Business World Global

Sürdürülebilirlik, Orka Holding’in kurumsal DNA’sında yer alıyor

Sürdürülebilirlik, Orka Holding’in kurumsal DNA’sında yer alıyor
20 Temmuz 2023 - 0:03

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, yeni nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı ve sürdürülebilir geleceğe maksimum seviyede katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Sürdürülebilir moda felsefesi ile son yıllarda global mağazalarına koleksiyon tanıtımlarını dijital showroomlarda sunmaya başlayan, numune servislerinde artık 3D çizim yapan platformlar sayesinde kaynak kullanımını daha aza indirien Orka Holding, Damat, Tween ve D’S Damat markalarının koleksiyonlarını 2025 yılında yüzde 90’ını geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmeyi hedefliyor.   

Kısaca Damat ismi nasıl oluştu bahseder misiniz?

Bir erkeğin hayatı boyunca en şık olduğu andan ilham aldık ve bunu marka kimliğimizle bütünleştirdik.

Damat ve alt markaları bugün 5 kıtada faaliyet gösteriyor. Bu durum sizin gözünüzden nasıl görünüyor?

Yıllar önce kurulduğumuzda, bir dünya markası olma hedefiyle yola çıkmıştık.

Bugün global moda kuruluşu Orka Holding olarak bir erkeğin ihtiyaç duyduğu her ürünü rahatlıkla bulabildiği Damat, Tween ve D’S Damat tasarım markalarımız ile dünya çapında 82 ülkede 400’ün üzerinde mağazaya sahibiz.

Dolayısıyla yıllar önceki kuruluş hedefimiz doğrultusunda yurt içinde ve yurt dışındaki tüm ekibimizle emin adımlarla ilerlediğimizi görmek cidden gurur verici.

Ülkenin genelinde kaç tane mağazanız var? Başka mağaza açmak gibi hedefleriniz var mı, biraz bahseder misiniz?

 Moda perakendesindeki iki ana odak noktamız “Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme” ile gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki büyümemizi ışık hızıyla sürdürüyoruz. Yurt içinde 208 mağazaya sahibiz. Yurt dışında ise 180 mağazaya sahibiz, 2023 yılında 25 yeni mağaza açarak bu sayıyı 205’e çıkarmayı hedefliyoruz.

 Dijitalleşme konusunda önemli hamleleriniz oldu. Metaverse koleksiyonları ilgi görüyor mu?

 Dijital dünyadaki iddiamız, dijitalin öncüsü olmak ve her zaman en iyisini hak eden müşterilerimize bu ayrıcalığı yaşatmak. Bu anlamda önemli adımlar atmayı sürdürüyoruz.

Şu anda hizmet verdiğimiz tüm kanallarda dijital entegrasyonu sağladık. Bu açıdan işimizin merkezine oturan Omni-channel ile uçtan uca hizmet sunuyoruz. Müşterilerimiz online kanalıyla yaptığı alışverişi mağazalardan teslim alabiliyor ya da değişim isteğini sosyal medya üzerinden iletebiliyor.  ”Aynı gün ve ertesi gün teslimat” gibi müşterimizin alışveriş deneyimini kolaylaştıran yeni hizmetler ekledik.

 Bir süredir üzerinde titizlilikle çalıştığımız metaverse mağazamızı da Damat Tween markamızla geçen yıl kasım ayında GoArt’ın meta evreninde açtık. Böylece ilk meta mağazayı açan Türk moda markası olduk. Gerçek dünyada dijital platformlarda alışveriş yapmak gibi iki boyutlu deneyimleri, dijital evrende 3 boyutlu sanal bir mağazaya gitme olanağıyla gerçekleştiriyoruz. Şu anda meta mağazamız ile müşterilerimize yeni koleksiyonunu sanal dünyada deneyimleme ve fiziksel dünyadaki gardırop stillerini avatarlarına da aktararak eş zamanlı bir stil oluşturma ayrıcalığını sunuyoruz. Ve koleksiyonlarımız da büyük ilgi görüyor.

