Business World Global

HSBC Türkiye, Büyük Menderes Havzası’nda suyun verimli kullanımına katkı için harekete geçti.

HSBC Türkiye, Büyük Menderes Havzası’nda suyun verimli kullanımına katkı için harekete geçti.
20 Mayıs 2019 - 13:26

HSBC Türkiye, WWF-Türkiye iş birliği ile Aydın’ın Haydarlı Köyü’nde hayata geçirdiği ‘Yağmur Suyu Hasadı’ projesiyle yağmur suyunun verimli kullanılabilmesi için Büyük Menderes Havzası’nda sürdürülebilir bir model oluşturmayı hedefliyor.

HSBC Türkiye, Türkiye’de iklim değişikliğine karşı en hassas bölgelerden biri olan Büyük Menderes Havzası’nda suyun verimli kullanımına katkı için harekete geçti. WWF-Türkiye iş birliği ile Aydın’ın Haydarlı Köyü’nde başlatılan projede, yağmur suyunun belli haznelerde toplanarak günlük kullanımda veya sulamada yeniden kullanılması ile aşırı yağışlara karşı yağmur suyunun toprağa emdirilmesi gibi çeşitli teknikler uygulanarak bölge için sürdürülebilir bir yağmur suyu hasadı modeli oluşturulması amaçlanıyor.

2 yıl sürecek proje kapsamında 650 ton yağmur suyunun hasat edilerek Haydarlı Köyü’nde ekolojik bir değişim yaratılması hedefleniyor. Yazın yaşanan kuraklık için yağmur yağarken su biriktirilmesi ve toprağa su emdirilmesi ile kışın yaşanabilecek aşırı yağışlar için toprak geçirgenliğinin artırılarak su basmalarının azaltılması ve yeraltı su kaynaklarının beslenmesi amaçlanıyor.

Bireyler tarafından tekrar edilebilir ve ölçeklendirilebilir küçük ölçekli önlem ve uygulamalar ile gerçekleştirilen projede ayrıca tatlı su, su riskleri ve yağmur suyu hasadı konularını kapsayan eğitim çalışmalarıyla İstanbul, İzmir ve bölge okullarındaki 3 bin öğrenciye ulaşılacak.

Hedefimiz Büyük Menderes Havzası için sürdürülebilir bir model oluşturmak”

Proje ile Büyük Menderes Havzası’ndaki Haydarlı Köyü’nde sürdürülebilir bir yağmur suyu hasadı modeli oluşturmayı hedeflediklerini belirten HSBC Türkiye Kurumsal İletişim Grup Başkanı Pınar Türker Fadıllıoğlu, “HSBC Grubu 8 yıldır küresel çapta yürüttüğü ‘Su Programı’ kapsamında faaliyet gösterdiği ülkelerde temiz su kaynaklarının korunması ve bu konuda çevre bilincinin artırılmasına yönelik projeler yürütüyor” dedi. Haydarlı Köyü’ndeki bu proje ile de hem yağmur suyu hasadı yapılarak dezavantajlı bir köyün su ihtiyacını gidermeyi hem de bölgede ekolojik sürdürülebilirliğe destek olmak adına tekrar edilebilir bir model oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Fadıllıoğlu, “HSBC Gönüllülerimizle,İstanbul, İzmir ve bölge okullarında tatlı suyun önemi ve yağmur suyu hasadı yöntemleriyle ilgili eğitim vererek, bu konuda bilinci arttırmayı hedefliyoruz. Daha fazla yağmur suyunun kullanılmasıyla, yeraltı suyu ve şebeke suyu kullanımının azaltılması sağlanacak olup yerel halka sosyo-ekonomik faydalar da sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: “Ülkemizdeki 25 akarsu havzasından biri olan Büyük Menderes Havzası’nda 10 yıldan uzun süredir su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı konusunda çalışıyoruz. Tarım ve sanayinin kaynakları daha verimli kullanması ve ‘su ayakizi’ni azaltması için bugüne kadar yaptığımız sektörel bilgilendirme ve dönüşüm çalışmalarının yanısıra, tarımsal ve evsel kullanımdan kaynaklanan ‘su ayak izi’ni azaltmak için HSBC Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje, tekrar edilebilir ve ölçeklenebilir olması itibarıyla bizim için çok kıymetli. Havzadaki diğer çalışmalarımızı tamamlayacak şekilde, bölgedeki tüm paydaşları da yanımıza alarak proje sonunda ortaya çıkacak modelin havza çapında yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.”

HSBC Hakkında

Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren HSBC Türkiye; Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi alanlarında hizmet sunmaktadır. HSBC Türkiye, şubeleri, telefon bankacılığı, ATM bankacılığı ve dijital bankacılık kanallarıyla müşterilerine finansal çözümler sunmaktadır. Merkezi Londra’da bulunan ve dünyanın en büyük bankacılık ve finans hizmetleri kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu; bugün Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 66 ülke ve bölgede yaklaşık 3 bin 800 ofisiyle hizmet vermektedir.

WWF-Türkiye Hakkında

WWF-Türkiye dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’in uluslararası ağının bir parçasıdır. Beş milyonu aşkın destekçiye ve 100’den fazla ülkede etkin bir küresel ağa sahip WWF’in misyonu; dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayarak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaktır. www.wwf.org.tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.