Business World Global

Yaşar Topluluğu ve SAP Türkiye dijital dönüşüm projesine imza attı

Yaşar Topluluğu ve SAP Türkiye dijital dönüşüm projesine imza attı
07 Haziran 2023 - 2:26

Yaşar Topluluğu, dijital dönüşümünü SAP’nin en güncel bulut iş modeli ile sürdürecek. Kuruluşundan bu yana çağın ve teknolojinin gelişimine paralel olarak kendini sürekli yenileyerek sektörüne öncülük eden Yaşar Topluluğu, “Proje Feniks” ile dijital dönüşüm çalışmalarına yenisini ekledi.

SAP Türkiye’nin güçlü iş ortaklığında yürütülecek SAP S/4HANA dönüşüm projesi “Proje Feniks” detaylarıyla aktarıldı. Proje ile Yaşar Topluluğu, faaliyet gösterdiği alanlardaki tüm iş süreçlerini, en iyi uygulamaları temel alarak yeniden kurgulayacak.

Toplantıda konuşan SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Yaşar Topluluğu, 1996 yılında SAP ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümlerini kullanmaya başlayan Türkiye’deki ilk kurum olmuştu. 27 yıl sonra da Proje Feniks’te bir ilki gerçekleştireceğiz ve Yaşar Topluluğu, SAP S/4HANA’yı gıdadan boyaya turizmden enerjiye kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerinde kullanacak.

%90’ı SAP müşterisi olan gıda ve içecek sektörü şirketlerinin dünyada yarattıkları toplam gelir, yaklaşık 2 trilyon doların üzerinde. Yaşar Topluluğu’nun da yer aldığı sektörlerden olan gıda ve içecek sektörleri, dünya ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip. Bu denli büyük ölçekli kurumların iş süreçlerindeki dijital dönüşüm projelerini hayata geçirmek, çok önemli deneyimleri gerektiriyor. SAP olarak bu sektörlerdeki uzmanlığımızı ve tecrübemizi, Proje Feniks’te en üst seviyede kullanacağız.” dedi.

 Türkiye ve bölgenin en büyük SAP S/4HANA dönüşüm projesi

İzlenebilirlik, çeviklik, hız, kültürel dönüşüm gibi çok boyutlu etkilere sahip olacak dijital dönüşüm projesi “Proje Feniks” hakkında Yaşar Topluluğu adına konuşan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar ise:

“Yaşar Topluluğu olarak, şirketlerimizin kurumsal süreçlerinin yönetildiği uygulamaların en son yeniliklere hızlı adaptasyonu, endüstride en iyi uygulamaların hayata geçirilmesi ve veri odaklı bir şirket olma yolculuğumuza hız kazandırmak amacıyla dijital dönüşüm projemizi, güçlü iş ortağımız SAP Türkiye ile birlikte hayata geçiriyoruz.

İnovasyon ve yaratıcılık, Yaşar Topluluğu’nun kültüründe öne çıkan kavramlar. Yenilikleri daha hızlı ve sürdürülebilir bir yaklaşımla takip etmek ve güncel teknolojileri en verimli şekilde uygulayabilmek için 27 sene önce SAP’nin iş ortağı olduk. Bugün de SAP’nin en güncel bulut iş modeli ile dijital dönüşüm sürecimiz devam ediyor. Proje Feniks ile sadece bu dönüşüme değil, SAP’nin akıllı işletmeler konsepti ile aynı zamanda geleceğe de hazır olmayı hedefliyoruz.

Gıda, içecek, boya, turizm, enerji gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Topluluğu’nun tüm iş süreçlerini buluta taşıyacağımız Proje Feniks, Türkiye’de tüm bu sektörler için aynı anda yapılan en büyük proje olma özelliğini taşıyor. Bu proje ile Güney Avrupa bölgesinde çoklu endüstriyi kapsayan en büyük SAP dönüşüm projelerinden birine de imza atacağız.

Proje Feniks’in başarıya ulaşması için insan kaynağımız çok önemli. Bu da kültürel dönüşümü beraberinde getiriyor. Bu proje, kurumsal kültürümüzde ve iş yapmadaki yeni lisanımız olacak.

Hayata geçmesiyle birlikte, küresel yeni teknolojilere sahip bir altyapı ile gerçek zamanlı veriye dayalı karar almak da mümkün olacak. Böylece daha iyi tahminleme yapabilen, anlık raporlama ve analiz sunan bir yapıya kavuşacağız. Güncel, tekil ve merkezi bir sistem yaratmayı hedefleyen proje, çalışanlarımızın memnuniyeti ve iş veriminin artırılmasına da katkıda bulunacak.

Feniks, mitolojide ve çeşitli kültürlerde yenilenmeyi, yeniden doğuşu ve benzersizliği sembolize ediyor.

