Business World Global

Bir kaptanın kaleminden liderlik

Bir kaptanın kaleminden liderlik
10 Kasım 2023 - 12:42

Herkeste doğuştan bulunan – kiminde az, kiminde çok – ortak özelliklerden biri de liderlik. Kimimiz bunun farkına hemen varabiliyoruz, kimimiz ömrünün sonuna kadar asla göremiyor. İşte uzun yıllar okyanuslarda Türk bayrağı dalgalandıran Kapt. Mustafa Can tarafından kaleme alınan “Liderliğin Ufuk Çizgisi” adlı kitap bu potansiyelin farkına bir an önce varmanızı ve harekete geçmenizi amaçlıyor.

Denizcilik ve memleketi Çankırı ile ilgili birçok STK’da da yüksek konumlarda görev alarak liderliğin çeşitli özelliklerini kullanan Kapt. Mustafa Can, Peon Yayınları’ndan yayınlanan kitabını kaleme almaktaki amacını söyle açıklıyor :

Niye bazılarımız özel bir çaba göstermese bile kalabalıklar içinde öne çıkabiliyor?

Niye, bazı insanların hüznü herkesin ortak hüznü, küçük bir tebessümü toplumun ortak kahkahası haline gelebiliyor?

Niye bazı insanlar en öndedir?

Onlar, liderdir çünkü, liderlik edendir.

Liderlik sosyal, psikolojik ve siyasal boyutları olan geniş anlamlı bir kavramdır. Bir kişinin bir başkası üzerinde sahip olduğu etkileme gücünü ya da geniş kitleleri etkilemesini anlatmaktadır. Ve ilk insan toplumlarından beri var olan bir gerçekliktir.

Ve bu kitabın cesurca iddia ettiği üzere, bu liderlik kumaşı, aslında herkesin harcı olabilir. İyi bir zaman, zemin ve başarılı bir eğitim sürecinden geçirilen her insan büyük veya küçük çapta bir lider hâline gelebilir.

Nitekim Büyük Atatürk de bu hususta, herkesin gayret ederek içindeki liderlik potansiyelini hareket geçirmemiz gerektiğini, “Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.” sözleriyle ortaya koymuş ve Türk milletinin her ferdinin iyi bir lider olabileceği fikrini beyan etmiştir.

Bu yüzden biz, liderliği sadece siyasi meselelerde alakalı değil daha geniş perspektiften bakmaya çalışıyoruz. Örneğin devletleri yöneten liderler gibi, küresel çapta büyük şirketleri yöneten kişileri de bir lider olarak görüyoruz.

Ve bu bağlamda böylesi ince nüanslardan ilhamını alan bu eser, liderliğin sırlarına vâkıf olmak isteyen herkese hitaben, tüm ana hatlarıyla lider ve liderlik kavramlarını öne çıkarıyor, liderliğin bilinen bütün türlerini tarihten ve güncel örnekler vererek açıklıyor.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.