Business World Global

Türk Telekom’dan ilk yarıda 7 milyar lira yatırım

Türk Telekom’dan ilk yarıda 7 milyar lira yatırım
15 Ağustos 2023 - 12:58

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Yılın ilk yarısında yatırım harcamalarımız, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL olarak gerçekleşti” dedi.

Türk Telekom, 2023 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamaya göre, 2023 ilk yarıyıl sonu itibarıyla şirketin toplam abone sayısı 52,4 milyon olurken, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon, mobil abone sayısı ise 25,6 milyon olarak kayıtlara geçti. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise yılın ilk yarısında 720 bin net kazanımla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant tabanında fiber abonelerin payı yüzde 81,9’a yükseldi. Yılın ilk yarısında fiber ağ uzunluğu 419 bin kilometreye ulaşan Türk Telekom’un, geçen senenin aynı döneminde 30,8 milyon olan fiber hane kapsaması da 2023’ün ilk yarısında 32 milyona ulaştı.

Türk Telekom’un yatırım harcamaları yılın ilk yarısında, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Yılın ikinci çeyreğinde yukarı yönlü bir faaliyet performansı sergileyen Türk Telekom’un, 2023 ikinci çeyrekte konsolide gelirleri yüzde 67,2 artırarak 17,9 milyar liraya ulaşırken, ilk altı ay itibarıyla konsolide geliri 33,2 milyar lira oldu. Faiz, amortisman ve vergi öncesi karını (FAVÖK) 2023’ün ikinci çeyreğinde 6,0 milyar liraya yükselten Türk Telekom’un, yılın ilk altı ayındaki FAVÖK’ü ise 10,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Faaliyet karı ise ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar liraya ulaşan Türk Telekom, yılın ilk yarısında faaliyet karını 5,5 milyar liraya yükseltti.

– Yıl sonu beklentileri yukarı doğru revize edildi

Yıl sonu öngörülerini de yukarı yönlü revize eden Türk Telekom, konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışı yaklaşık yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ü yaklaşık 25-27 milyar lira aralığında, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 19-21 milyar lira aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ‘Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonu ile herkes için erişilebilir iletişim ve teknoloji çözümleri sunma noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci çeyrekte konsolide gelirlerimiz güçlü büyüme ivmesini devam ettirerek 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında yatırım harcamalarımız, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL olarak gerçekleşirken, faaliyet karımız ise 2023 ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaştı.’ ifadelerini kullandı.

Enflasyonun yavaşlamasının ve depremlerin etkisinin kademeli olarak azalmasının, yılın ilk yarısında performans göstergesini olumlu yönde etkilediğini belirten Önal, ‘Sabit genişbant segmenti ikinci yarıyıl itibarıyla hareketli bir döneme girmeye hazırlanırken, mobil temel performans göstergelerindeki sürekli iyileşme, stratejimizin başarısını ve pazarda güçlenen konumumuzu ortaya koydu. Buradan hareketle yetkinliklerimize olan güvenimizle 2023 öngörümüzü yukarı yönlü revize ediyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Yılın başında Türkiye’yi derinden sarsan depremler sonrası bölgedeki yatırım ve çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini aktaran Önal, şunları kaydetti:

‘Türkiye, senenin başında ülkemizi vuran depremlerinin yol açtığı büyük yıkımı aşmak için yılmadan çalışıyor. Türk Telekom olarak bu çalışmaların ön saflarında yer aldık. Bir yandan operasyonlarımızda meydana gelen hasarın tamamen giderilmesi ve konteyner/çadır kentler gibi yeni yaşam alanlarına bağlantı sağlanması için sahada çalışmalarımıza devam ederken, diğer yandan abonelerimize sunduğumuz faydalar, bölgesel kampanyalar ve sosyal sorumluluk projeleriyle bölgeyi destekliyoruz. Ülkemizin dijital dönüşümünün öncüsü olmanın verdiği sorumlulukla hareket ediyor, ‘Türkiye’ye Değer’ anlayışımızla projeler yürütüyoruz. Bu kapsamdaki en önemli adımlarımızdan biri başlattığımız istihdam projesi oldu. Yeni işe alımlarımızda önceliği depremden etkilenen vatandaşlarımıza vererek, mühendislerden teknikerlere, finans uzmanlarından stajyer kadromuza kadar her kademe ve pozisyondaki iş başvurularında önceliğimiz depremin etkilerini bir nebze olsa da azaltmaya çalışmak oldu. Şirketimizin insan odaklı yaklaşımı deprem bölgesinde kendini gösterdi’

– ‘Türkiye Yüzyılı’nda fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaşmış durumda’

Türk Telekom’un bir diğer önemli odak noktasının da Türkiye’nin hızla dijitalleşmesini sağlayan fiber yatırımlar olduğunu dile getiren Önal, Türkiye’nin her köşesine yüksek bağlantı götürmeyi görev edinerek, fiber yatırımlarını kararlılıkla sürdürdüklerini bildirdi.

