Business World Global

Horoz Lojistik yurt dışındaki dağıtım ağını genişletecek

Horoz Lojistik yurt dışındaki dağıtım ağını genişletecek
28 Şubat 2024 - 14:17

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

Horoz Lojistik, e-ihracat ve yurtdışında depolama ihtiyacı olan şirketlere verdiği hizmetleri yeni yatırımlarla büyütme kararı aldı.

Horoz Lojistik, taşımacılık alanında operasyonel süreçlerini daha da iyileştirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına önemli adımlar attı. Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz ile 2024 hedeflerini ve yeni yatırımlarını konuştuk.

Horoz Lojistik’in  genel yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Şirket’imiz dedem tarafından 1942 yılında kuruldu, yani ben üçüncü jenerasyon oluyorum. Bu uzun süreç içerisinde lojistik zincirinin tüm halkalarını birer birer inşa edildi. Bugün için genel kargo konusunda müşterimizin tedarikçisinin tedarikçisinden başlayıp müşterisinin müşterisine kadar uzanan süreci planlama, uygulama ve kontrolünü yapıyoruz. Yurtiçinde her noktaya ve yurtdışında her yere deniz, kara, hava ve tren yoluyla ulaşabiliyoruz. Bunu yurt geneline yayılan 36 lojistik merkezi ile deniz-havayolu forwarding hizmetinde  ortak olduğumuz Fransız menşeli Bolloré Logistics’in 116 ülkedeki 700 kadar ofisi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Taşımacılık hizmetlerimize son 15 yılda büyük parça eşya taşımalarında tüketici teslimatlarını ve depolama hizmetlerini de ekledik. B2C teslimatlarda lider firmayız. Ayrıca özellikle mobilya ve beyaz-kahverengi eşya konusunda dikey yapılanmamız mevcut. Mobilyada tüketiciye teslimatlar ile  birlikte kurulum hizmeti ve satış sonrası desteği de veriyoruz. Beyaz eşyada ise bayi ortak deposu işletmeciliği ve konuta teslim hizmetlerimizle ön plana çıkıyoruz. 2 sene önce de ülkemizin en yüksek teknolojiyle donatılmış e ticaret deposunu hizmete açtık. 2022 başından itibaren de e-ihracat lojistiği konusunda Avrupa, Amerika ve Ortadoğu ülkelerine kapı teslimi gönderilere başladık.

Özetle; Yurtiçi Komple Taşıma, Depolama ve Dağıtım, E-Ticaret Lojistiği, Mikro ve E-İhracat, E-Ticaret Depoculuğu, Mobilya Montaj ve Satış Sonrası Hizmetler, Uluslararası Karayolu ve Demiryolu Taşımacılığı ve Fransız Ortağımız Bolloré Logistics ile Denizyolu ve Havayolu Forwarding Hizmetleri, Konteyner Dahili Taşımacılığı ve Proje Kargo Taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

Yurt geneline yayılan 36 lojistik merkezimiz ve  Bolloré Logistics’in 116 ülkedeki 700 kadar ofisi sayesinde Türkiye’nin her ilçesini dünyanın her ilçesine bağlayan bir hizmet ağına sahibiz.

2023 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti? 2024 yılı için yeni hedef ve yatırımlarınızdan söz eder misiniz? 

2023 yılı, şirketimiz için finansal anlamda önemli bir dönemeçti. Geçen yılın finansal sonuçlarını enflasyon arındırılmış olarak değerlendirdiğimizde, hedeflerimizin üzerinde bir başarı elde etmiş bulunuyoruz. Bu dönemde gösterdiğimiz performans, sektördeki öncü rolümüzü sürdürme konusunda güçlü bir temel oluşturdu.

Taşımacılık alanında, operasyonel süreçlerimizi daha da iyileştirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına önemli adımlar attık. Yenilikçi çözümlerle lojistik süreçlerimizi optimize etmeyi amaçladık, bu da bize sektörde daha rekabetçi bir konum kazandırdı.

Finansal performansımızda gözle görülür bir artış yaşanması, 2023 yılında uyguladığımız stratejik planların ve iş modelimizin doğruluğunu gösteriyor. Hedeflerimize ulaşmada sadece finansal değil, aynı zamanda müşteri memnuniyeti ve operasyonel etkinlik alanlarında da önemli kazanımlar elde ettik.

2023’ün başarılı geçmesinin ardında, mevcut müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artırmak ve yeni pazarlara açılarak müşteri tabanımızı genişletmek gibi stratejilerin etkili bir şekilde uygulanması yatmaktadır. Bu başarı, şirketimizin 2024 ve sonrasındaki büyüme hedeflerine daha güçlü bir inanç ve azimle yaklaşmamıza olanak tanıyor.