 Geri dönüşüme büyük önem gösteriyorsunuz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde koleksiyonlarınızın büyük kısmını bu şekilde üreteceğinizi ifade etmiştiniz. Son durum nedir?

 Sürdürülebilirlik, global bir moda kuruluşu olarak kurumsal DNA’mızda yer alıyor. Bu kapsamda geri dönüşümlü malzemeleri kullanarak oluşturduğumuz ilk çevre dostu koleksiyonu Damat Tween 2020/21 Sonbahar Kış sezonunda müşterilerimizin beğenisine sunmuştuk. Koleksiyon kapsamında 50 pet şişeden bir takım elbise üretimi gerçekleştirdik. Yine “Sürdürülebilir Gardırop” felsefesi ile hem kadınların hem de erkeklerin giyebileceği ortak ürünlere ilk kez Damat Tween 2021/22 Sonbahar/Kış Koleksiyonunda yer verdik.  Şu an koleksiyonlarımızın yüzde 30’u geri dönüşümden oluşuyor.

Sürdürülebilir moda felsefemiz ile son yıllarda global mağazalarımıza koleksiyon tanıtımlarını dijital showroomlarda sunmaya başladık. Numune servislerinde artık 3D çizim yapan platformlar sayesinde kaynak kullanımını daha aza indiriyoruz. Koleksiyonlarımızın 2025 yılında yüzde 90’ını geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmeyi hedefliyoruz.

“ROBOTLARLA TAM OTOMASYON ÜRETİM YAPAN DÜNYANIN EN İYİ FABRİKALARINDAN BİRİNE SAHİBİZ”

Sürdürülebilir geleceği odağına alan ve kaliteden taviz vermeyen bir kuruluş olarak gücümüzü aldığımız bir Cumhuriyet kuruluşu olan Giresun’daki üretim tesislerimizde bu yönde ilave yatırımlarımız var. Giresun’da sürdürülebilir bir gelecek için faaliyet gösteren, modada ileri teknoloji kullanan ve robotlarla tam otomasyon üretim yapan dünyanın en iyi fabrikalarından birine sahibiz. Yakında 30 milyon TL’lik revize yatırım ile yüzde 40 düzeyinde bir kapasite artışı hedefliyoruz. Üretim tesislerimizde daha az kaynak kullanımına odaklandık. Bu amaç doğrultusunda geçen yıl üretim tesislerimizde enerji verimliliğini sağlamak üzere güneş panellerini devreye aldık.

Üretimimizde yenilenebilir enerjinin payını artıracak olan projemizle artık daha az su ve enerji tüketiyoruz. Üretim fabrikalarımızda da benimsediğimiz AB Yeşil Mutabakatına uyumlu bu doğaya saygı misyonu, daha az kaynak tüketimi ve karbon salınımını azaltmaya yönelik çalışmalarımıza da ön ayak oluyor. Bilhassa 2050 yılına kadar dünyanın ilk karbon nötr kıta hedefi taşıyan AB’de Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması gibi Yeşil Mutabakatın getireceği pek çok düzenlemeye karşı hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bu da bize dünya moda endüstrisinde 2023 yılı ve sonrasında da yeni avantajlar sağlayacaktır.

Sürdürülebilirlik felsefemiz kapsamında insana yaptığımız yatırımların en yenilerinden biri de Genel Merkez ofisimizin dönüşümü oldu. Orka Holding’in 30 yıllık merkez ofisini Vadistanbul’a taşıdık. Tasarım konusunda Mahmut Han Mimarlık’tan destek aldığımız 5 bin metrekarelik alanda, 14 grup şirketimizi bir araya getirdik.

Seçim ekonomisi takım elbise satışlarına yansıdı mı? 

 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri takım elbise satışlarımızı yüzde 20 oranında artırdı. Takım elbiselerde siyah ve lacivert başta olmak üzere genellikle koyu renkler tercih ediliyor. Seçimlerin yanı sıra Kurban Bayramı nedeniyle satışlarda bir ivme yaşandı.

 2023 için hem yurt içi hem yurt dışı fiziki büyüme hedefiniz nedir?

