Business World Global

Ayşe Şengel: Bir Adım Sağlık ile siz nereye sağlık oraya

Ayşe Şengel: Bir Adım Sağlık ile siz nereye sağlık oraya
28 Nisan 2023 - 1:00

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Yerinde hizmet verme anlayışıyla ortaya çıkan Bir Adım Sağlık, yaptığı ve yürüttüğü çalışmalarla sadece hastalıkla mücadele eden bireylerle değil tüm toplum ile ilgilenmeyi kendine amaç edindi.

Bir halk sağlığı inovasyonu olarak hayata geçen ‘Bir Adım Sağlık’, bireylerin yaşam boyu iyilik hallerinin sürdürülmesi ve desteklenmesini hedefleyerek, hayat kalitesini artıran sürdürülebilir sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmayı amaç edinen alanında deneyimli sağlık çalışanları ve uzman kadrosuyla hizmet veriyor.

Bir Adım Sağlık CEO’su Ayşe Şengel ile geleceğe emin adımlarla bakan ve attığı adımlarla iz bırakmayı arzulayan bu yapıyı Business World Global için konuştuk.

Bir Adım Sağlık nedir? Diğer sağlık kuruluşlarından farkınızdan bahseder misiniz?

Bilindiği üzere sektörde pek çok sağlık kurumu ve sağlık ihtiyaçlarına yanıt veren küçük büyük çokça kişi ve kuruluş mevcut. Bir Adım Sağlık, benzeri olmayan bir yapıyı hedeflerken aslında ‘Sağlık Koçluğu’ tanımının tam karşılığıdır. Öncelikli olarak Bir Adım Sağlık, yerinde hizmet verme anlayışıyla ortaya çıktı. Yerinde hizmet almanın konforunu ve rahatlığını, zaman tasarrufunu kişilerin deneyimlemesini sağlayarak güvenli ve kaliteli sağlık hizmetlerini kişilere oldukları yerde sunmayı hedefledik.

Sektörde bir bireyin sağlık ihtiyaçlarının tümünü olduğu yerde aynı kalite ve güvenle sunulmasında görülen boşluk aslında sürecimizi hızlandırdı. Hastanelerin aksine tek konsantrasyonun bu olması güçlü yanı diye tanımlayabiliriz.

Aynı zamanda yerinde sağlık hizmetinin verilmesi sırasında sadece sağlıkta bakıma odaklanmak yerine bütüncül bakış açısıyla ihtiyaç duyulan her sağlık hizmetinin verilmesini sağlayarak farkımızı ortaya koyduk.

POZİTERA ŞİRKETLER GRUBU BÜNYESİNDE SAĞLAM TEMELLER ATILDI

Bir Adım Sağlık, 2. yaşını kutlarken, geçmişinde 25 yıllık bir sağlık deneyimini ve de 2 yıl süren ön hazırlıklarını da barındırıyor. Ön hazırlık süreçlerinde; Sağlık Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarında çokça öneri ve taslak çalışmaları sunularak proje onaylatıldı. Üniversiteler ile görüş alma ve pilot çalışmaların başlatılması süreci yapıldı. Nasıl ki bir bilimsel çalışma süreci ile bir proje yayına dönüş yolculuğu yaşıyorsa, aslında Bir Adım Sağlık da aynı yolculuktan geçti. Her aşaması bir temele dayandırılacak maksimum kalite ve güven çerçevesi sağlandı. Uluslararası çalışmalar incelendi. Yurtdışı çalışma örnekleri incelendi. Sektördeki deneyimler araştırılarak sentezlendi. Kötü deneyimler için önlem alınırken iyi örnekler daha da geliştirilerek hayata geçirildi.

Kurumsal bakış açısının önemini bilerek sektörde 17 yıldır hizmet veren Pozitera Şirketler Grubu bünyesinde hayata geçen Bir Adım Sağlık, deneyimlerini güçlü bir yapıyla birleştirerek başarı ivmesini hızla ilerletmeyi başardı.

Kimler Bir Adım Sağlık’tan hizmet alabilir?

Bir Adım Sağlık, sağlığın korunması ve sürdürülmesi aşamalarının tümünde bireylere hizmet veren bir yapıdır. Bu sebeple kişinin yaşam boyu sağlığını desteklemek üzerine çalışmaktadır.

Bir bireyin her yaşta sağlığa bakış açısı da sağlık ihtiyaçları da şüphesiz değişmekte.

Buradan çıkışla diyebiliriz ki, yaşam boyu herkesin ihtiyacı olan tüm sağlık hizmetlerini vererek her yaşta kişiye ulaşarak sağlıklı / hasta her bireye hizmet veriyoruz.

Kurumsallığa önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda temelde neleri uyguladınız?

Her zaman sağlık hizmetinin çok yönlü verilmesinin önemine değinirim. Hastalık yoktur hasta vardır diye önemli bir cümle vardır sağlık eğitiminde kullanılan. Buradan çıkışla diyebiliriz ki her hastalık kişiye özeldir ve süreci de özel olmalıdır. Bir hastalığın süreci sadece bir reçete olmamalıdır. Bir birey hastalıkla mücadele ederken veya hasta olmamak için çaba harcarken aslında tek taraflı destek alması yeterli olmayacaktır.

