Business World Global

Sevinç Eğitim Kurumları franchise ağını genişletecek

Sevinç Eğitim Kurumları franchise ağını genişletecek
29 Mart 2024 - 15:24

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Sevinç Eğitim Kurumları, Türkiye eğitiminde üstlendikleri öncü rol ile ilerlemeye devam ederken hem eğitmenlerine hem de öğrencilerine ışık olmaya devam ediyor.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da marka olmayı hedefleyen Sevinç Eğitim Kurumları 2023-2024 yılında hızlı bir şubeleştirme sürecine girerek özgün eğitim modeline daha geniş bir kapsam kazandıracak. Kurum ile bu köklü eğitim politikalarını şekillendiren dönüm noktaları ve Türkiye markası olma yolundaki ilerleyiş hakkında Sevinç Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Boy ile konuştuk.

Markanızın kuruluş ve gelişme süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sevinç Eğitim Kurumlarının eğitim yolculuğu, 1986 yılında merhum Gürbüz Boy tarafından İstanbul-Bakırköy’de Sevinç Dershanelerinin kuruluşu ile başlamıştır. Sevinç Dershaneleri kaliteli öğretmen kadrosu ve güçlü eğitim programı sayesinde sınav hazırlığında dönemin en başarılı kurumlarından biri olmuştur. Bugün Türkiye’deki en prestijli lise ve üniversitelerden mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmının yolu Sevinç’ten geçmiştir. Şimdiki adı ile Sevinç Kurs Merkezleri öğrencilerini ulusal sınavlara en iyi şekilde hazırlamaya devam etmektedir.

Sevinç Eğitim Kurumları ilerleyen yıllarda eğitim tecrübesini okullara taşımıştır. Sevinç Koleji başarılı ve yenilikçi eğitim anlayışı ve zengin akademik programının yanı sıra; donanımlı kampüsleri, kendine özgün eğitim modeli, yoğun yabancı dil programı, dijital rehberlik takip sistemi, yapay zeka destekli ölçme değerlendirme sistemi, öğrencilerine yeni bakış açıları kazandırarak birer dünya vatandaşı olmaları amacı ile sunduğu Sevinçli Dünya Programıyla okul öncesi 3 yaş grubundan lise son sınıfa kadar öğrencilerini geleceğe hazırlamaktadır.

Başarılı yürütülen eğitim politikaları ve güçlü algısı neticesinde dikkat çeken kurumumuz, çok sayıda talep gelmesi ile birlikte isim hakkı verme sürecini değerlendirmeye başlamıştır. Özellikle İstanbul’da kısa sürede kolej ve kurs merkezi olarak hızlı bir şubeleşme süreci gerçekleşmiştir.

Bir aile şirketi olan Sevinç Eğitim Kurumları, köklü geçmişi ile yönetimini üçüncü kuşağa kadar devredebilen tek eğitim kurumu konumundadır.

Markanızın gelecek dönem hedeflerinde neler var?

İç yapılanmasını tamamlayan kurumumuz, Türkiye çapında franchise ağını genişleterek yaklaşık 40 yıllık eğitim tecrübesini Sevinç Kurs Merkezi, Sevinç Koleji ve Sevinç Anaokulu olarak ülke geneline aktarma hedefindedir. Bu çerçevede 2023-2024 Eğitim- Öğretim dönemi Sevinç için bir açılım dönemi anlamını taşımaktadır. Sadece ülkemizde değil ülke sınırları dışında da bu açılımı geliştirme hedefimiz bulunmaktadır.

Türkiye markası olma hedefi nasıl belirlendi, bu çerçevede markanın yaşadığı dönüm noktaları neler oldu?

Kuruluşundan itibaren verdiğimiz eğitim ve öğretim programı sonucunda öğrencilerimizin istikrarlı başarılarını görünce önce yayıncılığa başlayan Sevinç bu başarısını okulculuğa da taşıyarak Türkiye markası olmayı ve ülke sınırlarını da aşmayı hedeflemiştir. Bu hedefe ulaşmayı sağlayacak köklü geçmişi ve deneyimli kadroyu bünyesinde barındırmaktadır.

Dönüm noktası olarak tarif edebileceğimiz noktalar:

Dershanecilikte yerleştirme oranlarının rakiplerine göre hem daha fazla hem de daha istikrarlı olması şubeleşme ve yayıncılık faaliyetine başlamak için bir dönüm noktası olmuştur.

Yine hizmet verdiğimiz kendi kurumlarımız veya paydaşlarımızın baskıları, öğrenci taleplerinin ve veli isteklerinin artması sonucu okulculuk için dönüm noktası olmuş ve bu alana da girilmiştir.

İstanbul’da yoğunlaşan şubeleşme tamamlanınca artık ülke geneli gelen taleplere cevap verme isteği de yine taleplerin baskısı ile oluşmuştur.