 2023 yılının tüm ülkemiz için en önemli yanı Cumhuriyetimizin 100.kuruluş yılını kutlayacak olmamız. Bu nedenle 2023 yılı performansımız da ayrı bir önem taşıyor. Global çapta Cumhuriyetimizin 100.yılına yakışır projelere imza atmaya hazırlanıyoruz. Bu projelerimizi, aynı zamanda ülkemizin bayrak taşıyıcısı olduğuna inandığımız markalarımız ile tüm yurt dışı mağazalarımızda da güçlü bir şekilde vurgulayacağız.

Bu kapsamda dünya çapında yer aldığımız ülke sayısını ve buna paralel online’daki etkinliğimizi artırmayı, 2023 yılında yurt dışında 25 yeni mağaza açarak 180 olan toplam mağaza sayımızı 205’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl sonundaki ihracat hedefimizi ise 45 milyon dolar olarak belirledik.

Bu yıl Roma, Bologna gibi dünya turizminin cazibe merkezi olan kentler başta olmak üzere İtalya’da büyümemiz sürecek. Dünyanın en güçlü erkek giyim mağazalarının olduğu İtalya ve İspanya gibi ülkelerde artan bir grafik sergilemek çok önemli. Yeni dönemde Orta Amerika’da da büyümeye hazırlanıyoruz.

AVRUPA’DA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

İtalya’da 150 + mağazaya ve 200M€ yıllık ciroya sahip olan ve ülkenin en önemli perakende mağazacılık gruplarından biri ile İtalya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerini içeren bir franchising iş modeli üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Üzerinde anlaştığımız 5 yıllık iş planında İtalya’da 71, diğer Avrupa ülkelerinde 22 toplamda 93 mağaza açılışı var.

Nisan ve mayıs aylarında Damat Tween ve D’S damat markalarımız ile 14 yeni yurt dışı mağazası açılışı gerçekleştireceğiz. İtalya’da Bologna başta olmak üzere toplam 3, Rusya’da St. Petersburg başta olmak üzere toplam 3, Irak’ta Bağdat ve Erbil başta olmak üzere toplam 2 ve ayrıca Romanya, Kosova, Cezayir, Avustralya Melbourne, Kamerun, Bosna Hersek’te yeni mağaza açılışlarımız olacak. Dubai’deki mağaza sayımızı da 6’ya çıkarmayı planlıyoruz.

LÜKS MAĞAZACILIKTA YENİ KONSEPTİMİZİ YARATTIK: “DOĞA, SANAT VE TEKNOLOJİ İÇ İÇE”

Yeni nesil mağaza konseptimizden de bahsetmek isterim. Dünya modasında her ne kadar dijital dönüşümün koşar adım yükselişine tanık olsak da fiziki atmosferler her zaman hayatımızda olacak. Buradan hareketle müşterilerimizin mağazalarımızda kendilerine ayırdığı özel anları en kaliteli ve en iyi deneyimle geçirmelerini sağlamak amacıyla lüks mağazacılıkta yeni konseptimizi yarattık: “Doğa, sanat ve teknoloji iç içe”

Yeni nesil konseptimizin ilk örneği olan Vadistanbul Damat Tween, teknoloji ve inovasyon tutkumuzun buluştuğu yeni nesil mağazacılık anlayışımızın dışa vurumu. Önemli bir yatırım gerektiren bu konseptin dünyada geleceğin mağazacılığına da ilham olacağına inanıyoruz.

Doğanın kusursuzluğunu ve teknolojinin vazgeçilmez konforunu sanatla harmanladığımız mağazamız, denge ve armoninin sağlandığı atmosferiyle çağdaş deneyimlerin yeni buluşma noktası olmaya başladı.

Yeni mağazacılık konseptimiz “Doğa, Özgürlük, Timsal” kavramlarından ilham alınarak tasarlandı. Ana temanın “sade ve yalın” olduğu mağazamızda, naturel tonlar hakim. İç mekanda yaratılan amorf duvarı sergi alanına dönüştürdük. Seçkin müşterilerimizi karşılayan dış cephedeki LED ekranda ise düzenli olarak dijital sanatın genç temsilcilerine eserlerini sergileme olanağı sunuyoruz.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]