Business World Global

İstanbul Huawei’nin yeni üssü oldu

Dünyanın önde gelen yazılım ve donanım  üreticilerinden Huawei, İstanbul’da büyük bölümünü Türk mühendislerin oluşturduğu  ekibiyle, nesnelerin interneti (IoT), yapay zekâ, bulut ve akıllı/güvenli şehir  teknolojileri geliştiriyor.

İstanbul Huawei’nin yeni üssü oldu
13 Mart 2019 - 16:11

Openlab programıyla destek sağladığı, 33 Türk teknoloji firmasıyla  birlikte yerli teknolojiler geliştiren Huawei Türkiye, ülkenin 5G dönüşümüne ve  2023 hedeflerine destek veriyor.

AA muhabirinin Huawei yetkililerinden aldığı bilgilere göre Huawei,  Türkiye ekonomisinin son yıllarda tüm olumsuz gelişmelere rağmen gösterdiği  büyüme iradesi karşısında Türkiye’nin 2023 stratejik planlarını benimsemiş  durumda.

Ümraniye’de bulunan merkezinde hizmet veren Huawei Türkiye, birçok  bakanlık, belediye, kamu otoritesi ve özel şirketle birlikte 5G, nesnelerin  interneti, yapay zekâ, bulut ve akıllı/güvenli şehir çözümleri geliştiriyor.

Huawei’nin İstanbul ofisinde 2009 yılında açılan Huawei Ar-Ge Merkezi,  kurulduğu günden itibaren 120 milyon dolardan fazla yatırımla Çin dışındaki  Huawei Ar-Ge merkezleri arasında, ikinci en büyük Ar-Ge merkezi haline geldi.

2012 yılından bu yana Türkiye’ye 1 milyar 320 milyon lira yatırım  yapan Huawei, 1 milyar liranın üzerinde vergi ödedi.

Türkiye’den 1 milyar doların üzerinde satın alma gerçekleştiren  şirketin, doğrudan istihdamı ise bin 300’ün üzerinde.

Ulusal Araştırma Destekleri’nde tam başarı

Türkiye’deki merkezi ile, mobil operatörler başta olmak üzere,  Avrupa’dan Güney Amerika’ya kadar 30 ülkedeki mobil operatörlere hizmet veren  şirket, Türkiye ile küresel teknoloji dünyasında “yol arkadaşlığı” yapıyor.

Yıllık toplam gelirinin yüzde 14’ünü Ar-Ge’ye ayıran Huawei, geçen yıl  küresel ölçekte Ar-Ge’ye 9 milyar dolar harcarken, Türkiye’deki Ar-Ge merkezi  için her yıl belirlenen oranın dışında 20 milyon dolarlık ek yatırım sağlıyor.

Huawei Ar-Ge Merkezi’ndeki 500’ün üzerindeki çalışanın yüzde 87’si  Türk mühendislerden oluşuyor.

Bünyesinde 5 araştırma laboratuvarı ve 500’ün üzerinde araştırma  mühendisi bulunan merkez, Türkiye’nin öncü 20 üniversitesi ile internet ve veri  analizi gibi alanlarda iş birlikleri yürütüyor.

Huawei Ar-Ge Merkezi Ulusal Araştırma Destek Programları’nda yüzde 100  kabul performansına sahip olmasıyla emsalleri arasında öne çıkıyor.

Türkiye’nin 3G ve 4,5G’ye geçiş sürecinde yer aldı

Önceliğini “Yerel ortaklarla iş birliği yapmak ve dijital ekonomiyi  geliştirmek” olarak tanımlayan Huawei Türkiye, Türkiye’nin bilgi iletişim  ekosisteminde önemli bir role sahip.

Türkiye’nin 3G ve 4,5G’ye geçiş sürecinde aktif rol alan Huawei  Türkiye, Vodafone’un şebekesinin tamamında, Turkcell ve Türk Telekom’un  şebekelerinin ise yarısında imza sahibi.

Türkiye’nin 5G dönüşümü için de çalışmalarını sürdüren Huawei Türkiye,  Türkiye’deki ICT Summit’te gerçekleştirdiği 5G demosunda 35 Gbps hıza ulaştı.

