Business World Global

Steve Jobs ile Apple mağazasını tasarlayan Türk: Neslihan Işık

Steve Jobs ile Apple mağazasını tasarlayan Türk: Neslihan Işık
02 Ocak 2024 - 10:47

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

1984’te İstanbul’da endüstriyel tasarıma başlayan Büro Mobilyaları Sanayi, yani bilindik adıyla BMS Design Center dünya markalarının Türkiye’deki köprü görevini üstlenmiş bir marka olarak yolculuğuna devam ediyor.

İtalya’daki lüks markaların Türkiye temsilciliğinin yanı sıra, Apple Kurucusu Steve Jobs ile ilk Apple mağazası tasarımı gibi büyük işlere imza atan Endüstriyel Tasarımcı ve İç Mimar, BMS Design Center CEO’su Neslihan Işık ile temsilcisi olduğu markalar ve tasarım dünyasındaki en güncel gelişmeler üzerine konuştuk.

BMS isminin nereden geliyor? Markanın ilk kuruluş hikayesi nedir anlatır mısınız?

Şirket isim açılımız; Büro Mobilyaları Sanayi. 1984 yılında BMS İstanbul’da önce imalat ile odaklı bir şirket olarak kuruldu. 1989 yılında İtalyan tasarım markaları Olivetti ve B&B Ofis ile ithalata yönelen aile şirketi olarak günümüze geldi. 38 yılı geri de bırakan aile şirketindeki tüm fertleri mimar, bu nedenle mobilya ve tasarım konusundaki tüm global bilgi birikimini ve yenilikleri Türkiye’ye adapte edilmesinde köprü görevini üstlenmiş. Türkiye’de tasarım öğrencilerine ve profesyonel tasarımcı ve mimarları dünyanın en ünlü markaları ile çalışan tasarımcıları ile buluşturan tasarım etkinlikleri, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenlemiş. Bu tasarımcılardan bazıları Michele De Lucchi, Arik Levy, Dante Doneganni… Ayrıca Türkiye’deki tasarım eğitimi içinde katkıları İstanbul Teknik Üniversitesinin Endüstriyel Tasarım Atölyesi’nin kurulmasında BMS sponsor olarak İtalyan Olivetti markasının ile birlikte yürütmüş.

Sizin sektörle ilgili eğitim ve deneyiminiz nedir?

1996 yılında Marmara Üniversitesi GSF İç Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra Los Angeles Pasadena’daki Art Center College of Design’da Endüstri Ürünleri Tasarımı okudum.

1995’te Rodolfo Dordoni ile çalışma hayatına başladım. Amerika öğrencilik yıllarında BMW Design Works, Acer, Mattel ve Milano’da Studio Marianelli gibi tasarım firmalarında çalışma deneyimim oldu. 1999’da mezun olduktan sonra tasarımlarım Amerika’da hayat bulmaya başladı. Herman Miller için tasarladığım yükseklik ayarlı sistem mobilyası, 2001’de yayınlanan Steven Spielberg’in direktörlüğünü yaptığı Artificial Intelligence filminde ana karakterin ofisi olarak kullanıldı.

STEVE JOBS İLE APPLE MAĞAZALARINI TASARLADIK

2000 yılında San Francisco’ya taşındım, Eight Inc. Tasarım ekibi ile birlikte Steve Jobs ile yakın çalışarak Apple’ın mağaza konseptini tasarladık. Amerika başta olmak üzere, dünya çapında aralarında Osaka ve Knightsbridge olmak üzere 50 kadar Apple mağazasının uygulamasını yaptık. Bu yıllarda Apple’ın fuar standlarının tasarımında da bulundum. Benim için muazzam deneyimler ve özgür yaratıcılık dolu günler oldu. 2004 yılında İstanbul’a döndüm. Dünya’nın ünlü Herman Miller, Poltrona Frau, Baccarat, Cappellini, Tecno, Fantoni, Alias gibi mobilya markalarının Türkiye temsilciliğini yapan, aile şirketimizin BMS Design Center’ın başına geçtim. CEO olduktan sonra tasarım ve üretimden çok uzaklaşmamaya çalıştım. 2010 yılından beri BMS Design Center yönetimi yanı sıra aktif olarak Herman Miller ve Poltrona Frau gibi uluslararası şirketlerde tasarım ve strateji danışmanı olarak görev aldım. 2015-2016 yıllarında İstanbul Aydın Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde eğitim verdim, sayısız Konferans ve Kongrelerde konuşma yaptım ve en son 2021 yılında uluslararası tasarım yarışması iF Design Award jürisinde yer aldım bu sene de iF DESIGN STUDENT AWARD jürisinde görev alacağım.

