Business World Global

Kolay İK İş Akış Yöneticisi zaman ve maliyet kayıplarını önleyecek

Kolay İK İş Akış Yöneticisi zaman ve maliyet kayıplarını önleyecek
11 Haziran 2024 - 17:20

Kolay İK, işe alım ve işten çıkış sürecinde yapılan işleri dijital bir platform üzerinden takip etmeyi sağlayan ‘İş Akış Yöneticisi’ uygulamasını geliştirdi. Şirketlere ve departmanlara göre özelleştirilebilen görev listelerini içeren bu uygulama ile yeni işe alınan çalışanların SGK bildiriminin takibi, oryantasyondan sorumlu kişilerin atanması, ekipman temini, işten ayrılan çalışanların ekipman teslimatı, elindeki işlerin aktarılması gibi adımlar Excel gibi tablolar yerine bu modül üzerinden takip edilecek. Böylece işe alım ve işten çıkış süreci standart ve izlenebilir hale getirilirken verimlilik artışı sağlanıp zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçilecek.  

Şirketler yeni çalışan istihdam ettiklerinde veya bir çalışan işten ayrılırken her iki tarafın da tamamlaması gereken bazı prosedürler bulunuyor. İK departmanları veya ilgili birimler, yeni çalışanın işe giriş için verdiği diploma, sağlık raporu, ikametgah gibi belgeler ve SGK bildirimlerini, işten çıkış sürecinde ise ekipmanların teslim alınması, çalışanın elindeki işlerin aktarılması gibi konuları takip etmek zorunda. Ancak gerek şirketlere ve departmanlara göre işe alım uygulamalarında oluşan farklılıklar gerekse birden çok kişinin işe alındığı veya işten çıkışların yaşandığı dönemlerde sürecin karmaşık hale gelmesi hem İK departmanlarında hem de şirketlerin genelinde zaman kaybına neden olarak verimliliği azaltıyor. 22 ülkede 2 binden fazla şirkete hizmet veren insan kaynakları ve personel yönetim platformu Kolay İK, şirketlerin bu alandaki ihtiyaçlarından yola çıkarak ‘İş Akış Yöneticisi’ uygulamasını geliştirdi.

Çağlar Yalı: “Şirketlerin daha verimli çalışmasını sağlayacak ürünlere odaklanıyoruz”

Hayata geçirdikleri çalışmalar ile İK departmanlarının katma değerli işlere odaklanmasını ve şirketlerin daha verimli çalışmasını sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı, “İK departmanları günlerce devam eden puantaj hesaplamaları, izin yönetimi gibi operasyonel iş yükleri nedeniyle şirkete ve çalışanlara katma değer sağlayacak işlere odaklanamıyor. Halbuki bu operasyonel süreçlerin dijitalleştirilmesi, zamandan tasarruf sağladığı gibi hata payını da ciddi oranda azaltıyor ve bunlara bağlı maliyet kayıplarının önüne geçiyor. Biz de Kolay İK olarak İK departmanlarının dolayısıyla şirketlerin daha verimli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayacak ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Bu yıl içinde kullanıcılarımıza sunduğumuz Puantaj ve Otomatik Uyumsuzluk Çözümleme uygulamamızın ardından şimdi de İş Akış Yöneticisi uygulamamızı devreye aldık. Bu uygulama ile işe alım ve işten çıkış prosedürlerini daha standart ve izlenebilir hale getirmeyi, bu sayede İK departmanlarının operasyonel yüklerini azaltmayı hedefledik. Uygulama, tüm işe alım ve işten çıkış süreçlerinde görevlerin tamamlanma yüzdesini ve o görevlerin kimlere atanmış olduğunu rahatlıkla takip etmeye olanak tanıyor. Bu görevler şirketlere ve departmanlara göre özelleştirilebiliyor. Örneğin, satış departmanına alınan bir çalışanın onboarding süreci ile bir yazılım mühendisininki farklı olabilir. Uygulama bu süreci departmanlar özelinde standartlaştırmayı da sağlıyor. İşe giriş ve işten çıkış esnasında yapılması gereken tüm işleri hatırlatan bir uygulama olduğundan süreç eksiksiz ve hatasız ilerliyor. Tüm bunların neticesinde şirketlerin işe alım ve işten çıkış süreçlerinin ardından çalışanlar ile kurduğu iletişimde de ideal süreçler belirleniyor ve kişilere bağlı bir yapıdan daha kurumsal bir yapıya dönülüyor. Aynı zamanda bu işlemlerin dijital ortamda takip edilmesiyle şirket ile çalışan arasında yaşanabilecek olası anlaşmazlıkların önüne geçilmesine de katkı sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]