Business World Global

Visa, yapay zeka kullanımına öncülük ediyor

Visa, yapay zeka kullanımına öncülük ediyor
14 Şubat 2024 - 13:11

Visa, her geçen gün artan online alışveriş trafiğinde, güvenli ödemeler konusunda sunduğu yüksek standartlara işaret ederek internet alışverişlerinde ödeme yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını açıkladı.  

Visa’nın global ödemeler ekosistemine yönelik güvenlik tehditleri raporu Biannual Threats Report‘a göre tüketicileri etkileyen dijital sahteciliklerin sayısı ve çeşitliliğinde artış gözlemleniyor. Sahteciler her gün daha karmaşık metotlar geliştirirken, dünyanın en ileri güvenlik standartlarından birini sunan Visa, teknolojisine yaptığı yatırımlar ile global ağını güvenlik tehditlerine karşı korunaklı tutuyor.

“Ağımızdaki sahtecilik oranı tüm ödeme yöntemleri arasında en düşük oranlardan biri” 

Online alışveriş ve indirim kampanyalarının tüketicilere son derece cazip fırsatlar sunduğunu belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, “Bu noktada tüketicilerin güvenli ödeme yapabilmesini son derece önemsiyoruz. Visa olarak en gelişmiş güvenlik ürün ve hizmetleriyle koruduğumuz teknolojik ağımız sayesinde dünyada ve 40 yıldır faaliyette bulunduğumuz ülkemizde kart sahipleri ve iş yerlerine ödemelerde kolaylık ve güvenlik sunuyoruz. 1993 yılından bu yana risk yönetimi ve sahtecilikle mücadele kapsamında global ölçekte yapay zeka (AI) kullanımına öncülük ediyoruz. Ödemeler ve para hareketlerinde sahteciliği önceden tespit edip önlemek amacıyla yalnızca son on yılda yapay zeka ve veri altyapımıza 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Ağımızdan geçen ödeme işlemlerindeki sahtecilik oranı %0,1’den daha az, ki bu tüm ödeme yöntemleri arasında en düşük oranlardan birine denk geliyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.