BMS bir aile şirketi mi? Şirkette kimler yer alıyor?

Şirketin kurucusu Suat Işık ile birlikte Serdar Işık ve ben BMS’de yönetim görevlerini paylaştık. Işık ailesi mimar olunca sadece mobilya ve tasarımla ilgilenmiyor aynı zamanda 50. yılına giren Işık İnşaat şirketimiz ile birçok mimari projeye Türkiye’de imza attık. Yıllar içinde Türkiye’nin ilk su üretim tesisi olan Hayat Su fabrikasından, Abdi İbrahim binası gibi gökdelenlere, okul ve ev binalarına kadar geniş bir portföyleri var. Mimari tasarımından, inşaatına kadar büyük ve küçük ölçekli projelere çözüm üretiyoruz. Sosyal sorumluluk projesi olarak sürdürülebilir çevre için modern kerpiç mimari konusunda Prof. Dr. Bilge Işık öncülüğünde yapılan akademik çalışmaların mimari projeleri uygulanması ile çevreci yapılaşma ile ilgili farkındalık yaratıyoruz.

BMS ne tür hizmetler sunuyor?

BMS Design Center, müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımıyla kırk yılı aşan deneyimi ile dekorasyon sektöründe başarılı konut, otel ve ofis projelerine imza atıyor. İç mimari tasarım desteği ve satış sonrası servisiyle müşterilerine Etiler Nispetiye Cd. Seheryıldızı Sokak’ta bulunan mağazalarında konforlu deneyim yaşatıyor. Modern tasarım tarihine şekil veren İtalyan Miller Knoll, Poltrona Frau, Baccarat, Cappellini,  Alias ve Armani Casa gibi markaların resmi Türkiye temsilcisi BMS Design Center tasarımla değerlenen yaşam alanı yaratılmasında mimarlara, iç mimarlara ve bireysel müşterilerine yardımcı oluyor.

BMS Design Center’da bulunan tasarım çeşitliği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Müşterilerimize dünyanın en iyi tasarımcıları tarafından yaratılmış, sürdürülebilir üretim teknikleri ile hayata geçirilmiş, uzun ömürlü tasarımlar sunuyoruz. Aydınlatma, masa aksesuarları, objeler, ev tekstil aksesuarlarından ergonomik yataklardan, çalışma koltuklarına, ofis masalarından yemek masalarına yaşam alanınızda ihtiyacınız olan en iyi malzemeler ile üretilmiş mobilyalar mevcut.

“İYİ TASARIM, ÇEVREYE KATKIDA BULUNMALI”

Kolay tüketilenin tersi lüks olarak konumlandırılıyor. Aslında “iyi tasarım” kısa sürede tüketilen, demode olan trendleri izlemez. Günümüzün çabuk tüketen toplumda iyi tasarlanmış ürünler, kısa hayatlı sıradan ürünlerden dikkat çekici bir biçimde ayrılıyor. Kaliteli tasarım mobilyasına veya aksesuara yapılan yatırım karşılığını uzun vadede müşteri alıyor. Harcadığı paranın karşılığını alıyor, çünkü kaliteli ve iyi tasarım uzun süre aynı konfor ve değişmeyen estetik – trend görünümünü koruyor.  Temsil ettiğimiz global markalarla birlikte çevreci tasarıma önem veriyoruz. İyi tasarım, mantıklı hammadde kullanımına ve dengeli bir çevreye katkıda bulunmalıdır. Sadece fiziksel kirliliğe değil, görsel kirliliğe ve çevrenin yok edilmesine de karşı durulmalıdır.

BMS markasını aynı sektörden diğer markalardan ayıran özellikleri nelerdir?

