Business World Global

İş dünyasından Erdoğan’a tebrik

İş dünyasından Erdoğan’a tebrik
29 Mayıs 2023 - 11:49

Ekonomi dünyasının temsilcileri seçimden galip ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

Açıklamaların satır aralarında yeni döneme ilişkin beklentiler dile getirildi. Bu taleplerin başında enflasyonla mücadele, rekabetçi kur ve iş dünyası ile güçlü iletişimi olan bir kabine vardı.

TÜSİAD: Ülkemizin ekonomik, demokratik, sosyal ve çevresel açıdan gelişmişlik düzeyini uluslararası standartlarda önde bir konuma yükseltecek adımları hızla hayata geçirmesi önem taşıyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve TBMM’ye giren milletvekillerini tebrik etti.

Turan, “Bugün yapılan ikinci tur Cumhurbaşkanı seçiminde Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. İki hafta önceki milletvekilliği seçiminde parlamentoya girmeye hak kazanan siyasi partileri ve milletvekillerini yeniden kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi, siyaset ve sosyal alanlarda “gelişmişlik düzeyini artıracak adımların atılmasının” önemli olduğunu belirten Turan, “Seçim sonrasında yeni yürütme ve yasama organlarının ülkemizin ekonomik, demokratik, sosyal ve çevresel açıdan gelişmişlik düzeyini uluslararası standartlarda önde bir konuma yükseltecek adımları hızla hayata geçirmesi önem taşıyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, iş dünyası olarak Cumhuriyetimizin muasır medeniyet seviyesini aşma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi

TOBB: Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında daha çok çalışma zamanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

“Seçimlerde gösterdiği başarıyla milletin teveccühünü kazanan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum.” diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de bir defa daha milli iradenin tecelli ettiğini ve milletin ferasetiyle tercihini yaptığını bildirdi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasında milletimiz geleceğine ve demokrasiye sahip çıkarak, ülkemizin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur. Artık seçim dönemi bitti. Dün, dünde kaldı. Bugün yeni şeyler söyleme zamanı. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü kutladığımız bugünlere nasıl gelindiğini daha iyi anlama, Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında daha huzurlu, daha mutlu ve daha müreffeh bir Türkiye için daha çok çalışma zamanı.”

TİM: Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yeni dönemden daha umutlu olduklarını belirterek, “Üretimi ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hakim bir ekonomi yönetimiyle mevcut sorunların hızla üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

İş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TİM Başkanı Gültepe, yaptığı yazılı açıklamada, sonucun Türkiye’ye ve Türk milletine hayırlı olması temennisinde bulundu.

İhracatı artırmak için bir önceki dönemde büyük özveriyle çalışan bakanlara teşekkür eden Gültepe, şu ifadeleri kullandı:

“Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte belirsizlik ortamı sona erdi. Artık tüm enerjimizle işimize odaklanmanın zamanı geldi. Biz Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma vizyonuyla çalışıyoruz. Ancak zor bir dönemden geçtiğimizin altını çizmem gerekiyor. Yıl başından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa rağmen kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine zarar verdi. Büyük emeklerle girebildiğimiz bazı pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık. Oysa bizim pazar kaybetmeye tahammülümüz yok. Aksine rekabetçiliğimizi artıracak adımlarla yeni pazarlarda bayrak gösterebilmeliyiz.”

Gültepe, yeni dönemden daha da umutlu olduklarını kaydederek, “Üretimi ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hakim bir ekonomi yönetimiyle mevcut sorunların hızla üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

DEİK: Üretmeye ve ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin iradesiyle tekrar seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’ı tebrik ederek, sonucun Türkiye’ye ve Türk milletine hayırlı olması temennisini dile getirdi.

Olpak, “Yeni dönemde Türkiye’nin önemli gündemlerinden birisi de istikrar içinde dengeli ekonomik kalkınmanın devamı olacaktır. İş dünyası olarak, seçim gündemi sonrasında, her zaman olduğu gibi daha fazla yatırım ve ihracat yapmaya, katma değer ve istihdam üretmeye, ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ticari diplomasi faaliyetlerimizle dış ekonomik ilişkilerimizi dünyanın dört bir yanında daha fazla sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

MÜSİAD: Güçlü Türkiye idealiyle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Mahmut Asmalı ise Türk milletinin istikrardan yana iradesini açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

Asmalı, “Şimdi Türkiye Yüzyılı’nda güçlü Türkiye idealiyle hep birlikte çalışmaya, ülkemiz için hep beraber üretmeye devam edeceğiz. Yeni yüzyıl, Büyük Türkiye’nin yüzyılıdır. Yeni yüzyıl, istiklal ve istikbalin yüzyılıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

ASKON: Güçlü ve müreffeh bir Türkiye için ev ödevlerimiz çok fazla

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise Türk demokrasi tarihi açısından başarılı bir seçim süreci yaşandığını belirtti.

Vatandaşların istikrar, güven ve tecrübeyi tercih ederek yeniden Erdoğan’ı seçtiğini kaydeden Aydın, seçim sonucunun dünya literatürüne geçen bir başarı olduğunu aktardı.

