Business World Global

Europcar Türkiye’den yeni yatırımlara yeşil ışık

Europcar Türkiye’den yeni yatırımlara yeşil ışık
30 Kasım 2023 - 13:52

Elektrikli araç filosunu çeşitlendiren Europcar Türkiye, FDN Grup bünyesinde yatırımlarına devam ediyor.

Dünya genelinde elektrikli araç satışlarındaki hızlı yükseliş devam ederken, otomotiv sektörünün tarihi bir dönüşüme öncülük ettiğini ve elektrikli araç yatırımlarını şirket politikalarında önceliklendirdiklerini belirten Europcar Türkiye CEO’su Fırat Fidan “2023 yılında filomuza 1.500 yeni araç ekledik. 2024’te ise yatırımlarımıza hız kesmeden devam etme hedefimiz var. Bu doğrultuda artan araç filomuzun yüzde 25’i elektrikli ve hibrit araçlardan oluşacak. Yaptığımız 2.5 milyar TL’lik araç yatırımının yanında satın alımlarımıza elektrikli scooter ve elektrikli motosikletleri de eklemeyi planlıyoruz. Markamızın dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de çevre dostu kiralama mottosu ile ilerlemesi hedefiyle önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.’’ dedi.

Hükümet ve Özel Sektör Desteği Şart

Şehirleri ve özel sektörü elektrikli araç devrimine yönlendirme yollarının aranması gerektiğine vurgu yapan Fidan “Elektrikli araçların yaygınlaştırılması konusunda zorluklar ne yazık ki hala devam ediyor. Özellikle altyapı çalışmaları konusunda oldukça geri kalmış durumdayız. Avrupa’da araç şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması için yerel yönetimlerin hayata geçirdikleri uygulamalar ve güçlü planlamalar sayesinde kısa sürede çok ciddi gelişmeler sağlandı. Bu noktada Londra ve Barcelona’nın güçlü iş ve finansman modelleri geliştirip, kamu ve özel sektörü entegre ederek yaptıkları uygulamalar yakından incelenmeli. Diğer yandan alt yapı çalışmaları kadar elektrikli araçların kullanımını artırmak adına hükümetin mali desteği artırması da teşvik edici olacaktır. ’’ yorumunda bulundu.

Mobilite ve Alt Yapı Çalışmalarına 50 Milyon TL Yatırım

Son üç yıl içerisinde en önemli önceliklerinin kullanıcı dostu erişim ve alışveriş kolaylığı sağlamak olduğunu belirten Fidan: ‘’ Grup olarak geleceğimizin temellerinde mobilitenin büyük önem taşıdığının farkındayız.  Daha önce Avrupa’dan destek alarak kurduğumuz altyapımızdan bağımsız olarak yaklaşık 5 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla geliştirdiğimiz bir yazılım sistemi geliştirdik. Diğer yandan network ve sistem alt yapılarımız için 50 milyon TL tutarında bir yatırım yaptık. ’’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]