İtalyan mobilya markamız Poltrona Frau önümüzdeki yıl 120. yılını kutluyor. Tasarım felsefesindeki önceliği iyi malzeme ve kaliteli üretimle zamansız tasarımlar yaratmak. Amaçları tasarımların uzun ömürlü kullanılır olması.

BEYLERBEYİ VE DOLMABAHÇE’DE BACCARAT AVİZELERİ VAR

Fransız kristal markamız Baccarat’ın kuruluş yılı 1816 ve o günden bugüne lüks ve ihtişam için tasarımlarını yaratıyor. İlk üretimini Fransız Sarayları için yapmış, sonra dünyanın en önemli saraylarından siparişler almış. Bu tarihi yerler içinde Osmanlı sarayları da var. Türkiye’de Beylerbeyi ve Dolmabahçe Saraylarında Baccarat avizelerini görebilirsiniz, halka açık görülebilen en nadir tasarımlar. Ayrıca masa üzeri aksesuarları yeni açılan Milli Saraylara bağlı Billur ve Cam Müzesi’nin koleksiyonunda yer alıyor. Günümüzde sarayların koleksiyonunda bulunan bazı tasarımları Baccarat özel koleksiyonunda görebilir ve satın alabilirsiniz. Saraylardan evinize aynı ihtişamı taşımaya devam ediyor. Sürdürülebilir marka hikayesi için çok doğru örnekler ortak noktaları; kaliteli malzemeler, el işçiliği, zanaat, yenilikçi, zamansız & arzulanan tasarımı yaratarak başarılarını korumaları. Bizim en büyük farkımız iyi tasarımcıların imzalarını en iyi standartlarda sürdürülebilir olarak hizmet veren markalar ile çalışıyor olmamız ve satış sonrası memnuniyeti uzun ömürlü ve garantili teslimat ve kurulum servislerimiz ile fark yaratıyoruz.

Geride bıraktığınız yılları düşündüğünüzde, şimdi ki geldiğiniz konumu gelmek için neler yaptınız ve buralara geleceğinizi hayal etmiş miydiniz?

Tasarım ve mimari sektöründe estetik ve hayal gücü olmadan ilerlemek mümkün olmaz. Türkiye’deki konut, turizm ve ofis projelerinde artık mevsimsel trendlerden etkilenmiyor, gelişmiş bir zevk, kıymetlilik ve kalite arayışı olan mimarlar ve müşteriler ile çalışıyoruz.

Yarım asıra yaklaşan aile şirketimizin sürdürülebilir başarısı en iyi global tasarım markalarının ve estetik, ergonomik ve uzun ömürlü çağdaş mobilyalardaki araştırmalarımızın sonucudur.

“MİLANO VE PARİS TASARIM HAFTALARINDA YILLIK DENEYİMLERİMIZİ PAYLAŞIYORUZ”

Türkiye’nin kültürel çeşitliği ve zenginliği ile fark yaratan mekanlarda ünlü tasarımcıların imzalarını yer alması, çalıştığımız Poltrona Frau, Baccarat, Cappellini ve MillerKnoll gibi markalar için büyük referans projelerinde yer alıyor. Her yıl düzenlenen Milano ve Paris gibi tasarım haftalarında yıllık deneyimlerimizi paylaşırken, olumlu – olumsuz yerel gelişmelerden bir şekilde iyi projeler ve durmayan yatırımlarımız ile gelişiyor olmamız, Türk pazarı için vaat edici oluyor.  Büyüyen yatırımlar ile devam eden yılların başarısı ekip çalışması ve geçmiş deneyim ile gelecek arasında bağ kurabilmek.

40. yılını kutlayan BMS markanızın gelecek yıllar için planları nelerdir?

Başarı ve müşteri memnuniyetimizi devam ettirmek ve yeni kitleler ile buluşmayı arzu ediyoruz. Bu nedenle daha genç markalara yatırımlar yapacağız. Gelecek dönem tasarım koleksiyonerlerinin dikkatini çekecek projelerimiz olacak. Türkiye’de turizm yatırımcıları uluslararası lüks müşteri memnuniyeti için çalışıyor, özel deneyim alanlarında ünlü tasarımcı ve mimarların imzaları bulunan mobilya ve aksesuarlar ile fark yaratacağı projeler hazırlıyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.