Business World Global

TKYB’ye JBIC’den 200 milyon dolar ‘Green 4’ kredisi

TKYB’ye JBIC’den 200 milyon dolar ‘Green 4’ kredisi
22 Aralık 2023 - 19:06

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine olan desteğini artırarak faaliyetlerini sürdüren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları tutarında “Green 4” temalı kredi anlaşması imzaladı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine sağladığı desteği artırmaya yönelik, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile 200 milyon ABD Doları tutarında “Green 4” temalı bir kredi anlaşması imzaladı. Kredide JBIC ana finansör, MUFG ve Resona Bank diğer finansörler olarak yer aldı.

Hazine geri ödeme garantisiyle temin edilen toplam 12 yıl vadeye sahip bu kredi, Türkiye’deki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak. ‘Green 4’ kredisi, kredi portföyünün %47’sini yenilenebilir enerji ve yaklaşık %80’ini sürdürülebilirlik temalarına ayıran TKYB’nin bu alanlardaki faaliyetlerine katkı sağlayacak. 

TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop, “JBIC ile imzaladığımız bu dördüncü yeşil temalı ‘Green 4’ anlaşması, kurumlarımız arasındaki güçlü iş birliğini ve Türkiye’ye duyulan uluslararası güveni temsil ediyor. Türkiye’nin 12. Kalkınma Planı kapsamında enerji sektörünün dışa bağımlılığını azaltma hedeflerimizi destekleyecek bu kredi aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede yeni yatırımların önünü açarak, Türkiye’nin net sıfır emisyon ve sürdürülebilir kalkınma yolculuğunda önemli bir adım olacak.” dedi.

JBIC Enerji Departmanı Genel Müdürü Ryuta SUZUKI ise, “Mart 2021’de imzalanan mevcut Green 3 kredisi, JBIC’nin ilk enerji verimliliği teşvik programıydı. Bu başarı, TKYB’nin enerji tasarrufuna stratejik bakış açısı ve bu konunun önemini benimsemesi sayesinde gerçekleşti. Green 3 kredisinin başarılı bir şekilde uygulanması, ekonomik büyümeyi sekteye uğratmadan karbonsuz bir geleceğe ulaşmada enerji verimliliği projelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. JBIC olarak, TKYB ile iş birliği içerisinde Türk sanayisinin uluslararası rekabetçiliğini Japon gelişmiş enerji verimliliği teknolojilerinin uygulanması ile daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.