Business World Global

Türkiye, enerjide ‘merkez ülke’ olacak

Türkiye, enerjide ‘merkez ülke’ olacak
11 Haziran 2024 - 17:45

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Türkiye 2000’lerin başından itibaren enerji sektöründe önemli ilerlemelerin yaşandığı bir süreç içerisinde. Günümüzde ise enerji alanında bölgesinde ve küresel piyasalarda söz sahibi bir ülke olma yolunda ilerliyor.

Bu durum birtakım fırsat ve riskleri beraberinde getirdi. Türkiye gelişen ekonomisi, artan nüfusu ve ilerleyen teknolojik altyapısı sonucunda enerji arz ve talebinin hızla arttığı ülkeler arasında yer alıyor. Ancak ülkenin özellikle fosil yakıtlarda yüksek oranda dış tedarikçilere bağımlı olması enerji alanındaki en önemli dezavantajlardan biri.

Öte yandan yakın geçmişte gerçekleştirilen petrol ve doğal gaz keşifleri Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltma noktasında ciddi katkı sağlayacak potansiyele sahip ve söz konusu keşif faaliyetlerinin artırılması ile ilgili süren çalışmalar da memnuniyet verici.

Bunun yanı sıra coğrafi konumu ise enerji ticareti anlamında Türkiye’ye ciddi bir sorumluluk yükledi. Türkiye ispatlanmış küresel hidrokarbon rezervlerinin büyük bir kısmına yakınlığı nedeniyle küresel enerji arz ve talep hareketleri bakımından oldukça kritik bir konumda bulunuyor.

Dolayısıyla enerji kaynaklarının transfer edilmesinde stratejik bir pozisyonu olan Türkiye bu avantajını geliştirerek enerji merkezi olma hedefine ulaşmayı arzu ediyor. Güçlü politikalarla desteklenen stratejik hamleler Türkiye’nin enerji alanında yakaladığı başarılarının temelini oluşturuyor.

Fosil yakıtlardaki yüksek oranlı dışa bağımlılık yerli ve yenilenebilir enerji sektörlerinde gerçekleştirilen atılımlarla minimalize edilmeye çalışılırken nükleer enerji gibi alternatif kaynaklar da ülke ekonomisine kazandırılıyor.

Bununla beraber arz ve talep güvenliği konusundaki riskler ise enerji verimliliği, yatırımlar ve depolama faaliyetleri gibi alanlardaki ilerlemelerle birlikte azaltılıyor. Ayrıca Türkiye’nin enerji konusundaki nihai hedeflerinden biri olan merkez ülke olma vizyonunun, uluslararası projelere ev sahipliği yapılarak ve öngörülebilir bir piyasa oluşturularak gerçekleştirilmesi adına çalışmalar devam ediyor.

Türkiye enerji alanında bulunduğu bölgedeki en güçlü altyapı imkanlarını, piyasayı ve teknik uzmanlığı bünyesinde barındırıyor. Bu bakımdan ülkenin birçok fırsata sahip olduğu ortadadır. Öte yandan Türkiye’nin özellikle enerjide dışa bağımlılığı ve bu durumun beraberinde getirdiği yüksek enerji harcamaları konularında birtakım risklerle karşı karşıya olduğu görülüyor.

Türkiye’de geliştirilen enerji politikalarının özellikle yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin artırılması, enerji kaynak çeşitliliğinin desteklenmesi ve ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılığın azaltılması etrafında şekillendiği görülüyor. Bununla beraber doğal gaz alanında gerçekleştirilen uluslararası boru hattı projeleri, LNG depolanması ile ilgili yapılan yatırımlar ve devam eden nükleer santral çalışmaları da enerji arz güvenliğini sağlama konusunda Türkiye’de yaşanan ilerlemeleri gösterir nitelikte.

Türkiye’nin enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefi kapsamında şeffaf, güvenilir, iş birliğine dayalı, etkin ve yenilikçi enerji politikalarının hayata geçirilmesi benimsenirken piyasanın liberal ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulması da hedefleniyor. Bu anlamda öngörülebilir bir enerji piyasasının oluşturulması ve sektörde faaliyet gösteren kurumlar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi çerçevesinde son derece önemli çalışmalar hayata geçirilmiştir. Tüm bu politika ve hedefler çerçevesinde Türkiye enerji alanında sağlam bir irade sergilemeyi ve geleceğe yönelik beklentileri karşılamayı amaçlıyor.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]