Business World Global

AL-KOR, Teknoloji ve İnsana Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

AL-KOR, Teknoloji ve İnsana Yatırım Yapmaya Devam Ediyor
09 Kasım 2021 - 12:30

AL-KOR, Otomotiv Sektörünün yaşadığı olağanüstü zorluklara rağmen, kurumsallaşma ve sürdürülebilir büyüme stratejileri doğrultusunda “Ar-Ge”, “Teknoloji” ve “İnsana” yatırım yapmaya devam ediyor.

Otomotiv, Beyaz Eşya ve Savunma Sanayine yönelik tasarım, kalıp ve seri parça üretimi gerçekleştiren, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan, Türkiye’nin önemli AR-GE merkezlerinden birine sahip AL-KOR Makina Kalıp San. Ve Tic. A.Ş., pandemi süreci ile birlikte otomotiv sektörünün yaşadığı çip, lojistik ve muhtelif tedarik zinciri krizlerine rağmen üretim hatlarında gerçekleştirdiği yatırımlara ara vermeden devam ediyor. Yatırımlarının yanı sıra Kurumsallaşma yolunda da önemli adımlar atmaya devam eden AL-KOR’da, 18 yılı aşkın süredir otomotiv sektörünün çeşitli mevkilerinde yöneticilik deneyimine sahip olan İskender Ulusay, 1 Ekim tarihinden itibaren İcra Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdür olarak görev alıyor.

AL-KOR Yönetim Kurulu Üyesi Alen Darçin, “İskender Ulusay’ın aramıza katılması ile Al-Kor’da yeni ve güçlü bir sinerji yakalayacağımıza inanıyorum. Yönetim Kurulu olarak, kurumsallaşma sürecimizde atılan adımın önemli bir aşamayı geçmemizde çok faydalı olacağına inanıyorum. Otomotiv sektörünün pandemiyle birlikte başlayan ve hali hazırda devam eden başta yarı iletkenler olmak üzere tedarik zinciri problemleri ile karşı karşıya olduğu bir dönemde İskender Ulusay’ın vizyon ve tecrübeleri ve güçlü ekibimizin katkılarıyla şirket hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Yönetim Kurulu olarak hızla ilerleyen teknolojileri, sektörel trendleri yakından takip ediyor ve buna göre stratejilerimizi güncelliyoruz. Otomotiv teknolojilerinin yanı sıra beyaz eşya ve savunma sanayinde de pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

AL-KOR İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İskender Ulusay “Global imalat sanayiinde dalgalanmanın ötesinde gerçek, otomotiv sektörünün bir dönüşüm içerisinde olduğudur. Burada elektrikli ve hibrid teknolojilerin yaygınlaşması biz sektör oyuncularına da bu trende uyum gösterme görevini yüklemektedir. Ana stratejilerinde AR-GE yetenekleri ile ürün gamına yeni nesil ürünleri katmak, olanları geliştirmek, vizyonunda Global ayak izini güçlendirmek sureti ile hizmet verdiği müşteri ağını büyütmek ve bu misyonda takım oyununa katkı sağlamak hedefi ile takımın kaptanlığını üstlenmenin heyecanını yaşıyorum. Aktif olduğumuz dev pazarlarda daha büyük paylar alabilmemiz için tüm çalışma arkadaşlarımın gayret ve destekleri ile hedeflerimize adım adım ulaşacağımızdan şüphem bulunmamaktadır. “ dedi.

Geleceğe yönelik “insan odaklı” yaklaşımı önemsiyoruz.

Birçok sektörde yaşanan kalifiye eleman ihtiyacının altını çizen AL-KOR Yönetim Kurulu Başkanı Berç Darçin ise “Otomotiv sektörü her ne kadar zorlu süreçten geçiyor olsa da sektörün geleceği bugünden şekilleniyor. Hibrid ve elektrikli otomobilleri, günden güne artan otonom seviyelerini, servis ve yan hizmetlerde nesnelerin interneti konularını sıklıkla duymaktayız. Otomobil, çevresel teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir araç olmaktan çıkıp yaşam alanına dönüşüyor. Bu değişim nedeniyle hem AL-KOR’un yöneticisi hem de İSO Meslek Komitesi Üyesi olarak, geleceğimiz olan gençlerimizi önemsiyor, karşımıza çıkacak problemleri çözmeye yönelik multidisipliner bakış açısını benimsiyoruz. Türkiye ekonomisinin ihracatında lideri olan otomotiv sektörüne yönelik kalifiye teknik eleman ve mühendisler yetiştirilebilmek temel amacımız. Meslek liseleri ve üniversiteler ile yakın çalışmaya çabalıyor, bu amaç doğrultusunda gerek sponsor olarak gerekse eğitimler ile gençlerimizi otomotiv sanayine kazandırmayı amaçlıyoruz. En son Eylül ayında sponsorları içerisinde yer aldığımız Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü, Lyra ve Hydra araçlarları ile TÜBİTAK Efficiency Challenge 2021’de birincilik ödülü alarak bizleri gururlandırdılar. Benzer desteklerimizin yanı sıra genç mühendislere AR-GE merkezimizde çalışma imkanı sağlayarak yerli üretim hedeflerimiz doğrultusunda değişen dünyanın taleplerine uygun, geleceğin araçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Karbon ayak izini azaltarak hibrid ve elektrikli otomobillere yönelik parça üretimlerinde büyüyerek devam edeceklerini vurgulayan AL-KOR yönetim kurulu Başkanı Berç Darçin, “İhracatının önemli bir kısmını Avrupalı OEM’lere gerçekleştiren AL-KOR, karbon ayak izi konusunda çalışmalarına başlamış olup, geleceğin araçlarında söz sahibi olabilmek adına AR-GE yatırımlarını bu konuda yoğunlaştırmıştır. Alanlarında tecrübeli 50’yi aşkın AR-GE mühendisinin katkıları ve çevre bilinci ile geleceğin araçlarına geri dönüşüme uygun hammaddelerden oluşan tasarımlarını ürün gamına eklemeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda Eylül ayında TAYSAD’ın organize ettiği “Elektrikli Araçlar Günü” etkinliğinde yeni ürün ve prototiplerini sektörün önde gelen firmalarına tanıtarak geleceğe hazır olduğunu göstermiştir. “ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.