Business World Global

Vodafone’dan akıllı enerji hamlesi

Vodafone’dan akıllı enerji hamlesi
05 Mart 2024 - 15:55

Vodafone, akıllı enerji alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Günlük enerji tüketimlerinin ve sağlanan enerji tasarruflarının hesaplanmasıyla tüketim bütçesini daha doğru tahmin etmeye başlayan Vodafone, enerji sarfiyatını önceden bilerek potansiyel tasarruf fırsatlarını değerlendiriyor.

Şirket, uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde şebeke, bölge ve şehir ölçeğinde enerji tasarruf miktarlarına ulaşarak planlama yapabiliyor. Aralık 2023 itibarıyla 5,2 GWh’lık enerji tasarrufu yapan Vodafone, böylece yaklaşık 13 bin hanenin bir aylık ortalama enerji tüketimine denk tasarruf sağlamış oldu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yago Lopez, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, çevreye gösterdiğimiz duyarlılık doğrultusunda ülkemizin enerji tüketimini azaltmaya yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, 4.5G baz istasyonlarımızda yapay zekâ ile kontrol edilen ve enerji tasarrufu sağlayan parametreleri aktif hale getirdik. Şimdi de yeni geliştirdiğimiz yazılımla günlük olarak bu parametrelerin bize sağladığı enerji tasarrufunu takip ediyoruz. Böylece, enerji tasarrufunu en doğru şekilde hesaplayarak müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda en doğru yatırımı yapabiliyoruz. Türkiye’nin dijital operatörü olma vizyonumuzla, bir yandan mevcut altyapımızı geliştirirken diğer yandan da daha yeşil bir gelecek inşa etme yolunda yeni teknolojileri test etmeye ve uygulamaya devam edeceğiz.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.