Business World Global

Trend Micro 160 milyar siber tehdit olayını engelledi

Trend Micro 160 milyar siber tehdit olayını engelledi
28 Mart 2024 - 12:48

Trend Micro, 2023 yılında engellenen toplam tehdit sayısında önceki yıla göre yüzde 10 düzeyinde bir artış olduğunu açıkladı ve siber saldırganların daha fazla para kazandırma potansiyeline sahip az sayıda kullanıcıyı hedefleyecek daha gelişmiş yöntemler kullanmaya başladıkları yönünde uyarıda bulundu.

Trend Micro Tehdit İstihbaratından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jon Clay, “Müşterilerimize yönelik her zamankinden çok daha fazla tehdidi engelliyoruz. Ancak, siber saldırganların başta savunmadan kaçınma konusunda olmak üzere farklı teknikler, taktikler ve prosedürler kullandıklarını görüyoruz. Raporumuzun da gösterdiği gibi, işletmelerin saldırı yüzeyinin tamamında riskleri proaktif olarak yönetmeye devam etmeleri gerekiyor. Siber saldırganların stratejilerini anlamak etkili savunmanın temelini oluşturduğunu unutmamamız gerekiyor” dedi.

Trend Micro, 82 milyar tehdidin önlendiği beş yıl öncesine kıyasla 2023 yılında toplam 161 milyar tehdidi önledi. 2023 yılında, e-posta ve web itibarı konusundaki engellenen tehditler yıllık olarak sırasıyla %47 ve %2 oranında azaldı. Trend Micro’nun Mobil Uygulama İtibar Hizmeti (-%2), Akıllı Ev Ağı (-%12) ve Nesnelerin İnterneti İtibar Hizmeti (-%64) tarafından engellenen tehditler de azaldı. Ancak Trend Micro’nun Dosya İtibar Hizmeti (FRS) kapsamında engellenen tehditlerde ise yıllık %35’lik bir artış yaşandı.

Trend Micro Avrasya Bölgesi Teknik Lideri Burçin Olgaç, “Bu rapor, işletmelerin ve kurumların siber tehditlere karşı daha dikkatli ve proaktif olmaları gerektiğini ortaya koyuyor. Yöneticiler, bu doğrultuda siber güvenlik stratejilerini güncel tutmaları ve güvenlik protokollerini sürekli gözden geçirmeleri gerekiyor. Rapor ayrıca siber saldırganların hedeflerini daha dikkatli seçtiklerini ve daha sofistike saldırılarla daha az sayıda yüksek profilli kullanıcıları hedeflediklerini gösteriyor. Bu, erken tespit sistemlerinin önemini ve uç noktalardaki kötü amaçlı dosya tespitlerindeki artışı vurguluyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.