Ümit Önal, şunları aktardı:

‘Fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Fiber abone sayımız 2023’ün ilk yarısında 12,2 milyona ulaşırken, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayımız 8,4 milyon, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayımız ise 3,8 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abone payı yüzde 81,9’a yükseldi. Fiber ağımız bu yılın ilk yarısında 32 milyon haneyi kapsıyor. Yılın ilk yarısı itibarıyla fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaşmış durumda. Türkiye Yüzyılı’nda yüksek teknoloji deneyimimizin yanında, bu deneyim ile daha da ileriye taşıdığımız iletişim ve altyapı tecrübemizi de odağımıza alan hizmetlerimizle varız. Dijital dönüşümünü tamamlamış, her sektörde kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için ürün ve hizmet sunmayı milli meselemiz olarak görüp, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz’

Fiber alanındaki çalışmaların ve yatırımların önemine değinen Önal, FTTH Council tarafından 2023 Nisan ayında yayımlanan ‘FTTH/B Market Panorama in Europe’ raporunda da Türkiye’nin fiber hane erişimi durumuna ilişkin oldukça olumlu göstergelerle karşılaşıldığını ifade etti.

Önal, ‘Ipsos’un gerçekleştirdiği raporda, Türkiye’nin 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın ardından Avrupa’da 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Nitekim, Türk Telekom olarak 2023’ün ilk yarısı itibarıyla Türkiye’deki 32 milyon hanede FTTH/B/C fiber ile istisnasız varız. Türkiye’nin fiber gücü Türk Telekom olarak, fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Daima söylediğimiz gibi, ‘memleketin bir şehrinde değil, her şehrindeyiz’. Bu kapsamda abonelerimizin fiber ile ilgili tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilmek adına yatırımlarımıza devam ediyoruz.’ açıklamasında bulundu.

İletişim, altyapı ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, her koşulda, pek çok sektöre, farklı alanlarda sundukları ürün ve hizmetlerle de değer yaratmaya devam ettiklerini belirten Önal, ‘Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri çerçevesinde, özellikle enerji verimliliği ve dönüşümünü odağımıza alarak, bu alanda pek çok projenin mimarı olduk. Ülkemizin gelişimi adına, yeni nesil teknolojileri destekleyen altyapı yatırımları bizim için her daim öncelikli oldu. Bu noktada, Türkiye’nin 5G hazırlıkları sürecinde de 5G’nin olmazsa olmazı fiber alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz çözüm ve hizmetlerimiz; başta ülkemiz olmak üzere, sektörümüz ve insanımız için geri dönüşümü en yüksek yatırımlarımız oldu. Üstlendiğimiz bu misyon ile yılın ikinci yarısında da çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.’ değerlendirmesinde bulundu.

-‘Enerji verimliliğine ve enerji dönüşümüne yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz’

Sürdürülebilirliğin evrensel ilkelerini strateji ve iş modellerine uyguladıklarını belirten Önal, şunları kaydetti:

‘Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda, karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski yönetimine katkı sağlamak ve finansal değer yaratmak amacıyla şirketimizin yakın gelecekte Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımlarına hız vermeyi planladığını duyurmuştuk. Bu gündem kapsamında Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), ilgili mevzuat çerçevesinde Türk Telekom’a tahsis edilen kurulu gücü 317,8 MWe’den 405,8 MWe’ye çıkardı. GES yatırımlarımızı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiraladığımız arazilerde Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerinde yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz girişimlerimizle Türk Telekom Grubu’nun sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda önemli mesafe kat edeceğimize inanıyoruz. ‘Türkiye’ye Değer’ çatısı altında; teknolojinin bize sunduğu tüm imkanları, sürdürülebilir bir yaklaşımla seferber ediyoruz. Teknolojinin hayatlarımızı ve iş yapış şekillerini hızla dönüştürdüğü dünyamızda, önümüzdeki dönemin lider şirketleri yeşil teknolojiyi kucaklayan ve enerji verimliliğine yatırım yapanlar olacak. Biz de bu vizyon doğrultusunda; kurumsal girişim sermayesi şirketimiz TT Ventures ile otomotiv sektöründeki elektrifikasyon dönüşümüne katkı sağlamak adına stratejik bir adım atarak, Elektrikli Araç Şarj Ağı projemizi hayata geçirdik. Elektrikli araç kullanıcılarına, her anlamda güvenli, çevreci ve jeneratörler ile beslenen kesintisiz bir şarj hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnsandan ve teknolojiden aldığımız ilhamla, daha yeşil ve daha dijital bir dünya için adım atıyoruz. Bu vizyonla, enerji verimliliğine ve enerji dönüşümüne yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.’

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.