri çoğaltmak  ve girişimcilere iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Bu sene dördüncüsü düzenlenen programa dört yılda toplam 700’ün üzerinde başvuru yapıldı. EIT Food tarafından iletilen kriterler ışığında değerlendirilen başvurulardan önce 20 kişilik bir aday listesi oluşturuldu, sonrasında EWA ekibi tarafından çevrimiçi görüşmelerde 10 girişim belirlendi.  

Girişimciler:

Nazife Nur Yazgan – NFS Global, yerli bitkisel kaynaklardan fermente yoğurt ve fermente probiyotik içecek üretimi yapıyor.

Canan Tiryaki – Aquafaba, nohut ürününün hammadde veya mamul madde olarak kullanımına dayanan yenilikçi ürünler geliştiriyor.

Fatma Hafsa Tuğrul-Semanur Erdoğan-İrem Şen / Enature, atık sütlerden yüzde 100 doğal geri dönüştürülebilir süt kumaşı üretimi gerçekleştiriyor.

Eylül Er – Palgae, karbon yakalama teknolojisi ile alg tabanlı biyoplastik hammaddesi üreterek endüstriyel atıkları döngüsel ekonomiye kazandırıyor.

Sultan Gül – Tuğçe Nur Erçetin – Züleyha Demirci – Büşra Yılmaz / Microhobist, bitkiye yararlı mikroorganizmaların ürettiği ürünlerden geliştirilen bitki gelişim düzenleyicisi veya bitkiye yararlı mikroorganizmalardan üretilen postbiyotik bitki gelişim düzenleyicisidir.

Merve Bozdemir Akçil / Cyberlabor, yerel işgücünün tarım sektöründe istihdamını teşvik ederek uzmanlaşmayı sağlayacak, dijital ağ platform hizmeti sağlıyor.

Pelin Kaya / Cyberlabor, yerel işgücünün tarım sektöründe istihdamını teşvik ederek uzmanlaşmayı sağlayacak, dijital ağ platform hizmeti sağlıyor.

Duygu Yilmaz Koksal / Saledo, sağlıklı, lezzetli ve doğaldan ilhamla ileri dönüşüm felsefesiyle yeşil muz başta olmak üzere yenilikçi gıdalar üretiyor.

Sine Özmen Toğay, Yasemin Şahan, Aycan Yiğit Çınar, Asuman Cansev / 4W-NutrASYA, sıfır atık prensibiyle doğal, güvenilir, sağlıklı ve standart ürünler geliştirerek enginar atıklarından gıda takviyeleri üretiyor.

Ebrar Yıldırım / Gojenie, glikoz şurubu, rafine şeker ve tatlandırıcı kullanmadan faydalı içeriklerden oluşan lollipop ve jelibon gibi şekerleme alternatifleri üretiyor.

“Dünyada yaşanan iklim krizi ve doğal afetlere karşı, gıda ve tarım alanında kadın liderleri desteklemeye devam ediyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Foodback Kurucu Ortağı Tuğçe Ergün Cireli, “Dördüncü senesine girdiğimiz EWA programı, tüm Avrupa’da büyüyor. Biz de bunun parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Ülkemizde dört sene içinde 700’den fazla gıda ve tarım alanında girişimci kadın başvuru yaptı, üç yılda EWA kazananlarına toplamda 45 bin avro ödül dağıtıldı. EWA programı bu sene de 11 Avrupa ülkesinde aynı anda yürütülüyor ve toplamda başvuru yapan 495 kadının 118’i Türkiye’den geldi. Türkiye’de yaşadığımız afet sonrasında derinleşen kadın iş gücü krizinin önüne geçmek, bu yıl da dünyada yaşanan iklim krizleri ve doğal afetlere çözüm bulmak ve iyi bir etki bırakmak adına gıda ve tarım alanında kadın liderlere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]