Business World Global

HDI Fibaemeklilik fonları kazandırıyor

HDI Fibaemeklilik fonları kazandırıyor
26 Mart 2024 - 12:41

Hayat’ta Zirveye” mottosuyla gerçekleştirilen toplantıya, HDI Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, HDI Fibaemeklilik Satış Genel Müdür Yardımcısı Erhan İleri ve HDI Fibaemeklilik’in yöneticileri ile üç üst düzey acenteleri olan Elmas, Yakut ve Zümrüt kategorisi yöneticileri katıldı. 

Toplantıda konuşan HDI Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu, ilk olarak dünyanın ve Türkiye’nin gündemine ilişkin yaptığı değerlendirmede öne çıkan başlıkları ele aldı.

‘Emeklilik ve sağlık ihtiyaçları için finansal birikim her zamankinden daha önemli’ 

Öztürkoğlu, dünya genelinde koruma açığının her geçen yıl artış trendinde olduğuna dikkat çekti. Finansal birikimin her zamankinden daha önemli hale geldiğini vurgulayan Öztürkoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Son yıllarda gündemimizde 4 mega trend bulunuyor. Bunlar teknoloji, iklim değişikliği, demografik ve toplumsal değişimler ile makroekonomi ve politikalar. Bu mega trendlerin oluşturduğu koruma açıkları ise emeklilik, siber güvenlik, sağlık ve doğal afetler alanlarında karşımıza çıkıyor. Bugün tahmin edilen emeklilik koruma açığı, yıllık yaklaşık 1 trilyon dolar bandında bulunuyor. Bu seviye ile ise doğal afet koruma açığının tam 10 katı olarak dikkat çekiyor.

Dünya genelinde emeklilik ve sağlık koruma açıklarını topladığımızda, yıllık 1.8 trilyon dolarlık bir koruma açığı ile karşılaşıyoruz. Her iki başlık için de ihtiyaç ve açıkların her yıl artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bu nedenle hem kendimizin hem de bizden sonraki nesillerin emeklilik sisteminde olmaları ve gelecekte olabilecek emeklilik ve sağlık ihtiyaçları için finansal birikim sağlamaları her zamankinden daha öncelikli ve önemli.”

Türkiye’de sektöre ilişkin verileri paylaşan Öztürkoğlu, 2024’te Türkiye’de Bireysel Emeklilik gündeminin “Kısmi çekiş uygulaması, temlik hakkı, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ve OKS fon çeşitliliği” başlığı altında mevzuatlarla şekilleneceğini dile getirdi. 18 yaş altı katılımcı sayısında büyüme hedeflerini vurgulayan Öztürkoğlu, 2025 yılı için Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan Orta Vadeli Programlar kapsamında yer verilen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ni (TES) de yakından takip edeceklerini belirtti. Türkiye ve dünya sigorta kapasitesi hakkında verileri de paylaşan Öztürkoğlu, Türkiye’nin dünyanın 20. büyük ekonomisi olduğunu söyleyerek, sigortacılıkta 38. sırada olduğuna dikkat çekti. Öztürkoğlu Türkiye’de sigorta sektörünün büyüme fırsatları olarak “Yabancı sermaye yatırımı, uzun vadeli kaynak ihtiyacı, finansal sistem içinde sigortacılığın düşük payı, düşük sigorta penetrasyonu” başlıklarını vurguladı.

HDI Fibaemeklilik’in emeklilik ve hayat sigortası performansı hakkında da bilgiler paylaşan Öztürkoğlu, hayat sigortalarında 2.2 milyar TL ile yüzde 3.30 büyüme kaydedildiğini, BES fonlarında ise 13.4 milyar TL ile yüzde 81’lik bir artış gösterilerek, sektörün 6 puan üzerinde büyümeye imza atıldığını belirtti. Yakın zamanda sektörde bir ilki gerçekleştirerek Kritik Hastalıklar Teminatlı Prim İadeli Hayat Sigortası ürünüyle 13 kritik hastalığı teminat kapsamına aldıklarının altını çizen Öztürkoğlu, uzun süreli hayat ve uzun süreli ferdi kaza ürünlerinin müşterilerin yaşamsal ihtiyaçları için büyük önem taşıdığını dile getirdi. Öztürkoğlu, hayat sigortası alanında yakalanan büyüme ivmesini sürdürmek üzere çalışmaların devam ettiğinin vurgusunu yaptı.

Öztürkoğlu, 2023 yılında hayat ve emeklilik branşlarında segment içinde ilk 3’te yer alan acentelere ödüllerini takdim etti. Acente kanalında hem hayat hem de BES alanında büyüme hedefinin altını çizen Öztürkoğlu, şirket içindeki üretim payını artırmak için acentelere destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

‘En çok kazandıran 6 fondan 3’ü HDI Fibaemeklilik fonları oldu’

Öztürkoğlu, 2023 yılında en çok kazandıran 6 emeklilik yatırım fonundan 3 fonun HDI Fibaemeklilik fonları olduğunu belirterek, “HDI Fibaemeklilik Inveo Portföy Fon Sepeti EYF (FFZ) yüzde 129, HDI Fibaemeklilik Teknoloji Sektörü Değişken EYF (FFC) yüzde 110.94, HDI Fibaemeklilik Re-Pie Değişken EYF (FJG) yüzde 108.98 getiri sağladı” diye konuştu.  HDI Fibaemeklilik’in toplamda 43 tane Emeklilik Yatırım Fonu olduğunu, bunların 10 tanesinin OKS fonları olduğunu belirten Öztürkoğlu, fon getirisinde sektör genelinde yüzde 65.65 kazanç elde edilirken, HDI Fibaemeklilik sektörün yüzde 1.03 üzerinde performansla yüzde 66.68 kazanç getirdiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.