Business World Global

Kaspersky Industrial CyberSecurity kullanan endüstri şirketinin %368 yatırım getirisi elde ettiğini açıkladı.

Kaspersky Industrial CyberSecurity kullanan endüstri şirketinin %368 yatırım getirisi elde ettiğini açıkladı.
23 Mayıs 2019 - 7:41

Operasyon teknolojileri (OT) ve endüstriyel kontrol sistemlerinin (ICS) güvenliği için özel olarak geliştirilen bir çözüm olan Kaspersky Industrial CyberSecurity (KICS) ile bir şirketin 2,2 milyon dolar tasarruf ettiği belirlendi. Kaspersky Lab’ın talebi ile yapılan Total Economic Impact™ çalışması, Nisan 2019’da Forrester Consulting tarafından gerçekleştirildi. ICS ortamlarında operatör düzeyindeki tehditler için özel olarak tasarlanan KICS for Nodes adlı çözüm, müşterilerin sistemin devre dışı kalması, işletim sistemi güncellemeleri ve uç nokta için eski antivirüs çözümleri kullanılmasıyla ilgili maliyetlerden kurtulmasını sağlıyor. Çözüm için toplam 470.950 dolar harcayan müşteri, üç yıl sonrasında %368 oranında yatırım getirisi (ROI) elde etti.

Endüstri şirketlerinin karşı karşıya kaldığı tehditler ciddiyetini koruyor. 2018 boyunca, tüm ICS bilgisayarlarının neredeyse yarısında (%47) zararlı faaliyetler tespit edildi ve önlendi[1]. Saldırılar başarılı olduğunda şirketlerde çalışmalar kesintiye uğrayabiliyor, üretim hatları durabiliyor veya çalışanlar güvenlik riskleriyle karşılaşabiliyor. Bu nedenle, OT ve ICS altyapıları için özel bir siber güvenlik yaklaşımı gerekiyor. OT/ICS için özel olarak geliştirilen bir güvenlik çözümü kullanmak kritik önem taşıyor. Uç noktalara yönelik geleneksel BT koruma sistemleri, OT ağlarında verimli bir şekilde çalışmıyor. Bu koruma sistemleri üretim süreçlerinde yaygın bir şekilde kullanılan özel SCADA yazılımlarıyla, kontrolcülerle ve IoT cihazlarıyla uyumlu olmayabiliyor.

Özel geliştirilen çözümler, siber tehditlere karşı üst düzey koruma sağlamalarının yanı sıra çok daha uygun maliyetli oluyor. Endüstriyel bilgisayarlar ve ağların karakteristik özelliklerine göre tasarlanan bu çözümler, endüstriyel ekipmanların çalışmasını kısıtlamıyor ve zararlı yazılımlar nedeniyle üretimin kesintiye uğramasını önlüyor. Forrester tarafından Kaspersky Industrial CyberSecurity için gerçekleştirilen Total Economic Impact™ çalışması, endüstriyel uç noktalarda geleneksel antivirüs ürünlerini kullandıktan sonra KICS for Nodes çözümüne geçen bir şirketin üretim kesintisi nedeniyle oluşabilecek 1,7 milyon dolarlık zarardan kurtulduğunu ortaya koydu. Bu miktar, KICS for Nodes çözümüyle elde edilen toplam faydanın %77’sini meydana getiriyor.

Çalışmada ayrıca şirketin ürün güncellemelerinde önemli miktarda maddi tasarruf yapabildiği de belirlendi. Geleneksel antivirüs çözümlerini kullanmak için endüstriyel ekipmanlardaki işletim sistemini bu çözümlerle uyumlu olan sürüme yükseltmek gerekiyor. KICS for Nodes kullanarak bu zorunluluktan kurtulan şirket 461.495 dolar (tek bir uç noktanın güncellenmesinin yıllık maliyeti 600 dolar) tasarruf etti.Geleneksel antivirüs çözümünün yenilenmemesiyle de şirket 50.000 dolar daha tasarruf etti.

Forrester’ın yaptığı çalışmada şunlar belirtildi: “Görüşülen kişiler, KICS tarafından sunulan altyapı güvenliğine güvendiklerini dile getirdi. Görüşülen kişiler, özel tasarlanan bu çözüm sayesinde endüstriyel sistemlerinin daha iyi korunduğunu ve bilgi güvenliği ekiplerinin kurum genelinde sızıntı riskini azalttığını düşünüyor.”

Kaspersky Endüstriyel Siber Güvenlik İş Geliştirme Lideri Georgy Shebuldaev, “Siber güvenliğin sürekli para emen fakat karşılığında hiçbir şey vermeyen bir kara delik olduğu şeklinde genel bir görüş var. Önde gelen bir global araştırma ve danışmanlık şirketi tarafından yapılan bu çalışma, gerçekte siber güvenliğin verimlilik ve maddi açıdan somut fayda sağlayan bir yatırım olduğunu gösteriyor. Geleneksel kurumsal bir çözüm yerine özel geliştirilen bir ICS güvenlik çözümü kullanmak hem yeni hem de eski sistemler için tek bir yönetim konsoluyla güncel ve tam koruma anlamına geliyor. Bu örnekte de gördüğümüz gibi, bu yolu izleyen şirketler tasarruf yapabiliyor ve daha öncelikli alanlara maddi kaynak ayırabiliyor.” dedi.

Kaspersky Industrial CyberSecurity, operasyonel teknoloji katmanlarını ve endüstriyel kurumların unsurlarını korumak için özel olarak tasarlanan teknoloji ve hizmetlerden meydana geliyor. Çözüm hakkında daha fazla bilgiyi Kaspersky Industrial CyberSecurity web sitesinde bulabilirsiniz.

Forrester Total Economic Impact™ (TEI) çalışması ve KICS for Nodes çözümünün müşterilere sunduğu yatırım getirisi hakkında daha fazla ilgi için çalışmanın tamamını okuyabilirsiniz.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab’in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için: www.kaspersky.com/tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.