Business World Global

TİM, sürdürülebilirlik seferberliği için harekete geçti

TİM, sürdürülebilirlik seferberliği için harekete geçti
23 Haziran 2023 - 11:56

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ülkemizin 2053 yılı net sıfır karbon hedefi doğrultusunda, ihracat ailesi olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve göstergelerini büyük bir titizlikle takip ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) sürdürülebilirlik yaklaşımını, bu alanda yaptıklarını ve gelecek dönem hedeflerini TİM Başkanı Mustafa Gültepe’den dinledik:

“Dünyamızın zaten sınırlı olan kaynaklarını büyük bir hızla tüketiyoruz. Oysa Amerikan yerlilerinin dediği gibi ‘Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, onu çocuklarımızdan ödünç aldık.’ Dolayısıyla ödünç aldığımızı aynı şekilde iade etmemiz gerekiyor. Yani gidişata bir an önce ‘dur’ demeliyiz.

Son yıllarda bu konuda önemli adımlar atılmakla birlikte en iddialı çalışmayı Avrupa Birliği (AB) yaptı. AB Yeşil Mutabakat ile 2050’de sıfır karbon hedefine odaklandı. ‘Yeşil Mutabakat’a uyum bizim açımızdan büyük önem taşıyor. Çünkü yüzde 42’si AB ülkeleri olmak üzere toplam ihracatımızın yüzde 55’ini Avrupa’ya yapıyoruz. Bu büyük pazardaki gücümüzü korumak ve artırmak için hızlı hareket etmek durumundayız. Özellikle bazı sektörler için zaman hızla daralıyor.

“SÜRECİ FIRSATA ÇEVİRMEK BİZİM ELİMİZDE”

Çimento, elektrik, alüminyum, demir, çelik ve gübre gibi 5 öncelikli sektörün ithalatına 2026’dan itibaren sınırda karbon vergisi yükümlülüğü getirilecek. Sonraki yıllarda diğer sektörler için de aynı uygulama başlayacak. Süreci fırsata çevirmek bizim elimizde. Karbon vergisi olarak ödeyeceğimiz bedeli sürdürülebilir üretim kapasitemizi geliştirmek için kullanabiliriz. TİM olarak bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz. ‘Dünyayı tüketmeden dünya için üretmek’ mottosyla Sürdürülebilirlik Eylem Planımızı iki yıl önce kamuoyu ile paylaştık”

TİM’in eylem planı çerçevesinde gerçekleştirdiği bazı çalışmaları şu şekilde;

 • TİM Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitemizi kurduk.
 • Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladık.
 • İhracatçı Birliklerimizle IPA kapsamında projeler geliştiriyoruz.
 • Ticaret Bakanlığımızın Yeşil Mutabakat ile ilgili oluşturduğu ihtisas çalışma gruplarında yer alıyoruz.
 • 12’inci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında özel ihtisas komisyonu çalışma gruplarına katkı sağlıyoruz.
 • Dijital mentorlük ileölçümleme çalışmalarımızıyaygınlaştırıyoruz. Alo TİM Yeşil Hattımızı oluşturduk.
 • Eğitim Programlarımızla ihracatçılarımıza değer katıyoruz.
 • Birliklerimiz vasıtasıyla ihracatçılarımıza sera gazı hesaplama eğitimleri veriyoruz. Bölgesel Sürdürülebilir İhracat Seferberliği Eğitim Programı’nı yürütüyoruz.

TİM’in 2023 için planladığı sürdürülebilirlik çalışmaları:

 • TİM ve ihracatçı birliklerimiz tarafından tamamlanan ve planlanan sürdürülebilirlik eylem planları ve çalışmalarının takibini kolaylaştırmak için ‘Sürdürülebilirlik Koordinasyon ve İzleme Platformu’nu kuracağız.
 • Bölgesel Sürdürülebilir İhracat Seferberliği Eğitim Programlarımız ile sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği odaklı eğitimlerimiz devam edecek. Ayrıca TİM Sürdürülebilirlik Faaliyet Raporu yayınlamayı planlıyoruz.
 • Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında oluşturulan çalışma gruplarına destek vermeye devam edeceğiz.
 • Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yürüttüğü Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında oluşturulan özel ihtisas grubu çalışmalarına katkı sunacağız.
 • Ekolojik Sürdürülebilirlik alanının da dahil olduğu 81 göstergeden oluşan Küresel İnovasyon Endeksi’nde ülkemizin 37’inci sıradaki yerinin daha yukarılara çıkarılması için çalışacağız.
 • Yeşil Dönüşümünün Finansmanı Toplantıları’na bu yıl da devam edeceğiz. Bu noktada fon sağlayacak ulusal ve uluslararası paydaşlarla somut işbirliği adımları atacağız.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.