Bugün baktığımızda tüm dönüm noktaları olarak tabir ettiğimiz hususların tamamen başarının bizleri sürüklediği ve beklentilere cevap verme gayretimizden kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğitimde Türkiye Markası olmanın kriter ve koşulları neler? Markanızı öne çıkaran temel unsurlar neler?

Sevinç Eğitim Kurumları dışında yönetimini üçüncü kuşağa kadar aktarılabilmiş köklü bir geçmişe sahip hemen hemen hiçbir eğitim markası yoktur. Tecrübeye sahip markalar ya yıpranmış ya da henüz gelecek kuşağa devrini tamamlayamamış durumdadır. Bu anlamda bu sağlıklı devri gerçekleştirmeyi başarmış ender markalardan biridir ve bu husus Türkiye markası olma yönünde belki en önemli husustur. Markamız 40 yıla yaklaşan geçmişiyle tüm ekonomik ve siyasi değişimlere rağmen istikrarlı var oluşunu ve zamanın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama hedefini başarı ile gerçekleştirmiş ve bu süreçte hiçbir yara almamış, spekülasyona karışmamış, vizyon ve misyonundan taviz vermemiştir.

Cumhuriyetimizin eğitim hedeflerine sadık kalmış, çağdaş eğitim ve dünyaya insan yetiştirme hedefini hiç saklamamış ve bu konuda hiç taviz de vermemiştir. Bu süreç içerisinde sadece cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı olan markamız ne bir gruba ne de siyasi bir akıma kapılmamış sadece odaklandığı eğitimle ilgilenmeyi başarabilmiştir. Kurulduğu günden bu yana hem kendi kurumlarında hem de sistem transferi yaptığı kurumlarda hizmet ve başarı odaklı çalışmayı başarabilmiştir.

Eğitim süreçlerini basitleştirmek ve pratikleştirmek üzerine yaptığı ARGE çalışmaları istikrarlı bir şekilde devam etmiş hiçbir zaman duraklama yaşayıp tekrar düşmemiştir.
İnovatif eğitim sistemi, hizmet odaklı merkezi anlayış, başarı odaklı çaba, kolay ulaşılabilme, etkin şikayet yönetimi, güçlü ve hızlı iletişim, çağın gereklerine uygun revize yapma kabiliyeti ve dinamik yönetim asla taviz vermediğimiz yönetim ilkelerimizdendir. Bu çerçevede yukarıda bahsettiğimiz hususlar Türkiye markası olmanın en önemli unsurları olup aynı zamanda bizleri öne çıkaran hususlardır.

Türkiye genelinde faaliyet göstermenin markaya yüklediği sorumluluklar neler?

Üzerimizdeki en büyük sorumluluk hiç şüphesiz paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması hususudur. Bu çerçevede: Türk Milli Eğitim Sisteminin, öğrencilerin, velilerin ve çalışanlarımızın beklentileri ve ihtiyaçlarının karşılanması en büyük sorumluluğumuzdur. Bu açıdan bakıldığında her bölgenin kendine has yapısını dikkate alan ve esnek tarafları bulunan bir eğitim sistemi sağlayıcısı olmak başlıca sorumluluğumuzdur diyebiliriz. Ayrıca eğitim sisteminin yürümesini sağlayacak tüm gereksinimleri tedarik etmek ve yerine ulaştırmak da ciddi derecede sorumluluk gerektiren diğer bir husustur. Bunun haricinde tüm paydaşları geleceğe odaklayacak bir vizyona ve misyona sahip olmak, bu vizyon ve misyonu ülkenin bütün bölgelerine ulaştırmak da aynı derecede önemli bir sorumluluk olarak görülmektedir.

Aynı başarı ve niteliği tüm kurumlarda yakalayabilmek için nasıl bir yönetim modeli uyguluyorsunuz?

Markanın yönetim süreçleri Genel Müdürlüğe bağlı olarak çalışan direktörlükler tarafından yürütülmektedir. Akademik süreçler eğitim direktörlüğüne bağlı olarak çalışan branş koordinatörleri ve bölüm başkanları tarafından oluşturulmakta; tüm içerikler ve akademik takvimler merkezi olarak şubelerimize gönderilmektedir. Kurumsal iletişim, kurumsal kimlik ve bütünleşik pazarlama faaliyetleri, pazarlama direktörlüğü ve birime bağlı çalışan koordinatörler tarafından yönetilmekte ve şubelerimize hizmet vermektedir. Şubelerin kendi içlerindeki finansal durumları, mali ve idari disiplinleri ve genel müdürlük ile olan mali konular finans direktörlüğü ve birime bağlı çalışan bölüm müdürleri tarafından merkezi olarak yürütülmekte ve denetlenmektedir. Tüm bu süreçlerin yönetiminde kendi yazılımımız olan Sevinç Portal yazılımını kullanarak kolaylıkla yapabilmekteyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.