Business World Global

Özcan Arkan: Bebek bezinde inovasyon denildiğinde akla Pine geliyor

Özcan Arkan: Bebek bezinde inovasyon denildiğinde akla Pine geliyor
06 Mayıs 2024 - 4:29

Arkan Grup, bebek bezlerinden hasta bezlerine, ıslak mendillerden emzik biberona, yatak örtülerinden evcil hayvan pedlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Çocukların, yetişkinlerin ve insanlarla aynı evi paylaşan canların, sağlık ve konforu için hijyenik ürünler geliştirmeye kendine adamış bir firma olarak öne çıkıyor.

“Pinemed dünyada bir ilk”

Ar-Ge ve inovasyonun, işlerinin temel taşlarından biri olduğunu anlatan Arkan Grup CEO’su Özcan Arkan “Her geçen gün, çocuk sağlığı alanında yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmakta ve biz de bu ihtiyaçlara cevap verebilmek adına sürekli olarak Ar-Ge çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Sağlık sektörünün hızla değişen dinamiklerine uyum sağlamak ve en son teknolojileri kullanarak çocukların sağlığını korumak için ekip olarak sürekli çaba sarf ediyoruz. Bu strateji doğrusunda 2021 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile ortak geliştirdiğimiz Pine Smart idrar yolu enfeksiyonu takibinde kullanılan alanında dünyada ilk ve tek üründür. Aynı zamanda Medipol Üniversitesi ile beraber geliştirdiğimiz Pinemed orta akım idrar almada kullanılan dünyanın ilk bebek bezidir. Her iki ürünümüzde sadece hekimlerimizin oy kullandığı Doctorclub Awards etkinliğinde tıp alanında ödüle layık görülmüş çalışmalardır” dedi.

Ürünlerinin sadece bebeklerin rahatlığı ve konforu için değil, aynı zamanda çocukların sağlık durumlarını izlemek ve erken müdahale imkanları sağlamak amacıyla tasarlandığının altını çizen Arkan “Özellikle akıllı bezlerimiz, önceden belirlenmiş özellikler sayesinde çocuklardaki sağlık problemlerini tespit etme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Böylelikle, ebeveynlere ve sağlık profesyonellerine erken uyarılar sunarak, çocukların sağlık sorunlarıyla daha hızlı ve etkili bir şekilde başa çıkmalarını sağlıyoruz. Bizim için, çocukların sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle, ürünlerimizin tasarımından üretimine kadar her aşamada en yüksek kalite standartlarına ve güvenlik prensiplerine büyük önem vermekteyiz. Ayrıca, çevreye duyarlı malzemeler kullanarak ve fabrikamızda kurduğumuz GES sistemi ile enerjimizi güneşten sağlayarak çocuklarımızın sağlığını korurken aynı zamanda gezegenimizi de koruyoruz” ifadelerini kullandı.

İhracatta alınan pay çok önemli

Afrika, Orta Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere 50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Arkan Grup CEO’su Özcan Arkan “Bununla birlikte ihracatı sadece rakam olarak da görmüyoruz. İhracat yapılan ülke sayısı kadar, sürdürülebilir ihracat gerçekleştirdiğiniz ülke sayısı daha önemlidir. İhracat yapılan ülkelerde elde edilen marka değeri ve yapılan katma değerli ihracat da çok önemlidir. Bebek bezinde ortalama ihracat kg fiyatı 2,5-3 usd/kg aralığında değişirken bizim akıllı ürünlerimizde ihracat kg değeri 60 usd/kg’ a kadar çıkmaktadır. Ülkemizin sağlıklı büyümesi açısında katma değerli ürünlerin ihracat içinde aldıkları pay çok önemlidir” diyerek ihracatta da iddialı olduklarını vurguladı.

“Ekonomiyi siyasetten kurtarmanın tam zamanı”

Ülke olarak sadece volüme ve ucuz satmaya dayalı bir ihracat stratejisinden kurtulup Ar-Ge’ye katma değerli ürünlere ağırlık vermeliyiz diyen Arkan “Ekonomi literatürüne orta gelir tuzağı olarak geçen durumun şu an tam ortasındayız. Gerekli önlemler ve reformlar yapılmazsa; Rip akıntısına kapılmış yüzücüler gibi panikle sahile yüzmeye çalışırken dalgalar bizi daha içerilere çekecek ve sonunda kendimizi dipte bulacağız. Ekonomiyi gündelik siyasetin popülist yaklaşımından kurtarmanın zamanı çoktan geldi ve hatta geçmek üzere” diyerek sözlerini noktaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.