Business World Global

Sistem Global küresel markalarla rekabete hazır

Sistem Global küresel markalarla rekabete hazır
21 Kasım 2023 - 8:59

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Şirketlere vergi, hukuk, globalleşme, Ar-Ge ve patent alanlarında büyüme odaklı iş danışmanlığı ve servisleri sunan Sistem Global’in yurt dışı açılımındaki yeni durakları Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Sistem Global Chief Sales and Marketing Officer (CSMO) Serra Yılmaz ile globalleşme, yeni pazarlara giriş, ihracat geliştirme ve büyüme hizmetlerini konuştuk.

Serra Hanım öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. 20 yılı aşkın süredir, teknoloji, fintech, e-ticaret ve perakende sektörlerinde üst düzey yönetici olarak görev yaptınız. Geçtiğimiz ağustos ayında ise Sistem Global, iş geliştirme, satış ve marka yönetiminin liderliğine atandığınızı duyurdu. Sistem Global’deki rolünüz hakkında ne söylemek istersiniz?

Çok teşekkürler. Sistem Global 27 senedir Türkiye’nin katma değer üretimini artırmak için hizmet veren köklü bir kurum. 550’den fazla uzmanıyla Türkiye’nin en yaygın danışmanlık şirketlerinden biri olarak profesyonel hizmetler ve yönetim danışmanlığı sektörünün dünyaca ünlü küresel markalarıyla rekabet ediyor. Türkiye’nin güçlenmesine katkıda bulunan şirketlerin global arenadaki gurur verici başarılarına rehberlik ediyor. Dahil olmaktan son derece mutlu olduğum, her biri birbirinden değerli, alanında duayen isimlerden oluşan bir kadroyla ve yeni nesil bir kurum kültürüyle hizmet veriyoruz. Buradaki öncelikli rolüm Sistem Global’de KOBİ’ler için geliştirdiğimiz uçtan uca servis modellerinin, yeni nesil finansman çözümlerinin ve dijital ürünlerinin kapsamının genişletilmesine katkıda bulunmak olacak. Sistem Global aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı RegTech şirketi. Bu alandaki katma değerli hizmetlerimizin yaygınlaştırılması ve kanal stratejilerinin oluşturulması da bir diğer önemli gündemim.

Sistem Global’in faaliyet alanları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Türkiye’deki ve yurt dışındaki faaliyetleriniz neler ve çalışmalarınızla en çok hangi şirketlere hitap ediyorsunuz?

Tabii, Sistem Global’de şirketlere büyüme odaklı iş servisleri ve danışmanlığı sunuyoruz. Ana faaliyet alanlarımız Vergi, Hukuk, Ar-Ge, Globalleşme ve Patent. Özellikle teknoloji, mühendislik ve üretim şirketleri başta olmak üzere, katma değer üretmek isteyen her ölçekten şirkete hizmet veriyoruz. Esasında yaptığımız şey işletmelere uzun vadeli yol arkadaşlığı sunmak. Mikro ölçekli bir işletmeyi veya start up girişimini ele alalım, ihtiyaç duyduğu alanlarda uçtan uca hizmet veriyor; globalleşme ve halka arza uzanan hedeflerine ulaşan tüm büyüme evrelerinde yanlarında oluyoruz. Bugüne dek 10 binden fazla şirkete hizmet verdik. Bu şirketlerin arasında mikro işletmeler, start up girişimleri, KOBİ’ler, OBİ’ler, büyük ölçekli kurumsal yapılar, 20 yıldan fazla süredir bizimle çalışan ve halka arz süreçlerinde birlikte yol aldığımız birçok müşterimiz var.