Hem fiziksel hem psikolojik sağlığın önemli olması, hem beslenmenin hem hareketin önemi gibi pek çok parametre sayılmalıdır.

Bu sebeple yapıyı kurarken dikkat ettiğimiz en önemli şeylerden biri de her sağlık profesyonelini bünyemizde bulundurmak oldu. Böylece hizmet alan her bireye her sağlık ihtiyacında destek verebilmeyi önemsedik.

Bünyenizde çalışanlar neredeyse tam teşekküllü bir hastane kadar tecrübeli. Sistemi nasıl kurdunuz?

Her uzmanlık alanından hekim ve hemşirelerin başta olduğu yapıda; diyetisyen, fizyoterapist, psikolog gibi meslek üyeleri ile her hizmeti karşılayabileceğimiz laboratuvar, tanılama, görüntüleme, ambulans, transfer, medikal malzeme desteği, eğitim destekleri gibi pek çok hizmet alanı bulunmaktadır.

“KADIN ÇALIŞAN SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Dolayısıyla Bir Adım Sağlık sistem olarak ihtiyacınız olan her şeyi size aktarır ve destek verir.

Böylece hizmet alan tüm bireyler hizmetlerde aynı kalite ve güveni alabilme garantisi yaşar.

Bizi sektörde farklılaştıran bir diğer yönümüz ise tüm çalışma arkadaşlarımızın bordrolu çalışanlarımız olup sadece bizlerle çalışmasıdır. Özellikle kadın istihdamına verdiğimiz önemle kadın çalışan sayımızı her geçen gün artırmaya yönelik faaliyetlerimiz de devam ediyor. Tüm hizmetlerimiz hem çalışanlarımız hem danışanlarımızı hem de kurumumuzu koruma hedefiyle sağlık hukukçuları desteğiyle denetlenir ve sürdürülür.

Bir Adım Sağlık sahada tüm sağlık çalışanlarıyla hizmet verirken operasyonun ardında profesyonel yönetim ekiplerini de barındırır.

Kurumsal yapımızın vurgusunu sürekli yapıyoruz çünkü sektörümüzde bizim gibi yapılanmaya sahip organizasyonların sayısı 10’u bulmaz diyebiliriz. Bir Adım Sağlık olarak kurumsal şirket yapılanmasının olmazsa olmazları, İnsan Kaynakları, Muhasebe, Satış, Pazarlama gibi departmanların yanı sıra Müşteri İlişkileri Departmanı da yine merkez ofisimizde olup kendi çalışanlarımızla hizmet vermektedir. Yöneticilerimiz kendi alanlarında Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamış kişilerden oluşuyor.

Kendinizi ‘Halk Sağlığı Uzmanı’ olarak tanımlıyorsunuz. Biraz daha ayrıntılı bahseder misiniz?

Halk Sağlığı Yüksek Lisans eğitimim sırasında ve sonrasında Halk Sağlığı uygulamalarına ilişkin tüm süreçleri araştırma fırsatım oldu. Halk Sağlığı özetle; doğumdan ölüme kişilerin sağlık ihtiyaçlarını değerlendirerek sağlıklı bir toplum hedefiyle çalışır. Sağlıklı bireylerin sağlığını koruması ve sürdürmesi için çabalarken, akut gelişebilecek durumlara bireyleri hazırlar. Kronik hastalıklarla mücadelede de kişileri yalnız bırakmayarak rehabilitasyon süreçlerinde destek verir. Bu nedenle süreç yönetimine bilimsel bakıldığında bireylerin sağlık yönetimi multidisipliner bakış açısıyla yönetilmelidir düşüncesindeyim.

Bunu bilimsel platformda yayınladığım birçok ulusal ve uluslararası makalelerimde de açıklama fırsatım oldu.

Bu nedenle, Halk sağlığına getirdiğimiz yeni bir soluk ile inovasyon yaratacak bir hizmet sunduğumuzu iddia ediyoruz ve bu iddiamızı destekleyen çok sayıda bizden hizmet alan üyelerimizin olduğunu da görüyoruz.

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili kamu kurumlarından aldığımız ruhsat ve yetki belgelerimizle uzman sağlık profesyoneli çalışma arkadaşlarımızla her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşmaya devam ediyoruz.

7 GÜN 24 SAAT HİZMET

Hizmetlerin uygulanmasında pek çok ekip sahada hizmet verir. Bir Adım Sağlık 7 gün 24 saat hizmete devam eder, hava koşulları, bayram, özel günler gibi durumlar, ekiplerin çalışmasına engel değildir.

Kurumumuzda Sağlık Hizmetleri 2 farklı departmanla verilir. Aynı gün talep gelen ve gün içinde tamamlanacak hizmetler için Mobil Sağlık Hizmetleri departmanımız yönetiminde, sahada bulunan araçlarımızla sağlık hizmetleri dilediğiniz saatte olduğunuz yerde tamamlanır. Veya uzun süreli hizmet almak istediğiniz durumlarda da Evde Bakım Hizmetleri departmanımızla; dilediğiniz yerde tarafımızdan hazırlanabilecek hastane koşullarındaki hasta odası ile ihtiyacınız olan sağlık profesyoneli desteğiyle hizmet süresiz devam eder.

