Business World Global

Sağlık sektörü çalışanları iyileşme sürecinin bir parçası

Sağlık sektörü çalışanları iyileşme sürecinin bir parçası
15 Mart 2024 - 16:45

Türkiye’de sağlık sektörü gün geçtikçe daha da büyüyor. Hizmetlerin daha verimli sağlanması için teknolojiden ve inovasyondan faydalanılıyor. Çalışanlar da iyileşme sürecinin birer parçası oluyor. ISS Türkiye Özel Hastaneler Segmenti Başkanı Yılmaz Yılmaz, sağlık çalışanlarının üstündeki baskının azaltılarak onların en önemli konuya, yani hastaların iyileşmesine destek olmaya odaklanmalarını sağladıklarının altını çiziyor.

Hastanelerde temizlik, yemek, güvenlik, atık yönetimi, hasta yönlendirme ve taşıma hizmetleri başta olmak üzere talep edilen birçok hizmet var. ISS Türkiye Özel Hastaneler Segmenti Başkanı Yılmaz Yılmaz, her hizmet özelinde farklı talepler olabileceğini belirterek, “Biz ISS Türkiye adına tüm sektörlerde olduğu gibi, sağlık sektöründe de birçok farklı kültürden son kullanıcıya hizmet veriyoruz. Dolayısıyla hizmet içeriklerimizin de bu çeşitliliğe cevap verebilecek zenginlikte olması gerekiyor. Farklı kültürlerden müşterilerimizin önceliklerine ve hassasiyetlerine dikkat ederek hizmet içeriklerimizi şekillendiriyoruz. Örnek vermek gerekirse birçok özel hastanede yabancı hasta memnuniyetini sağlamak adına yabancı misafirlerimize göre alternatif menü içeriği düzenliyor, menüleri İngilizce ve Arapça olarak da hazırlıyoruz. Özel diyeti olan misafirlerimiz için doktor ve diyetisyenler ile koordine çalışıp alternatif özel diyet içerikleri hazırlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hastanelerde yalnızca hastaların ve ziyaretçilerinin değil, hizmet veren tüm çalışanların memnuniyetini sağlamak adına da çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, Ramazan, yılbaşı gibi özel günler için farklı ekipmanlar tercih ettiklerini ve özel sunumlar oluşturduklarını da belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Çalışanlara özel motivasyon günleri düzenliyoruz. Güvenlik personellerimizin hastanedeki acil kodlara (Mavi kod vs.) hakim olacak şekilde eğitimlerini almalarını ve aksiyon planlarının hazır olmasını sağlıyoruz.”

“Ayrıca hastanelerde hijyen özellikle pandemi döneminde önemi daha da iyi kavranan konular arasına girdi. Burada işin içine sürdürülebilirlik politikaları da giriyor ve farklı operasyonel ve denetsel süreçleri takip etme zorunluluğu doğuyor. Bizim için cleaning excellence (CE), pure space bunlardan bazıları. CE ile kimyasal tüketiminde verimlilik sağlayıp çevreye verilen zararı azaltırken yapılan temizlik kalitesini de artırıyoruz. “Pure space” ise pandemi döneminde hayatımıza girdi ve geliştirilip uygulanmaya devam ediyor. Temas sıklığına göre hangi alanın ne kadar sürede bir temizlenmesi, ne kullanılarak ve nasıl temizlenmesi gerektiği ile ilgili oluşturulan standart prosedürlerin bütününe “pure space” diyoruz. Hastanelerde bu mekanlara özel kimyasallarla, makine ve ekipmanlarla çalışıyoruz. Denetimlerde ATP ölçümü, mor ışık kontrolü gibi yöntemlerle ilerleyerek gözle görülemeyecek risklerin de kontrolünü sağlamış oluyoruz. Tüm bunlar istenen ve gereken seviyede hijyenin sağlanmasını ve korunmasını destekliyor.”

Sağlıkta istihdam hassas süreçlerle işliyor

Yılmaz, istihdam konusuna da değiniyor: “Hastanelerde öncelik, hastaların evlerine sağlıklı ve mutlu biçimde dönmelerine katkı sağlamak. Çalışanlarımız ISS’in olduğu kadar iş ortağımızın markasının da temsilcisi konumunda. Bu da eğitimli, donanımlı, motivasyonu yüksek ve yüksek standartlara göre çalıştığı anlamına gelir. Bunu sağlayabilmek için, önce şirket değerlerimize uygun adaylarla ilerliyoruz. Kişinin gelişime açık ve istekli olması, hastanede çalışmanın ve hastalara temas etmenin hassasiyetini kavrayabilmesi, yapacağı işin kritikliğinin farkında olması öncelikle dikkat edilen hususlar. İşi öğretme konusunda kendi eğitimlerimizle ve İK programlarımızla (oryantasyon programı, yetiştirici personel programı vs.) ilerliyoruz. Önemli olan insan odaklı çalışacak çalışma arkadaşları bulmak.”

Sektörde pasta büyüyor

Türkiye’de sağlık sektörünün son yıllarda yaşadığı ivme göz dolduruyor. ISS Türkiye Özel Hastaneler Segmenti Başkanı Yılmaz Yılmaz, sektör açısından bu durumu şöyle özetliyor: “Ülkemizde sağlık turizminin son yıllarda büyümesi sektörde rol alan tüm firmalar adına mevcut iş ortaklıklarının gelişmesi, çalışılabilecek yeni partnerlerin pazara girmesi ve yeni iş ortaklıkları kurmak anlamına geliyor. Mevcut alt yapımızın hastanelerdeki her türlü talebi karşılamak için yeterli olduğuna inanıyoruz. Sağlık sektöründe büyüme hedefimiz devam ediyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]