Özellikle son yıllarda kurum içi girişimcilik faaliyetleri ve çeşitli yatırımlar ve iş birlikleri dolayısıyla Sistem Global markası Türkiye teknoloji ekosisteminde sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Bu alandaki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biraz önce de değindiğim gibi Sistem Global’deki müşterilerimizin sürdürülebilir büyümelerini desteklemek, ürettikleri katma değeri çarpan etkisiyle çoğaltmak için çalışıyoruz. Bugün katma değeri teknolojiden ve inovasyondan bağımsız düşünmenin mümkün olmadığı bir ortamda işinizi sürdürülebilir kılmak istiyorsanız, teknolojiyle büyümek zorundasınız. Aslına bakarsanız biz de bunu yapıyoruz. Uzun yıllardır kurumlara danışmanlık hizmeti olarak sunduğumuz know-how’ı, daha fazla kuruma özellikle daha fazla KOBİ’ye ulaştırmak için teknolojiye entegre servisler haline getirdik. Hizmetlerimizi ürünleştirme ve teknoloji odaklı yeni iş modelleri geliştirme amaçlı yatırımlarımız zaman içinde olgunlaştıkça spin-off şirketlerimiz ve dijital tabanlı yeni ürünlerimiz doğdu. Bir yandan da yeni iş birlikleri, stratejik ortaklılar ve yatırımlar hayata geçirerek kapsayıcılığımızı artırmaya devam ettik. Tüm bu çalışmalar sadece profesyonel hizmetler ve yönetim danışmanlığı sektöründeki yayılımımızı güçlendirmekle kalmadı aynı zamanda sizin de söylediğiniz gibi markamızı teknoloji ekosisteminde önemi bir yere taşıdı. Bugün Türkiye’nin henüz gelişmekte olan regülasyon teknolojileri ekosisteminde öncü rol oynayarak faaliyet çeşitliliği bakımından en kapsamlı RegTech şirketiyiz diyebilirim.

Peki spin-off şirketleriniz ve teknoloji tabanlı ürünleriniz hakkında birkaç örnek verebilir misiniz?

Elbette örneğin, iş servisleri ve danışmanlığı pazarının lider oyuncusu olmak amacıyla geliştirdiğimiz e-Danışman sayesinde KOBİ’lerin kalkınmasında hayati önem arz eden konulardaki danışmanlık hizmetlerimizin erişilebilirliğini son derece artırdık. Kalfa ise mali müşavirlere zaman kazandıran, güncel regülasyonlar hakkında bilgiye erişimi kolaylaştıran ve katma değerli servislerle mali müşavirlik ofislerinin gelirlerini artıran insan destekli dijital iş platformumuz. Sistem Global çatısı altından çıkan bir diğer spin-off’umuz Legalmatic ise belge tabanlı işleri kolaylaştıran bir Legal-Tech çözümü. Teracity Yazılım iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz WeCover ile de veri işleyen kurumların KVKK uyum süreçlerini otomatize ediyoruz.

Katma değerle ve inovasyonla kalkınma bağlamında çok önemsediğimiz bir alan olan Ar-Ge tarafındaki çalışmalarımızdan da bir örnek vereyim. Sistem Global olarak Ar-Ge mevzuatına 360 derece hâkim uzman ekiplerimizle şu an Türkiye’de Ar-Ge merkezi olan firmaların yüzde 30’una danışmanlık veriyoruz. Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin Yönetiminde Yeni Nesil Akıllı Çözümler sunan yazılımımız Argera’nın da katkılarıyla bu alanda pazar lideriyiz.

Yakın zamanda Hollanda ve Dubai açılımlarınızı duyurdunuz. Yurt dışındaki hizmet yapılanmanızdan ve uluslararası yatırımlarınızdan da bahsedebilir misiniz?

Türkiye genelindeki 10 ofisimizle ülkemizin her noktasında hizmet veriyoruz. Yurt dışı yatırımlarımıza ise gerek Sistem Global ekosistemi olarak bize gerekse paydaşlarımıza sürdürülebilir büyüme olanakları sunacak alanlarda yön veriyoruz. Bu nedenle uzun yıllardır; katma değerli ihracat geliştirme ve uluslararasılaşma stratejileri bakımından kritik önem arz eden pazarlara yönelik hizmetlerimizi Londra, Berlin, Singapur ve Brüksel’deki merkezlerimiz üzerinden sağlıyorduk. Sizin de değindiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Amsterdam ve Dubai ofislerimizi de bu yapılanmaya ekledik. Yıl sonuna kadar Riyad ofisimizi de açmayı planlıyoruz.  Bu bölgelerdeki çalışmalarımıza ilaveten ofisimizin bulunmadığı ülkelerdeki partnerliklerimizle de 3 kıtada 20’ye yakın ülkede aktif hizmet veriyoruz. Hem Türkiye’deki müşterilerimizin globalleşme süreçleri için hem de Türkiye pazarının uluslararası firmalara sunduğu fırsatları dünyaya daha iyi anlatmak için yürüttüğümüz bu çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.