Aydın, bundan sonraki süreçte Türkiye Yüzyılı’nın konuşulacağını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Seçmenlerin bu süreçte verdiği mesajlar iyi analiz edilerek yarınların güçlü Türkiye’sinin inşa edileceği bir süreç olacaktır. Her zaman olduğu gibi bizler de bu süreçte güçlü ve müreffeh bir Türkiye’nin gelişmesine katkı sunmaya devam edecek, verilen taahhütlerin yerini bulması için mücadele edeceğiz. Yarından tezi yok seçim atmosferinde vaat edilen sözleri bir bir yerine getirmek için kolların sıvanması gerekmektedir. Zira güçlü ve müreffeh bir Türkiye için ev ödevlerimiz çok fazla. Bu vesileyle tekrardan 28 Mayıs genel seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, kazananın herkes olmasını temenni ediyor, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ı bu eşsiz başarısından dolayı tebrik ediyoruz.”

İTO: 2023 için yapacak çok işimiz var

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, sosyal medya hesabı üzerinden seçimi değerlendirdi. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Avdagiç, “2023 bizim için özel bir yıl, yapacak çok işimiz var. Daha çok üretim-ihracat-istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düşüyor. Türk özel sektörü olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri birlikte kuracağız” ifadelerini kullandı.

Şekib Avdagiç, açıklamasında şunları kaydetti: “Türk halkının teveccühüyle yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Sonuçlar ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Seçim süreci geride kaldı. 85 milyon, birlik ve beraberlik içinde 21’inci yüzyıl yürüyüşümüze devam etmeliyiz.”

ATO: Cumhurbaşkanlığı kabinemize büyük görevler düşüyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için tebrik paylaşımı yaptı.

ATO Başkanı Gürsel Baran Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu üzerine sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Başkan Baran yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu huzur ve güven içinde tamamlanmış, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kendisine duyulan güveni pekiştirmiş, milletimiz tarafından Türkiye’yi yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyor, seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Türkiye’yi ikinci yüzyılına daha güçlü ve müreffeh bir ülke olarak taşımak için Cumhurbaşkanlığı kabinemize büyük görevler düşüyor. Reel sektör olarak biz de ekonomik, sosyal ve siyasi olarak Türkiye markasını güçlendirmek için hükümetimizin yanında olarak birlik, beraberlik içinde çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

İSO: Artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, seçim sonuçlarının ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, “Şimdi artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı. Hep birlikte, ekonomimizi gelişmiş bir noktaya taşıyarak huzurlu bir refah toplumu için çalışma vakti” dedi.

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi sonucuna yönelik yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Milletimiz demokrasi geleneğine yakışır bir olgunlukla; 14 günün ardından yapılan ikinci tur seçimlerinde ülkemizi beş yıl daha yönetme yetkisini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Şimdi artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı. Hep birlikte, ekonomimizi gelişmiş bir noktaya taşıyarak huzurlu bir refah toplumu için çalışma vakti.”

ASO: Uzun vadeli politikaların önceliklendirilmesini bekliyoruzAnkara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, yeni yasama ve yürütme döneminde yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformların süratle gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Yüce milletimizin mutluluğunu ve refahını gözeten uzun vadeli politikaların önceliklendirilmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.Ardıç, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğine dikkati çekerek, seçimlerin geride kaldığını artık üretime, ihracata odaklanılması gerektiğini vurguladı.Bu ülkeye katkı vermeye devam edilmesi gerektiğini ifade eden Ardıç, “Milletimizin iradesi ile tekrar seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ardıç, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düştüğünü belirterek, yeni oluşturulacak kabineden beklentilerini ise şöyle sıraladı:

“Ekonominin toparlanması için yeni kabineden beklentimiz, istikrarlı, bütüncül ve iktisadi anlayışa uygun bir programın devreye alınmasıdır. Yeni yasama ve yürütme döneminde yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformların süratle gerçekleştirilmesini, yüce milletimizin mutluluğunu ve refahını gözeten, uzun vadeli politikaların önceliklendirilmesini bekliyoruz. Toplum refahını artıracak bir büyüme stratejine odaklanarak, daha nitelikli, istihdam yaratan ve çağımızın gereklerini karşılayan bir üretim yapısının ülkemizde tesis edilmesi beklentilerimiz arasındadır.”

İZTO: Kentimize ve ülkemize katkı sağlayacağımız nice günler temenni ediyoruz

İzmir Ticaret Odası’ndan (İZTO) yapılan yazılı açıklamada “Yoğun katılımla gerçekleşen seçimin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Cumhurbaşkanlığı görevini bir kez daha üstlenen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemizin tüm kurumlarıyla, hep birlikte üreteceğimiz, kentimize ve ülkemize katkı sağlayacağımız nice günler temenni ediyoruz” denildi.

BTSO: Yepyeni bir yüzyıla yürüyoruz

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için tebrik paylaşımı yaptı.

