Business World Global

McKinsey: Finansal teknolojiler sektörü istikrara odaklanmalı

McKinsey: Finansal teknolojiler sektörü istikrara odaklanmalı
01 Kasım 2023 - 16:46

McKinsey & Company, finansal teknolojilerin, zorlayıcı dönemlerde bile dünya ekonomisi içinde nasıl büyüyebileceğini incelediği “Fintech: Büyümede Yeni Bir Paradigma Raporu”nu yayımladı.

Küresel fintech sektöründen, aralarında şirket kurucularının, uzmanların, yatırımcıların ve deneyimli ekosistem paydaşlarının yer aldığı 100’den fazla iş liderinin görüşlerini yansıtan raporda; sektörün dayanıklılığını artırabilecek öneriler yer alıyor. Fintech organizasyonları arasında fonlama ve anlaşma etkinliğinin yavaşladığının altını çizen McKinsey uzmanları, yeni unicorn oluşturma potansiyelinin yanı sıra halka arzların ve birleşme amaçlı ortaklıkların sayısında da düşüş yaşandığına dikkat çekiliyor. Raporda, fintech dünyasının, mevcut belirsizlik ortamında ve zorlayıcı koşullarda, çok süratli yol almak yerine, rekabette kalabilmek için daha yavaş ve istikrarlı bir çizgide ilerlemesi gerektiği ifade ediliyor.

Yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Company’nin yayımladığı Fintech: Büyümede Yeni Bir Paradigma Raporu, dünya ekonomisinin belirsiz ve giderek zorlaşması muhtemel koşullarında izlenmesi gereken yaklaşımı farklı yönleriyle ele alıyor.

Raporda, finansal teknolojiler alanının, on yıllar süren hiper büyümesinin ardından değer üretimi ekseninde yeni bir döneme girdiği vurgulanıyor. McKinsey uzmanları, bu yeni dönemi, “Fintech dünyasında, odağına değer üretimini alma ve sürdürülebilir, karlı büyümeyi önceliklendirme zamanı” olarak tanımlıyor.

Geçtiğimiz 10 yıllık süre zarfında, teknolojik ilerleme ve inovasyon, fintech sektörünü çok hızlı bir ivme ile finansal hizmetler alanının en ön saflarına taşıdı. Finansal teknolojilerdeki bu büyüme, bankacılık sektörünün güçlü büyümesiyle desteklendi. Bu süreçte finansal teknolojiler, finansal hizmetler alanını köklü bir biçimde yeniden şekillendirdi.

Temmuz 2023 itibarıyla, halka açık olarak gerçekleşen finansal teknoloji ticaretinin büyüklüğü, 2019’a oranla 2 kat artarak 550 milyar dolara erişti. 5 yıl önce finansal teknolojiler alanında, toplam değeri 1 milyar dolar olan 39 unicorn varken, Temmuz 2023 itibarıyla unicorn sayısı 7 kat artışla 272’ye, bu şirketlerin toplam değerleri ise 936 milyar dolara çıktı.

McKinsey uzmanları, 2022 yılında yaşanan pazar düzeltmesinin tetiklediği yavaşlamanın, bugün halen hissedilir durumda olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda, fonlama ve anlaşma aktivitelerinin tüm sektörü kapsayacak şekilde azaldığı vurgulanıyor. Bu dönemde halka arzların ve birleşme amaçlı ortaklıkların sayısı düşerken sektörün yeni unicorn çıkarma potansiyeli de azalıyor. Ayrıca, 2023 senesine bakıldığında fonlama 2018 senesinden beri en düşük seviyede olup karlılık odaklı şirketler ön plana çıkmaktadır.

Küresel raporda da belirtildiği üzere, Türkiye gibi büyümekte olan pazarlardan beklenen bir ivme vardır. Türkiye fintech sistemi genişleyerek büyümeye devam etmektedir ve 2022 yılsonu rakamlarına göre 650’ye yakın firma bu ekosistemde aktif olarak yer almaktadır. Bu rakam içinde Ödeme Sistemleri en fazla fintech servisinin yer aldığı dikey olarak dikkat çekmektedir. Ancak, trendlerle paralel olarak Türkiye`de de fintech fonlamalarında özellikle 2023’te bir düşüş gözlemlenmektedir.

Finansal teknolojilerin gelirlerindeki artış oranı bankacılık sektörünü üçe katlıyor

Rapora göre, 2023 – 2028 döneminde, finansal teknolojiler sektöründe gelirlerin geleneksel bankacılık sektöründekine oranla 3 kat daha hızlı artması bekleniyor. Bankacılık sektörü 2022 yılında 6,5 trilyon dolar gelir üretti. Fintech pazarı dinamikleri çerçevesinde bu alanda hem açık hem de özel pazarlarda halen çok fazla büyüme potansiyeli bulunuyor. McKinsey’in analizlerine göre, 2022’de küresel bankacılık sektörünün toplam gelirlerinin yüzde 5’ini oluşturan ve yaklaşık 150 milyar dolar ila 205 milyar dolar arası bir büyüklüğe ulaşan fintech pazarı gelirlerinin, önümüzdeki dönemde de yıllık ortalama yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Bu öngörüler doğrultusunda yapılan hesaplamalara göre; finansal teknolojilerin gelirleri, 2028’e kadar 400 milyar bulabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.