Business World Global

Tonguç Akademi, TATS ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor

Tonguç Akademi, TATS ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor
14 Aralık 2023 - 18:03

Tonguç Akademi, 2014 yılı itibarıyla sosyal medya üzerinden sağladığı online eğitim içerikleriyle yüz binlerce öğrenciye ulaştı. Tonguç Akademi, şimdi de dijital kitap uygulaması TATS ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. 

TonguçWORKS İcra Kurulu Üyesi Tijen Armağan, 200’e yakın çalışanı ve yeni eğitim modelleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarıyla gelişimini sürekli devam ettiren Tonguç Akademi, sunduğu online eğitimler ile 1. sınıftan 12. sınıfa kadar, LGS, YKS ve benzeri sınavlarda farklı düzeylerdeki öğrencilerin ders konularını eğlenceli ve interaktif olarak pekiştirmelerine katkı sağladıklarını söyledi.

Tonguc Akademi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tonguç Akademi, 2014 yılı itibarıyla sosyal medya üzerinden sağladığı online eğitim içerikleriyle yüz binlerce öğrenciye ulaşmıştır. 2015’te kurumsallaşarak sistematik bir şekilde öğrencilerin eğitimlerine katkı sunmaya başlayan Tonguç Akademi, dijital platformlarda kısa süre içinde büyük bir takipçi kitlesi kazanmıştır. 100’den fazla çalışanı ve yeni eğitim modelleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarıyla gelişimini sürekli devam ettiren Tonguç Akademi, sunduğu online eğitimler ile 1. sınıftan 12. sınıfa kadar, LGS, YKS ve benzeri sınavlarda farklı düzeylerdeki öğrencilerin ders konularını eğlenceli ve interaktif olarak pekiştirmelerine katkı sağlamaktadır. Online eğitimlerin yanı sıra derslere yardımcı olan kaynak kitaplarıyla da Türkiye’de yaklaşık 4 bin kırtasiye ve birçok internet sitesinde var olarak büyümesini sürdüren Tonguç Akademi, kitap sektörünün satış rakamları açısından en büyük markalarının arasında yer almaktadır. Pandemi döneminde Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak EBA ve TRT ile birlikte milyonlarca öğrenciye yüzlerce ders içeriğinin ulaşmasını sağlayan Tonguç Akademi, büyük çaplı teknoloji yatırımlarıyla da Türkiye’nin en fazla indirilen eğitim uygulamasına sahiptir ve öğrencilerin yeni gelişen eğitim altyapılarına ulaşmasına katkı sağlamaktadır. 

Nasıl bir fark yaratıyorsunuz sektörünüzde?

Faaliyet alanlarımızdan ilki olan tonguçAKADEMİ, eğitimin her çocuk için erişilebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlama amacıyla kurulan çevrimiçi eğitim temelli bir sosyal girişim.

“tonguç anladıysa herkes anlar” sloganıyla öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme süreçlerine katkıda bulunan tonguçAKADEMİ, bugün milyonlarca öğrenciye içerik sağlamaya devam ederek canlı yayınları, deneme sınavları, rehberlik videoları ve her ay 500’ün üzerinde MEB müfredatına yüzde 100 uyumlu ders anlatım videoları üreterek öğrencilerin okul derslerinde yazılılarında ve LGS YKS ve bursluluk sınavlarında başarıya ulamasına destek oluyor.

Anlatımlarında kısa, öz, esprili ve öğrenci dostu bir hitaba sahip eğitmenlerimiz, öğrencilerin derslerini severek ve odak noktasını kaybetmeden izlemesini sağlıyor. Bu anlatım dili ve yaklaşımıyla öğrencilerin çok sevdiği karakter haline gelen Tonguç karakteri, bugün Türkiye’de milyonlarca öğrenci tarafından severek takip edilen bir kahramana dönüştü.

Bunun yanında, online eğitimle birlikte yayıncılık ve eğitim teknolojilerini de bünyemizde toplayarak, sektöre yönelik verdiğimiz geniş yelpazeli hizmetle fark yaratıyoruz.

2017 yılında faaliyetlerine başlayan, Türkiye’nin dijital altyapısı en güçlü yayıncılık markası tonguçYAYINCILIK, sınavlara hazırlık ve okula yardımcı ders kitaplarının perakende satış ve dağıtımını 6 binden fazla satış noktasında gerçekleştiriyor. Günümüzün ve geleceğin yayıncılık anlayışına sahip tonguçYAYINCILIK, dijital parmak iziyle basılı kitaplarındaki kare kod sistemiyle öğrencilerin kitaplara dijital ortamda da ulaşabilmelerini sağlayarak bu sayede milyonlarca öğrencinin kitaplardan maksimum fayda elde etmesini sağlıyor.

tonguçWORKS’ün yenilikçi eğitim teknolojileri alanında faaliyet gösterdiği tonguçDİJİTAL ise bugün eğitim alanında birçok yapay zeka ve makina öğrenimi teknolojilerine öncülük ediyor. 3 milyondan fazla tekil kullanıcının indirdiği TATS dijital kitap uygulamasını geliştiren tonguçDİJİTAL, kare kod teknolojisini basılı kitaplara uyarlayarak, fijital çağ (fiziksel ve dijital) uygulamasını hayata geçirdi.