Burkay paylaşımlarında “Türkiye’de bir kez daha milli iradenin tecelli ettiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdiği başarıyla yeniden milletimizin büyük teveccühünü kazanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Örnek bir katılım oranıyla sandığa giden milletimiz, üstün ferasetiyle tercihini net olarak ortaya koymuştur. Sonuçların ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Demokrasi geleneğimize yakışır bir şekilde geçen seçim süreçlerini artık geride bıraktık. Şimdi önümüzde yeni bir yüzyıl ve yeni hedefler var. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin “Türkiye Yüzyılı” hedeflerine ulaşması için bugüne kadar olduğu gibi yine hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ATSO: Yepyeni bir yüzyıla yürüyoruz

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için tebrik paylaşımı yaptı.

Bahar paylaşımında “Milletimizin iradesi ile yeniden seçilen sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Başta deprem bölgemiz olmak üzere ekonomimiz ve insanlarımızın refahı için birlik ve beraberlik içinde çalışacağımız yepyeni bir yüzyıla yürüyoruz..Milletimize hayırlı olsun..” ifadelerini kullandı.

İMEAK: Artık hedeflerimize odaklanma ve geleceğe yürüme zamanı

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da Türk milletinin demokrasiye olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu, hür iradesini sandıklara yansıtarak son sözünü söylediğini ve kararını verdiğini bildirdi.

Seçim sonuçları neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha milletin teveccühünü alarak görevini 5 yıl daha sürdürmeye hak kazandığını anlatan Kıran, şu açıklamalarda bulundu:

“Dünya genelinde tarihi değişim süreçlerinin yaşandığı zor bir dönemden geçerken, artık seçimleri geride bırakıp, birlik, beraberlikle hareket ederek hedeflerimize odaklanma, geleceğe yürüme zamanıdır. Türkiye, G-20 üyesi olarak dünyanın en büyük ve güçlü ekonomilerinden birisidir. AB gibi dünyanın en rekabetçi ve yüksek standartta ürün talep eden pazarı başta olmak üzere dünyanın her bölgesine ürün satabilen bir ülke olarak ihracatımız 250 milyar doları aşmış durumdadır. Savunma sanayinde son yıllarda kat ettiğimiz mesafe, teknoloji geliştirme gücü, önümüzdeki yıllarda tüm sektörlerde çok daha fazla yüksek teknolojili ürün ihracatı gerçekleştirebilme potansiyelimizi ortaya koymaktadır.”

Kıran, Türkiye’nin demografik yapısına, askeri gücüne ve gelişmiş alt yapısının sunduğu avantajlara işaret ederek, “Cumhurbaşkanımızın liderliği ve tecrübesiyle tüm bu potansiyeli hızla artıracağımıza, sürdürülebilir hızlı büyüme koşullarını kararlı bir şekilde gerçekleştireceğimize, Türkiye Yüzyılı vizyonuna yaraşır projeleri birer birer hayata geçireceğimize yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜRKONFED: Ülkemizin asli gündemine dönme zamanı geldi

TÜRKONFED olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda kazanarak 13. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ettiklerini söyleyen Sönmez, bundan sonraki süreçte ülkenin hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerektiğini vurguladı. TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez şunları söyledi:

 “Halkımızın iradesinin yüzde 85’lik bir katılımla sandığa yansıdığı bir demokrasi şölenini daha geride bıraktık. Tarihimizde ilk kez yaşadığımız iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçim süreci, halkımızın olgunluğunu ve demokrasinin gücünü bir kez daha gösterdi.

Demokrasinin hayat damarı olan seçimlerde aktif ve etkin yurttaşlık hakkını kullanan vatandaşlarımıza ve Cumhurbaşkanı adaylarına teşekkür ediyoruz. Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Seçimi ikinci turda yüzde 52’lik bir oy ile kazanan 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerler ışığında ülkemizin kalkınması ve refahı için milletimizden aldığı bu temsil yetkisini en iyi şekilde kullanacağına inanıyoruz.

Öte yandan 14 Mayıs’ta seçilen 28. Dönem Milletvekillerimize başarılar diliyor, her birinden tüm yetkilerini ülkemizin birliği, refahı, huzuru ve barışı için kullanmalarını bekliyoruz. Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye’ye odaklanmanın vaktidir. Ve ülkemizin hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerekmektedir.

‘Yarının Türkiyesi’ni ve umudu inşa etmek için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Biz de bu süreçte iş dünyası olarak her zaman olduğu gibi üzerimize düşen tüm görevleri yapmaya, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.”

TGSD: Önümüze bakmamız gereken bir dönem başlamıştır

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kaya açıklamasında şunları söyledi:

Ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde sandıktan başarıyla çıkan 28. Dönem Milletvekillerimizi kutluyoruz. Seçim sonuçları ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.

Seçimlerin tamamlanması ile birlikte bugünden itibaren önümüze bakmamız gereken bir dönem başlamıştır. Bu süreçte ülkemizin ekonomik, toplumsal ve sosyal refahına katkı sağlamak için üretimimizi ve ihracatımızı artırmamız gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla üreterek enflasyonu aşağı çekebilir, daha fazla ihracat yaparak cari açığımızı düşürebilir ve oluşturduğumuz katma değerle iş gücümüzü artırabiliriz.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken Türk hazır giyim sektörü olarak, bu hedefler doğrultusunda var gücümüzle çalışarak üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]