Business World Global

Kimpur, yeni yatırımları ile sektörün global liderlerinden olacak

Kimpur, yeni yatırımları ile sektörün global liderlerinden olacak
22 Kasım 2023 - 10:12

Kimpur lokalde lider konumunu korurken, globalde inovatif ürünleri ve yüksek üretim kapasitesi ile rekabetini güçlendirerek ihracatını yüzde 50 ve üstüne taşımayı hedefliyor. 

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur’un CEO’su Cavidan Karaca ile yeni yatırımlar, Ar-Ge, sürdürülebilirlik faaliyetleri ve ihracat hedeflerini konuştuk.

Kimpur’un Türkiye’deki geçmişi ve kuruluşundan bu yana olan gelişimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kimteks Kimya, 1983 yılında küçük bir kimya şirketi olarak kuruldu. İki arkadaş tarafından suni deri, kauçuk ve boya sektörlerine mal tedarik etme amacıyla yan iş olarak başlayan süreç, zamanla hızla büyüdü ve ana iş haline geldi. Özellikle ayakkabı tabanı için poliüretan sistemleri ürün gamına eklendi. 2015 yılında, diğer sektörlerdeki distribütörlük faaliyetlerini sonlandırarak Kimteks Kimya’dan ayrı bir şirket olarak ayrılan Kimteks Poliüretan, Kimpur markası altında poliüretan işini bağımsız bir yapı olarak sürdürdü. Bugün Kimpur olarak, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan firmalarından biriyiz. Türkiye’nin halka açık tek poliüretan sistem eviyiz. 5 kıtada 50’den fazla ülkede 600 müşterimiz ve birbirinden değerli 300 çalışanımızla sektörde lider konumumuzu sürdürüyoruz.

 Üretim tesisleriniz nerelerde bulunuyor?

 Türkiye’de 130 bin ton kapasiteli Gebze Üretim tesisi ve 65 bin ton kapasiteli Düzce üretim tesisi, Avrupa’da ise 25 bin ton kapasiteli bağlı ortaklığı ile bölgedeki en büyük kapasiteye sahip polyester poliol üreticisi ve poliüretan sistem eviyiz. Gebze Üretim Tesisimizde ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma-soğutma, yalıtım-inşaat ve savunma sanayii gibi farklı sektörlere yönelik poliüretan sistemler geliştiriyoruz. Avrupa’da Letonya’da bulunan üretim tesisimizde ise başlıca izolasyona yönelik sprey sistemlerin üretimini yapmaktayız. Yakın zamanda açılışını yaptığımız, 30 bin tonu aktif olan Düzce üretim tesisimizde ise 50 bin tonluk poliüretan sistemleri üretimi, 5 bin tonluk yeşil ürün gamı kapsamında PET atıklarından sentezlenerek üretilen geri dönüşüm tesisi ve polyester poliol üretimi ve 10 bin tonluk ek ‘eva granül ham madde’ üretimi planlıyoruz. Bu tesisimizin tamamının devreye alınması ile toplam kapasitemiz 220.000 tona ulaşmasını ve dünyadaki ilk 10 poliüretan sistem evinden biri olmayı hedefliyoruz.

 Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Ar-Ge merkezimize yaptığımız yatırımları her geçen yıl artırıyoruz. Yıllardır yer aldığımız Turkishtime tarafından yapılan Ar-Ge 250 ‘Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri’ araştırmasında yer alarak bunu kanıtlıyoruz. 2022 yılında Ar-Ge çalışmalarımız için 26 milyon TL yatırım yaptık ve bu kaynak ile sürdürülebilir ve inovatif ürünler geliştirmeyi başardık. Bu sene yatırımlarımıza devam ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Global yatırımlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’deki yatırımlarımıza ek olarak, yurt dışındaki yatırımlarımızla küresel pazarlarda hızla büyümeyi ve sektörde global bir lider haline gelmeyi hedefliyoruz. 25 bin ton kapasiteli Letonya’daki iştirakimiz Kimpur Europe yatırımımızla, Avrupa’daki varlığımızı güçlendirme hedefimiz doğrultusunda önemli bir adım attık. Global yapılanmamız paralelinde hedef pazarlarımızdaki etkinliğimizi artırmak için Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni şirketler kurmak için yatırımlar yapıyoruz.

 2024’de yatırımlarınızın ve iş planlarınızın odağında neler olacak? Gündeminizdeki en önemli konuları yazar mısınız?

2024 yılında Kimpur Europe bağlı ortaklığımız ile Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde de büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Almanya, İngiltere ve Amerika’da kuracağımız şirketlerimizle bölgelerdeki varlığımızı güçlendirmeyi, ihracat örgütlenmesini ve gelişimini artırmayı planlıyoruz. Her yıl olduğu gibi 2024 yılında da sürdürülebilirliği odağımıza alarak sürdürülebilir kalkınma amaçları ve önceliklerimiz doğrultusunda belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yıl da Ar-Ge yatırımlarımızı artırarak sektöre öncülük eden, inovatif ve sürdürülebilir ürünleri pazara sunmak için projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.

 Orta ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

 Kimpur olarak lokalde lider konumumuzu korurken globalde inovatif ürünlerimiz ve yüksek üretim kapasitemiz ile rekabetimizi güçlendirerek ihracat oranlarımızı yüzde 50 ve üstüne taşımayı hedeflemekteyiz. Bu anlamda farklı kıtalardaki ofis yapılandırmalarımız devam etmektedir. Yeni tesisimizin devreye girmesi ile bazı stratejik ürün gruplarında daha fazla büyüme hedeflemekteyiz. Büyüme hedeflerimize paralel olarak çevresel alandaki sürdürülebilirlik çalışmalarını da odağımıza almaya devam edeceğiz. Dünyada bu anlamdaki gelişmeleri yakinen takip ederken firmamız adına gerekli tüm aksiyonları almayı sürdüreceğiz.

 Sürdürülebilirlik alanında ne tür çalışmalarınız bulunuyor?

Kimpur olarak, çevresel ve toplumsal anlamda değer yaratmadan, sürdürülebilir büyümenin mümkün olamayacağına inanıyoruz. Son üç yıldır bu anlamda yaptığımız tüm çalışmaları yayınladığımız sürdürülebilirlik ve entegre raporları ile tüm paydaşlarımızla ve kamuoyu ile paylaşmaktayız. Geri dönüşüm ve yeşil ürün gamı üzerinden çalışmalarımız devam ediyor. Pet atıklardan poliol sentezi, sistemlerimiz içerisinde otomotiv lastik atıklarından elde edilen grafen malzemesinin kullanımı ve bio bazlı poliol sentezi bu anlamda güzel örnekler olabilir. Ayrıca müşterilerimizle poliüretanın geri dönüşümü üzerine çeşitli projelerimiz devam ediyor, bu projeler uzun zamanlı projeler olsa da sürdürülebilirlik konusunda sektöre önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Gebze’deki mevcut üretim teslimiz ve yeni Düzce tesisimizde kurduğumuz Güneş Enerjisi Santrallileri ile (GES) temiz enerji kullanımına büyük önem veriyoruz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.