Dijital kitap uygulamamız TATS ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Üretimini ve dağıtımını yaptığımız kitapları dijital kaynak kitap haline getirdik. Kitapların arkasında bulunan aktivasyon kodu sistemiyle öğrencilerin kitap içeriğine ve soru çözümlerine dijital olarak anında ulaşabilmesini, aktivitelerini yakından takip etmelerini ve kendilerini değerlendirmelerini sağlıyoruz.

tonguçWORKS’ten bahsedebilir misiniz, ne zaman kuruldu, nasıl bir fikirle yola çıktınız? 

tonguçWORKS, 2014 yılında bir sosyal girişim olarak kurulan tonguçAKADEMİ’nin zaman içerisinde varlığını eğitimin her alanında geliştirerek, gerek çevrimiçi eğitim hizmetleri, gerek kaynak kitap yayıncılığı, gerekse eğitim teknolojilerine yaptığı yatırımlarıyla bugün eğitimin dijital dönüşümüne destek veren dev bir “EdTech ekosistemi” haline gelmesinin sonucu olarak ortaya çıktı.

Yakın gelecekte EdTech alanında eğitimin kalıcı olarak çevrimiçi ortamlara taşınması (asenkron eğitim) en önemli trendlerden biri olarak karşımıza çıkacak. Yeni bir öğrenme türü olan asenkron öğrenmede, öğrenciler istedikleri zaman istedikleri yerden kendi programlarına ve kendi hızlarına göre öğrenme süreçlerini ilerletebilecekler. Bunun yanı sıra eğitim sektörünün yeni trendleri arasında, canlı yayınlar ve videolarla ders anlatımlarının yanı sıra veri analizi ve kişiselleştirme, oyunlaştırma, yapay zeka teknolojileri, çevrim içi sınavlar, dijital kitap, AR ve VR teknoloji tabanlı uygulamalarla öğrencilerin düşük maliyetli ve uzman seviyesinde kurs eğitimi alabilecekleri çözümler yer alıyor. Eğitimin evlere ve online ortamlara taşındığı pandemi döneminde tonguçAKADEMİ, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak EBA ve TRT ile birlikte milyonlarca öğrenciye yüzlerce ders içeriğinin ulaşmasını sağladı. 7 milyondan fazla öğrenci ve 1 milyondan fazla öğretmenin kullandığı EBA, eksikleri olsa da bu süreçte Türkiye’nin online eğitime geçişini hızlandırdı. tonguçAKADEMİ’nin sürdürülebilirliğini sağlaması, ülkemizin her yanından daha fazla öğrencinin yenilikçi teknolojilerle eğitime erişmeleri açısından kritik önem taşıyor. Bu yüzden biz de EdTech ekosistemi tonguçWORKS yapılanmasını hayata geçirdik.

Faaliyet alanları arasında e-öğrenme, dijital yayıncılık, dağıtım, eğitim teknolojileri geliştirme ve eğitim sektörüne yönelik dijital tanıtım çözümleri bulunan tonguçWORKS’ün hedefi, ulusal ve uluslararası etki alanına sahip bir EdTech markası haline gelmek. tonguçWORKS bu alanda Türkiye’nin önde gelen küresel markası olarak, Türkiye’yi de küresel EdTech pazarında etkili bir ülke haline getirme hedefini benimsiyor.

tonguçWORKS’ün online eğitimden yayıncılık ve dağıtımcılığa, eğitim teknolojilerinden dijital çözümlere kadar geniş bir yelpazeye yayılan hizmetlerini tonguçAKADEMİ, tonguçYAYINCILIK ve tonguçDİJİTAL olmak üzere üç marka altında topladık. İstanbul ve Ankara’da ofisleri bulunan tonguçWORKS’ün 200 çalışanı, kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere binin üzerinde deneyimli öğretmeni bulunuyor.

2024 yılı yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de uzaktan eğitim denilince akla gelen ilk marka olmanın sorumluluğu ile öğrencilerimizin dersleri daha verimli ve teknolojik bir şekilde öğrenmelerini sağlayacak yepyeni adımlar planlıyoruz. Hedefimiz sadece ülkemizde değil Avrupa ve diğer pazarlarda da uygulanabilecek sistemimizi, içeriksel ve teknolojik olarak daha üst seviyeye çıkarmak.

Sisteminizde kaç öğrenci var? 2024 yılında kaç öğrenciye ulaşmayı hedefliyorsunuz?

YouTube’da toplam 18 kanalda 13 milyon abonemiz, çevrimiçi eğitimde 3,5 milyon tekil üyemiz, TATS mobil uygulamamızda 3 milyondan fazla öğrencimiz bulunuyor. tonguçWORKS olarak hedefimiz, eğitimin gelecekteki global değişimlere ve trendlere uyumlu olmasını sağlamak. 2024 yılında YouTube’daki 13 milyon abonemizi 15 milyona, web ve mobil uygulamamızdaki 6,5 milyon tekil kullanıcımızı 10 milyona ulaştırmayı hedefliyoruz.

Yurtdışında faaliyet gösteriyor musunuz? Hangi ülkelerde faaliyetleriniz var? Yurtdışında büyüme hedefleriniz nelerdir?

Özbekistan ile yaptığımız ortak çalışmalar sonrasında hem Türkiye’deki hem de Özbekistan’daki öğrencilere fayda sağlamayı planlayan YouTube kanallarımızı faaliyete geçirdik. Ortak bir kültür ve tarihi geçmişe sahip kardeş ülke Özbekistan, yenilikçi ve teknolojik altyapılarımızın ve tecrübemizin kendi ülkelerindeki milyonlarca öğrenci için kullanılmasını planladı.

Ülkemizdeki en büyük Korece dil kanalına sahibiz. Kore’deki eğitim sisteminin artılarını ekleyerek ülkemize ve diğer ülkelere kazandırabileceğimiz oyunlaştırılmış bir dijital öğrenme platformunu hayata geçirebilmeyi planlıyoruz.

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.