Biz de Proje Feniks ile yenileniyor, öncü ve benzersiz projemizle güçleniyoruz. Çalışanlarımızın, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve diğer paydaşlarımızın ihtiyaçları gözetilerek, küresel çapta kullanılan yeni teknolojilerin sağladığı verimlilik, hız ve güvenlik imkanları ile iş süreçlerimizin iyileştirilmesi için her alanda dijital dönüşüm tabanlı çalışmalara öncelik verilmesi yaklaşımımız devam edecek.” dedi.

İlk fazın 18 aylık bir sürede tamamlanması öngörülüyor

Çok sayıda sektörde faaliyet gösteren Yaşar Topluluğu’nun faaliyet alanlarındaki iş süreçleri, “Proje Feniks” ile en iyi uygulamalar temel alınarak yeniden kurgulanacak. Altyapı, veri güvenliği, entegre sistem ve süreç yönetiminde iyileşme de projeden beklenen kazanımlar arasında yer alıyor.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu’nun sponsorluğunda yürütülecek ve ilk fazı yaklaşık 18 aylık bir dönemde hayata geçirilecek projenin; kurumsal iş süreçlerinde sürdürülebilirlik, verim, hız ve çevikliği artırması, yapılan iyileştirmelerin çalışan, tedarikçi ve müşteri memnuniyetine doğrudan etki etmesi planlanıyor. Proje tamamlandığında son tüketici için ise ürün ve hizmet kalitesinin daha da artması, hız ve maliyet avantajı gibi faydalar sağlanacak.

10 milyon euro yatırım bütçesi ile yola çıkan projenin tam performansla uygulama sürecinin, Yaşar Topluluğu’nun yurt içi ve yurt dışındaki tüm şirketlerinde 48 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yaşar Topluluğu ve SAP Türkiye iş birliği 27 yıl öncesine dayanıyor

Rekabet avantajı elde etmek ve güçlü bir şekilde büyümek isteyen şirketlerin dijital dönüşüme uyumlu bir şekilde kendilerini güncellemelerinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan,

“Bugün kurumum adına da şahsım adına da çok anlamlı bir gün. Çünkü Yaşar Topluluğu’nda 1996 yılında başlayan proje ekibi içinde ben de vardım ve bu yönüyle projenin gönlümdeki yeri çok farklı. Yaşar Topluluğu, aradan geçen 27 yıl boyunca yeniliklerin içinde yan yana durmaktan gurur duyduğumuz bir topluluk.

Bulunduğu sektörlerde ilklere ve yeniliklere öncülük eden, dijital çağın rekabet koşullarına göre kendini sürekli yenileyen, ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri. İş alanlarında verimliliği, inovasyonu artırmak ve sürdürülebilir büyüme hedefine ulaşmak için SAP’nin yeni nesil bulut teknolojilerine yatırım yapıyor.

Topluluk şirketlerinde, karar alma süreçlerinin gerçek zamanlı veriye dayandırılması; küresel çapta kullanılan yeni teknolojilerin sağladığı çeviklik, hız ve güvenlik imkanları ile iş süreçlerinin iyileştirilmesi için her alanda dijital dönüşüm çalışmalarına öncelik veriliyor.

Kurumsal dönüşümde insan, teknoloji ve süreç dendiğinde bizim için de Yaşar Topluluğu için de en önemli kısım, insan. Bu nedenle Proje Feniks’i, sadece kurumsal kaynak planlama projesi olarak tanımlamak doğru olmaz, içinde hazine yönetimi, insan kaynakları yönetimi, bütçe planlama gibi alanlarda büyük veri, iş zekası ve yapay zekanın devreye girdiği süreçler de söz konusu. Bu konulardaki en derin projeleri yapmış olan SAP adına söyleyebilirim ki; teknoloji bunun sadece bir bileşeni. Önceliğimiz her zaman insan kaynağı.” dedi.

Paydaşlarımıza dünyanın en büyük iş ağını sunuyoruz”

SAP olarak sundukları yeni nesil teknolojilerle Türkiye’nin dijital dönüşümünün tam merkezinde yer aldıklarını ve özellikle üç alana odaklandıklarını belirten SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle bulutta çalışan akıllı bir ERP çözümüyle entegre iş süreçleri yaratarak, müşterilerimizin akıllı ve sürdürülebilir işletmelere dönüşmesini sağlıyoruz. İş süreçlerinin kurumlarla sınırlı olmadığını biliyor ve müşterilerimize, ilgili paydaşlarını da dahil edebilecekleri dünyanın en büyük iş ağını sunuyoruz. Son olarak sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Şirketlerin sıfır emisyon hedefine ulaşmaları için bulut teknolojileri üzerinde sürdürülebilir bir çözüm sunuyoruz. Ekosistemimiz ile birlikte imza attığımız dijital dönüşüm projeleri, bulut teknolojisi ile birlikte oldukça ivme kazandı. Müşterilerimizin SAP ile yaptığı bulut teknoloji yatırımları, son 2 yıldır her sene 2 kat büyüme sağlamıştır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]