Business World Global

TAAC ilk yurt dışı sözleşmesini imzaladı

TAAC ilk yurt dışı sözleşmesini imzaladı
05 Nisan 2024 - 12:23

MMU (KAAN) ve HÜRJET başta olmak üzere Türkiye’nin hava platformlarına iniş takımları ve alt sistemleri geliştiren TAAC Havacılık Teknolojileri, ilk yurt dışı sözleşmesini Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group (ADASI) ile imzaladı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Altınay Savunma Teknolojileri ortaklığı ile 2019 yılında kurulan TAAC Havacılık Teknolojileri, savunma ve havacılık sektöründeki dışa bağımlılığı azaltmayı ve milli gücü artırmayı misyon edinerek küresel pazarda lider oyuncuların arasında yer alma yolunda stratejik bir adım attı.

Uçuş kontrol sistemi eyleyicileri, iniş takımları ile kritik test sistemlerini yerli ve milli olarak geliştiren TAAC, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group’la sözleşme imzalayarak önemli bir ihracat hamlesi gerçekleştirdi. TAAC, Türk mühendisliği ile tasarladığı ve üretimini yaptığı ürünleri yurt dışına ihraç ederek hem milli katkı sağlamayı hem de küresel etkisini artırmayı amaçlıyor.

Konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede TAAC Genel Müdürü Enis Ata, “EDGE Group (ADASI) ile imzaladığımız projenin başlaması TAAC’ın Orta Doğu başta olmak üzere global olarak marka değeri de tescillenmiş olacak. Önümüzdeki dönemde ülkemizin özgün platformları için çözüm merkezi olmaya devam ederken TAAC’ın gelişen kabiliyetleri doğrultusunda ihracat payını da büyüterek global ölçekte konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İniş Takımları Geliştirmede Uzman

Üretimden tasarıma, kalifikasyondan analize kadar her alanda paydaşlarının koordinasyonu ve yönlendirilmesi sorumluluk bilinciyle hareket eden TAAC, Türkiye’nin özgün hava platformlarına ürün geliştirme süreçlerinden edindiği bilgi ve tecrübe ile yurt dışı faaliyetlerini genişleterek büyümeye devam ediyor.  Altınay’ın uzmanlık alanlarının ve TUSAŞ’ın gücünün bir araya gelmesiyle ürün ve sistem geliştirmede önemli bir konumda bulunan TAAC, yurt dışı iş birlikleriyle sektöre ihracat katkısı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin iniş takımları geliştirme uzmanlığını da küresel çapta gösterecek.

Türkiye’nin iniş takımları geliştirmedeki konumuna dikkat çeken Ata, “Türkiye; beşinci nesil bir savaş uçağını geliştirebilen sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemiz; bu çapta bir platform için iniş takımı geliştirme kabiliyetine sahip olan ve bu kabiliyetini global ölçekte müşterilerinin hizmetine sunabilen nadir sayıda ülkeden biri. TAAC olarak, yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz çözümleri küresel pazara sunuyoruz. İlk yurt dışı iş birliğimizi gerçekleştirerek hem ülkemiz hem de sektör için önemli adım atmış olduk. Bu vesileyle, iniş takımları geliştirme kabiliyetinde ülkemizi daha ileriye taşıyarak etkimizi artıracağız” açıklamasını yaptı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.