Business World Global

“Anadolu: Güneş Doğudan Yükselir” Dubai Design Week’te

“Anadolu: Güneş Doğudan Yükselir” Dubai Design Week’te
10 Kasım 2023 - 12:19

Bu yıl 10.cusu gerçekleşen Dubai Tasarım Haftası’nda Milano merkezli Isola’nın kürasyonunda, üç Türk tasarım stüdyosu- Studio Lugo, Hakan Helvacıoğlu ve Atelier Terra Madre – “Anadolu: Güneş Doğudan Yükselir” teması içinde yer aldılar.

Her stüdyo, “Anadolu’nun Yansımaları” konseptiyle hikayeyi temsil edrerek ve benzersiz yaklaşımlarını sergileyerek geçmişi günümüzle bağlayarak ve bu olağanüstü bölgenin canlı sanatsal mirasını hatırlatan bir alan yarattılar.

İlk yaklaşım, Hakan Helvacıoğlu tarafından sunulan bölgenin geleneksel ve etnik yönlerine odaklanan ürünleri bir araya getiriyor. Anadolu geleneklerinden ilham alan motif ve desenlerle tasarımlarına özgün bir tat katıyorlar. Mekanlara kimlik ve kültürel kimlik hissi kazandırarak bölgenin kültürünün ve mirasının özünü yakalıyor, mekanların hikayeler anlatmasına ve anlamlı deneyimler yaratmasına olanak tanıyor.

Diğer yandan, Studio Lugo’nun yaklaşımı bölgenin zamanı aşan tasarım unsurlarını modern, ekletik estetiklerle kusursuz bir şekilde birleştirerek, bölgenin kültürel mirasının dinamik doğasını ve çağdaş dünyaya uyumunu anlatıyor. Studio Lugo, sadece toprakların kültürel mirasını onurlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürekli evrimini kutluyor. Çalışmaları tasarımın dinamik ve uyumlu doğasının bir kanıtı olarak hizmet ediyor ve yeni bir neslin bu olağanüstü bölgenin zengin sanatsal mirasını takdir etmesine ve benimsemesine ilham veriyor.

Atelier Terra Madre’nin yaklaşımı, bölgenin doğal özünü benimseyerek temayı dekoratif ve çok amaçlı kullanılan objeleri, masa üzeri aksesuarları ile temsil ediyor. Atelier Terra Madre, çamur, taş ve mineraller gibi malzemelere odaklanarak bölgenin jeolojik zenginliğini ve benzersiz manzaralarını tasarımlarının yapım sürecinde kullanarak sergiliyor. Atelier Terra Madre’nin tasarımcı ve kurucuları Efe ve Guliz Urgunlu projeleri için “Toprak Ana” tarafından tasarım ekibine fısıldanıyor, eski bilgiyi harmanlıyorlar.” diye belirtiyor. Kristal, mermer ve bronz gibi farklı malzemelerden oluşan tasarımlarını Türkiye’deki zanaatkarların ışığıyla şekillendirip aynı saflıkla koruyarak, yaşam alanlarına ulaştırıyorlar. Türkiye’de ve yurtdışında online olarak satışa sunulan ürünler, özel sertifikaları ve el yapımı orijinal kutuları ile sahiplerine ulaştırılıyor. Dubai tasarım fuarından sonra Avrupa turlarına Paris’te devam edecekler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.