5G’yi 700 Mhz bandında test eden şirket, Teknoloji Şehirleri  (Techcity) etkinliğinde 70 Gbps rekor hıza ulaşmayı da başardı.

Ankara’da 5G Vadisi’ndeki çalışmalarını sürdüren Huawei Türkiye,  Türkiye’nin 5G’ye geçişine hazır durumda.

Şirket, 5G ekosistemini sağlıklı bir şekilde kurmak için küresel  tecrübesini Türk regülatörlerle, operatörlerle ve diğer ilgili ortaklarıyla  paylaşıyor.

10 GB’lik film bir saniyede indirilebilecek

10 GB büyüklüğünde bir filmin 1 saniyede indirilebilmesine olanak  sunacak 5G için Türkiye’de hazırlıklar devam ederken Huawei, bilgi, otomasyon ve  akıllı teknolojiler için elverişli bir platform sağlamak maksadıyla bilgi ve  iletişim teknolojileri (ICT) altyapısı ve akıllı cihazlara odaklanıyor.

Bu platform üzerinde iş ortakları kendi içerik, uygulama ve  bulutlarını geliştirebiliyorlar.

5G ile birlikte sinyal taşıyıcı ağlar daha fazla amaçla kullanılacak  ve insanlara, nesnelere ve endüstrilere daha fazla alanda servis sunacaklar.

Bir fiziksel ağ milyonlarca kullanım örneği sunabilecek. Huawei 5G  Ar-Ge çalışmaları için 2018 yılında 5 milyar Çin yuanı yatırım gerçekleştirerek  kablosuz erişim ağları, taşıyıcı ağlar, çekirdek ağlar ve cihazların olduğu bir  dizi ticari 5G ekipmanını piyasaya sunacak.

Akıllı kamu güvenliği projelerine odaklandı

Huawei 5G ile akıllı ulaşım, akıllı şebeke, akıllı kamu  güvenliği, akıllı sağlık hizmeti ve akıllı eğitim gibi alanlara odaklanmış  durumda.

Bu kapsamda, şirketin geliştirdiği Huawei ABB Akıllı Park Projesi ile  parkta kaybolan bir çocuğun yeri 6 dakika içerisinde tespit edilebiliyor.  Projenin demosu hem Çin’de hem de Ankara Harikalar Diyarı’nda yapıldı.

Huawei OpenLab Türkiye’de güç birliği sağladı

Huawei OpenLab Türkiye, IoT, video sanal gerçeklik & artırılmış  gerçeklik (VR/AR), kamu güvenliği, akıllı şehir, akıllı evler için yenilikçi  çözümler sunmayı taahhüt ediyor.

OpenLab Türkiye, aSAY Enerji, Quectel Türkiye, SadeLabs, Verisun ve  20’den fazla diğer yerel ortakla birlikte çalışacak.

OpenLab Türkiye’de IoT konusunda sanayi ve video teknolojileri  alanında güç birliği oluşturuldu.

Türkiye’de endüstrinin sayısal dönüşümünü hızlandırmak için bir  platform ve ekosistem sunan Huawei OpenLab, yerel bir dijital ekosistemin  geliştirilmesinde iş birliğinin önemini vurgulamak adına dünyanın dört bir  yanından ortakları ve müşterileri bir araya getiriyor.

Huawei, dünya genelinde OpenLab organizasyonunu, ‘platform    ekosistem’ temasıyla kurdu. Dijital dönüşümü ve ekosistem gelişimini teşvik etmek  için ekosistemi tümüyle destekleyen OpenLab, açık, esnek ve güvenli bir platform  aracılığıyla müşteri odaklı, yenilikçi endüstri çözümleri oluşturuyor.

Huawei, bölgedeki ICT endüstrisinin istikrarlı büyümesini olanaklı  kılmak, mükemmelliği sağlamak ve rekabet gücünü artırmak için Türkiye’deki devlet  kurumları ve işletmelerin yeni ICT teknolojisi ve uygulamalarından  yararlanmalarına yardımcı olmayı taahhüt ediyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]