Hangi hizmeti alırsanız alın, hizmetler multidispliner anlayışla sürekli takip edilerek maksimum güven ve kalite algısıyla verilir.

Yerinde hizmet anlayışıyla Mobil Sağlık Hizmetleri bir adım öne çıkıyor. İnsanlara zaman kazandıran bu yeniliğinizi biraz daha açabilir misiniz?

Bir Adım Sağlık Mobil Sağlık Hizmetleri kapsamında; gün içinde tamamlanan enjeksiyon, serum, sonda işlemleri, kan alımı, yara bakımı, pansuman gibi hemşirelik hizmetleri, doktor muayene hizmetleri, tanı ve görüntüleme hizmetleri, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, laboratuvar hizmetleri ve daha birçok hizmet, kişiye uygun zaman planlamasında olduğunuz yerde alanında uzman sağlık profesyonelleri tarafından etik hizmet anlayışıyla sağlıyoruz.

TAHLİL VE GÖRÜNTÜLEME GİBİ HİZMETLER ANINDA AYAĞINIZA GELİYOR

Tüm lokasyonlarda konumlanan mobil sağlık ekipleri, talep edilen adrese en kısa sürede ulaşarak doktor kontrolünde planlanan sağlık hizmetini güvenli şekilde uyguluyoruz.

Tüm mobil sağlık hizmetleri uygulanırken bireylerin biyolojik, psikolojik, sosyolojik ve kültürel olarak ihtiyaçlarını belirliyor, kişiye özel oluşturulan planlarla enjeksiyon, serum, sonda işlemleri, pansuman gibi hemşirelik hizmetleri, hekim muayene hizmetleri, danışmanlık ve eğitim hizmetleri, laboratuvar hizmetleri ve daha birçok gün içinde başlayıp tamamlanan sağlık hizmetleri multidisipliner hizmet anlayışıyla yerinde uyguluyoruz.

Birçok sağlık kuruluşu evde hizmet veriyor. Bir Adım Sağlık’ın en iddialı olduğu ve kendi modelini geliştirdiği Evde Bakım Hizmetleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bir Adım Sağlık Evde Bakım Hizmetleri kapsamında; evde/hastanede refakat, bakım hizmetleri ve ünite destek hizmetlerinin tümü, alanında deneyimli hemşire ve sağlık destek personelinden oluşan ekibimizle sağlıyoruz.

Hastalıkların teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, kronik bir hastalığın takibinde ya da koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, hastalara kendi ortamlarında verilen evde bakım hizmetleri denetimli ve hukuksal güvence ile uyguluyoruz.

“EVDE BAKIM HİZMETİ ÖNCESİ HASTA YAKINLARI İLE PLANLAMA YAPIYORUZ”

Evde bakım hizmetleri uygulanma süreci öncesi hasta ve hasta yakınlarını bulundukları ortamda ziyaret ediyor, profesyonel ekipler tarafından tanılama hizmeti sağlayarak ihtiyaç analizi yapıyoruz. Yapılan bu tanılama sürecinde, hasta ve hasta yakınlarının maksimum refah seviyesi hedeflenerek hastaya özel tedavi ve bakım planları oluşturuyoruz.

Hizmetlerimizi sunmak için uzman sağlık profesyonellerimiz, siz nerede iseniz orada 7/24 sürdürülebilir kaliteli ve güvenli sağlık hizmetini sunmak üzere yanınızda oluyor.

Hizmetin devam ettiği süre boyunca düzenli ziyaretlerle süreç analizi devam ederken kurum doktorumuz tarafından primer doktorunuzla iletişim de sürekli devam ediyor. Tedavi programı süresince ihtiyacınız olan diğer sağlık hizmetleri konusunda da multidisipliner yaklaşımla hizmet veren ekibimiz desteğini sürdürür.

TÜM PERSONELLER ANLIK MÜDAHALE İÇİN HAZIR

Yerinde sağlık hizmeti için destek veren tüm sağlık profesyonellerimiz hizmet boyunca yapılacak uygulamalar hakkında bilgi sahibi olup gelişebilecek tüm olası durumlara karşı hazırlıklı ve akut gelişebilecek her duruma karşı eğitimlidir. Müdahale edilmesi gereken durumlar oluştuğunda hızlıca kurum doktoru ile iletişim kurarak hızlı müdahale edebilir veya transfer desteği gerekirse hızlıca organizasyonu gerçekleştirebilir.

Tanılama sırasında hizmetin sürdürülmesi için gerekli tıbbi cihaz ve malzeme ihtiyacınızın ortaya çıkması halinde, ihtiyaçlarınız tedarik edilerek uzman teknik ekiplerce kurulumu sağlanır.

İster evinizde ister hastanede dilediğiniz alanda yerinde sağlık hizmeti talep edebilir, güvenilir koşullarda kaliteli sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]