Business World Global

WeWALK, yapay zeka ile donatılmış akıllı bastonu görücüye çıkardı

WeWALK, yapay zeka ile donatılmış akıllı bastonu görücüye çıkardı
13 Mayıs 2024 - 13:01

Görme engellilerin yaşamlarını iyileştirmek için teknolojiler geliştirmeye adanmış Türkiye merkezli bir teknoloji şirketi olan WeWALK, Akıllı Bastonun en yeni versiyonunu kamuoyuna tanıttı. 

En son teknoloji ve yapay zekâ ile donatılmış WeWALK’un en son sürümü Akıllı Baston 2, dünya çapında önde gelen görme engelli kuruluşlardan ve binlerce kullanıcıdan gelen içgörülere ve geri bildirimlere dayanarak yeniden tasarlandı. Akıllı Baston’un yeni versiyonuna özel eklenen mikrofon, hoparlör ve  yapay zeka desteğiyle geliştirilen sesli asistan sayesinde, görme engelliler artık bastonları ile konuşabilecekler. Bu sayede tüm yolculuklarında kendilerine eşlik eden bastonları artık akıllı bir yol arkadaşına dönüşecek. Diledikleri soruyu sorup anında cevap alabilecekler. İstanbul, New York, Londra, Los Angeles gibi şehirlerdeki etkinliklerde bunu ilk elden deneyimleme fırsatı bulan görme engelli kullanıcılardan büyük övgü aldı.

WeWalk Kurucu Paydaşı Kürşat Ceylan; “Dünyada 250 milyondan fazla görme engelli bulunmakta ve birçoğu hala sadece düz bir sopadan ibaret olan beyaz baston kullanmaktadır. WeWALK; beyaz bastonu modern teknolojiyle donatarak, görme engelli insanlara daha güvenli ve bağımsız hareket deneyimi sunuyor. Yeni geliştirdiğimiz WeWALK Akıllı Baston 2’nin özelliklerini kısaca şöyle özetleyebilirim. Gelişmiş engel algılama teknolojisiyle baş ve göğüs hizasındaki ağaç, direk, tabela, gibi engelleri algılar görme engelli kişiyi uyarır. Adım adım navigasyon verir, toplu taşımaya dair her türlü bilgiyi sağlar. En yakın otobüs durağı nerede, hangi otobüs ne zaman gelecek gibi sorulara anında cevap verir. Önünden geçilen mekânlar (kafeler, mağazalar, restoranlar vb.) hakkında bilgi verir. En yeni özelliği olarak ta, akıllı sesli asistanı sayesinde bütün bu teknolojilerden yararlanmak için sadece bastonunuzla konuşmanız yeterli. “Beni evime götür, en yakın otobüs durağı nerede, yakınlarda nerede kahve içebilirim? Bastonunuza etrafınızla ilgili ya da herhangi bir soruyu sorarak cevap almanız artık mümkün.”

WeWALK’un Yeni Teknolojisi İngiltere’de Kraliyet İnovasyon Ödülüne Layık Görüldü

Yeni geliştirilen Akıllı Baston 2 için verilecek Kraliyet İnovasyon Ödülü 8 Temmuz’da Windsor Kalesi’nde düzenlenecek özel resepsiyonla WeWALK ekibine takdim edilecek. Konuyla ilgili WeWALK Kurucu Üyesi Murat Ugiş şunları paylaştı. “Görme engellilerin sosyal hayata tam ve eşit katılımını sağlamak için ülkemizde geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz teknolojilerle daha önce TIME Dergisi tarafından yılın icadı seçilmiş, Edison Vakfı tarafından verilen Altın Ödülü ilk kez ülkemize getirmiştik. Şimdi de ilk kez Kraliyet İnovasyon Ödülü’nü Türkiye’ye getirmekten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Her başarı gibi bu da bir birlikte başarma hikâyesi. Bu ödülü de bizimle birlikte olan görme engelli kullanıcılarımız ve destekçilerimizle birlikte aldığımızı biliyoruz. WeWALK ekibi olarak görme engelliler için, görme engellilerle birlikte teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz.”

‘Birlikte Yürüyoruz’ mottosu ile yola çıkan WeWALK; Microsoft, Imperial College, London, İngiltere, Amerika, Almanya, Avustralya gibi ülkelerdeki önde gelen görme engelli dernekleri ile Ar-Ge iş birlikleri sayesinde geliştirdiği en yeni teknolojilerle 59 ülkede binlerce görme engellinin hayatını değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Bir yandan bu ülkelerde devletlerin geri ödeme kapsamlarına giriyor, dünyada her gün daha fazla görme engelli kişiye ulaşıyor. Türkiye’de çıkan bir teknoloji şirketi olarak ülkemizdeki görme engelli öğrencilere ve gaziler başta olmak üzere, tüm görme engellilere ulaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Bütün bu çalışmalarıyla WeWALK bir teknolojiden çok daha fazlası, görme engellilerin sosyal hayata tam ve eşit katılımı için bir toplumsal dönüşümün ilk adımı olmayı hedefliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.