Business World Global

Yeniay Lojistik deniz taşımacılığına ağırlık verecek

Yeniay Lojistik deniz taşımacılığına ağırlık verecek
12 Mart 2024 - 14:31

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Sınırların ötesinde iş yapmak isteyen kuruluşlara uçtan uca hizmet veren, küresel bir lojistik çözüm ortağı Yeniay Lojistik, taşımacılıkla ilgili tüm süreçleri partnerleriyle birlikte tek elden yürütüyor.

Lojistik sektörünün gelişmesiyle birlikte sektördeki kadın yönetici sayısı da artıyor. Kimi babasından aldığı, kimisi sıfırdan kurduğu, kimisi profesyonel yönetici olarak atandığı bu sektörde önemli işlere imza atıyor. Bir gün dahi ara vermeden çalıştığı mesleğinde 35. yılını geride bırakan Yeniay Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Önder Gerçek ile lojistik sektörünün son durumunu ve gelecek planlarını dinledik.

Yeniay ismi nereden geliyor ve firma ne zaman kuruldu. Bize biraz bahseder misiniz?

Astrolojide Yeniay, başlangıçları temsil eder. Bu bakımdan yeni başlangıcımızın sembol ismi olarak Yeniay markasını tercih ettik. Aslında şirket ortakları olarak sektörde 35 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Profesyonel iş hayatı sonrası ilk şirket kuruluşumuz 1998 olmakla beraber 2017 yılında yeni marka, yeni imaj olarak farklı bir kimliğe büründük. Bu tarihten itibaren Yeniay her geçen gün artan performansıyla sektörün önde gelen firmalarından biri oldu.

Hemen hemen tüm sektörlere hizmet sunmaktayız. Özellikle son yıllarda savunma sanayii ve enerji sektörlerine ilgimiz çok daha fazla arttı ve bu alanlarda ciddi firmalara ve kurumlara hizmet sunma fırsatı bulduk. Çok başarılı projeleri tamamladık. Ancak diğer tüm sektörlere de hizmet sunmaktayız. Sadece bir sektöre odaklı çalışmayı doğru bulmuyoruz. Sektörel bazlı daralmalar, dönemsel kapasite düşüşleri bizleri de doğrudan etkilemektedir. Tekstil, makine, elektronik, medikal, gıda ve kimya sektörleri başlıca çalıştığımız sektörler olarak sayılabilir. Bir başka avantajımız da gümrükleme ve danışmanlık da dahil olmak üzere uçtan uca lojistik hizmeti sunma kabiliyetimizin olmasıdır. Dolayısıyla müşterilerimize tüm lojistik sürecini tek elden takip etme olanağı sağlıyoruz.

2023 sizin için nasıl geçti? Ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Geçen yıl birçok gelişmenin bir arada yaşandığı bir ülke olarak herkes gibi biz de birçok zorluk yaşadık. Malumunuz yaşanan büyük deprem felaketi, ekonomik sıkıntılar, seçim süreci derken yılın büyük bir bölümü zorluklarla geçti. Ancak yaşanan tüm bu zorluklara rağmen, hedeflerimizden şaşmadan, emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Geçen yılı da yaklaşık yüzde 10 büyümeyle tamamladık. Hava Kargo alanında tanınan marka firmalardan biri olarak geçen yılı da başarılı bir performans ile IATA acentaları arasında ilk üçteki yerimizi koruyarak bitirdik. Bunun yanında diğer taşıma modlarında da gelişime devam ediyoruz. Özellikle deniz taşımacılığında çok büyük hedeflerimiz var. Bu anlamda da çalışmalarımıza devam ettik. Bu sene de aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğiz ve her geçen yıl hava taşımacılığında olduğu gibi diğer taşıma modlarında da adından bahsedilen bir firma olmayı arzu ediyoruz. Tabii ki bu bağlamda global partnerliklerimizi de arttırmayı ve daha fazla noktada operasyon kabiliyeti kazanmayı hedefliyoruz.

2024 yılının da herkes için kolay geçmeyeceğinin gerçekten zor bir yıl olacağının farkındayız. Bu bakımdan çok daha fazla çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Ülke olarak çok ciddi zorluklarla karşı karşıyayız ve bölgesel, global gelişmelerden dolayı güçlü bir ülke olmak zorunluluğumuz var. Dolayısıyla sadece bizim değil, milletimizin her ferdinin çok çalışması gerekiyor. Umarım ülke olarak tüm bu süreçleri daha da güçlenerek el birliğiyle atlatacağız.