2024 yılında şirketimizin büyüme, yatırım beklentileri ve hedefleri oldukça kapsamlı bir stratejiye dayanmaktadır. Bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız projelerle birlikte müşterilerimize daha geniş kapsamlı hizmetler sunmayı hedefliyoruz.

Bu yıl da yüksek teknolojiye ve otomasyona yatırım yapmaya devam edeceğiz.
E-ticaret için özel olarak tasarlanan e-depolarımızda müşterilerimize tam otomasyonlu ve yapay zekâ kullanımlı tesisler sunuyoruz. Otomasyonun gücü ile, anneler günü, sevgililer günü, black friday, back-to-school gibi dönemlerde katlanan sipariş adetlerine konvansiyonel depolara oranla çok daha hızlı karşılık verebiliyoruz.

Pazaryerleri ve/veya kendi online sitelerinde satış yapan müşterilerimize, vaat ettikleri termin zamanlarına uygun operasyon yönetimini yapay zekâ kullanımıyla sağlamak da öncelikli hedeflerimizden biridir. Bu sistem, toplanacak siparişleri etkili bir şekilde yönetir ve belirlenen zamanlar içinde kargolara teslim edilmesini sağlar. Ayrıca, olası bir tıkanma durumunda operasyonu önceden uyarır ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

2021 yılında yaptığımız otomasyon yatırımı ile açılan e-ticaret depomuz piyasadan ciddi bir teveccüh gördü. Biz de kurum olarak performansından çok memnun kaldık.
Ağustos 2024 tarihinde daha kapsamlı bir otomasyon projesini devreye alıyoruz. Çok yüksek kapasiteli bir e-ticaret ve mağaza dağılımı deposunu devreye almış olacağız.
Toplamda 80.000 metrekareyi aşan yeni konvansiyonel depo ve antrepolarımızın faaliyete geçirilmesi ile operasyonel kapasitemizi genişletmiş olacağız.

Şu anda 36 olan aktarma noktalarımızı 41’e çıkararak, lojistik ağımızı hem hacimsel olarak hem de performans olarak daha da genişleteceğiz. B2C hizmetlerimize C2C hizmetlerin eklenmesi ile müşteri tabanımızı genişletmeyi ve çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz. Yurtdışında 3 ülkede faaliyet gösteren depolara ek olarak yeni konvansiyonel ve e-ticaret depolarının devreye girmesi ile e-ihracat ve yurtdışında depolama ihtiyacı olan şirketlere verdiğimiz hizmetleri büyüteceğiz. Aynı zamanda yurtdışındaki dağıtım ağımızı genişletecek ve güçlendireceğiz.

E-İhracat Lojistiğinde özellikle ETBG kapsamında karayolu, denizyolu ve hava express hizmetlerini devreye aldık. Müşterinin talebine göre gerek hız gerekse maliyet dengesini gözeterek uçtan uca hizmet verebiliyoruz. Ayrıca yurtdışı fulfillment depolarımızı kullanan müşterilerimiz yapmış oldukları satışların son tüketiciye teslimatını 24-48 saat içerisinde gerçekleştirebiliyorlar ve global pazaryerlerinde teslimat hızı sayesinde satış hacimlerini arttırabiliyorlar. Ayrıca 2024 yılı itibarıyla konsorsiyum başvurumuzun olumlu sonuçlanmasıyla birlikte ihracat prosedürleriyle uğraşmak istemeyen üreticilerimiz adına onların ürünlerini hem pazaryerlerinde listeleme hem de hesap yönetimi hizmetlerini devreye alacağız. Bu da üreticilerimizin sadece üretimlerine odaklanmalarına imkân sağlayacaktır.

 Sürdürülebilirlik ve çevresel etki konusunda ne tür çalışmalarınız var?

Sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk alanındaki taahhütlerimiz, şirketimizin gelecekteki büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kent içi dağıtım araçlarımızı elektrikli araçlara dönüştürmek ve depolarda Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) kullanmak, çevresel etkimizi azaltmaya yönelik attığımız adımlardan sadece birkaçıdır. Just in time stok yönetimi ve diğer teknolojik yatırımlarla, operasyonlarımızın çevresel etkisini en aza indirme konusundaki çabalarımızı kararlılıkla sürdürmekteyiz.

Horoz Lojistik olarak operasyonel mükemmelleşmeyi teknoloji ile sağlamaya devam ediyoruz. Sektöründe rota optimizasyonu ilk uygulayan firma olarak, sektörde birçok teknolojik yeniliğin öncüsü olduk. 2024 yılı içinde bu öncü rolü sürdürmek, müşterilerimiz ve onlar üzerinden hizmet sunduğumuz tüketicilerimiz için hayatı kolaylaştıracak gelişmeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]