Dijitale yatırımlarınız söz konusu mudur? Hangi noktalara ağırlık verdiniz?

Lojistik sektörü, gerçek zamanlı verilerle çok hızlı akışı olan çok dinamik bir sektör. Bu nedenle iş akışını optimize etmenin yolu, tamamen teknolojik kolaylıkları kullanmaya başlamaktan geçiyor. Özellikle firmaların yapay zeka uygulamalarını kullanmaya başlaması lojistik sektöründe de bazı konuların dijital takibini zorunlu hale getirdi. Lojistik sektöründe de dijitalleşme, ürünün nihai tüketiciye ulaşımına kadar olan sürecin etkin ve verimli takibi için gerekli hale gelmiştir. Hizmet sektörü içinde önemli bir paya sahip olan lojistik sektöründe dijitalleşme, müşteri memnuniyetinin arttırılmasında da çok önemli bir kriter olmaya başladı.

Aynı zamanda iç operasyonlarımızın verimliliği, değerlendirilmesi ve aksayan yönlerin zamanında tespiti için de dijitalleşmeyi yakın zamanda başarmak zorundayız.

Biz de bu anlamda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ümit ediyorum ki 2024 yılı sonu itibariyle birçok konuyu dijital ortamda takip etme ve müşterilerimizle de daha hızlı ve verimli iletişi sağlama yolunda önemli bir aşama kat etmiş olacağız.

Dünya geneline yayılmış bir lojistik ağınız var sanırım. Bunu biraz açar mısınız?

Global partnerlerimiz ve birçok farklı sektöre hizmet sunma kabiliyetimiz sayesinde dünyanın birçok noktasına ulaşıyoruz. Geçen yıl seksenden fazla ülkeye çalışma fırsatı bulduk. Amerika, Kanada, Avrupa, Körfez Ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri, Afrika ve Asya Pasifik ülkeleri de dahil olmak üzere birçok noktaya çalışıyoruz. Hedefimiz dünyada ulaşılabilir tüm yerlere hizmet götürebilmektir.

Lojistik sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Lojistik sektörü, artan e-ticaret, teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilirlik trendleriyle çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Özellikle otomasyon sistemlerinin gelişmesi, drone teslimatları, yapay zeka ve veri analitiği gibi konuların entegrasyonuyla çok daha hızlı bir sektör olacağını tahmin etmek çok zor değil sanırım. Dolayısıyla bu sektörün her zaman gelişime açık olacağını düşünüyorum. Ayrıca çevre dostu çözümler ve sürdürülebilir operasyonların ön planda olacağını değerlendiriyorum. Çok klasik olacak ama dünya gerçekten artık çok küçük. Taşımacılığın insanoğlu var oldukça ve ihtiyaçları devam ettikçe gelişimi sürdürmesi kaçınılmaz diye düşünüyorum.

Yeniay Lojistik’in 2024 hedefleriniz nelerdir?

Açıkçası öncelikle bu yılı felaketlerle, savaşlarla, tatsızlıklarla hatırlamak istemiyoruz. Tabii ki tüm yaşananlara rağmen hayat devam ediyor ve bir adım ileriye gitmek zorunluluğumuz var. Bu bakımdan bu yılı tüm zorluklara rağmen tekrar büyüyerek tamamlamak istiyoruz. Özellikle bu yıl deniz taşımacılığında işlerimizi kayda değer düzeyde arttırmak en büyük arzumuz. Diğer bir konu da tabii ki sınırlarımızı aşmak ve yurt dışı operasyon kabiliyetimizi daha da geliştirmek. Bahsettiğimiz üzere dijitalleşme konusunda da çalışmalarımızı tamamlamak önemli hedeflerimizdendir.

Yeniay Lojistik sahibi olduğu ETGB lisansı (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile gümrük işlemleri de dahil olmak üzere e-ticaret lojistiği hizmetlerini dünyanın bir çok önemli markasına sağlamaktadır. Bu alanda da iddiamızı ortaya koyarak pazar payımızı arttırmak istiyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.