Business World Global

Havaş, hizmet kalitesini farklı coğrafyalarda sunmayı hedefliyor

Havaş, hizmet kalitesini farklı coğrafyalarda sunmayı hedefliyor
16 Mart 2023 - 14:48

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Havaş Genel Müdürü Mete Erna “2023 yılına yurt içi ve yurt dışı hizmet noktalarımızı artırma ve karlı büyümemizi sürdürebileceğimiz lokasyonlardaki yatırım hedeflerimizi koruyoruz. Havaş hizmet kalitesini farklı coğrafyalarda sunmayı hedefliyoruz” dedi.

 Havaş’a dair 2022’nin değerlendirmesi ve 2023 öngörülerini Havaş Genel Müdürü Mete Erna’dan dinledik.

Sektörel anlamda 2022 yılı pandemi etkilerinin azaldığı ve seyahat talebinin hızla arttığı bir yıl olmakla birlikte, hizmet portföyümüz nedeniyle Rusya-Ukrayna geriliminin olumsuz etkilerini hissettiğimiz bir yıl oldu. Özellikle pandemi sonrası personel istihdamına dayalı olarak dünya genelinde hizmet tedariğinde yaşanan aksaklıkları yaşamamak adına, geniş hizmet ağımız ve sektörel deneyimimiz sayesinde personel açısından ilave tedbirler aldık. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke, yer hizmetleri alanında hizmet tedariğine ilişkin personel bağlantılı hizmet aksaklıkları ile mücadele ederken, pandemi döneminde aldığımız tedbirler ve yıl içerisinde beklentilerin ötesinde artan seyahat talebine yanıt verebilmek adına yaptığımız ara istihdamlar ve sezonluk personellerimiz ile mevcut kadrolarımızı daha da güçlendirdik. Rusya ve Ukrayna pazarı kaynaklı kayıplarımıza rağmen özellikle yoğun yaz döneminde pandemi öncesi hizmet sayılarına yaklaştığımız hatta bazı istasyonlarımızda 2019 sayılarını geride bıraktığımız ve toplamda geçen yıla göre trafiğimizi yüzde 24 arttırdığımız bir yıl oldu.  Bunların dışında yurt içinde Tokat, yurt dışında ise Zagreb Havalimanı’nı hizmet ağımıza ekleyerek hizmet ağımızı büyütmeye devam ettik.

“DİJİTALLEŞME VE OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIK”

2022 yılı COVID etkisinin küresel azalışıyla beraber antrepo hizmetlerimizde de daha iyi rakamlara ulaşmamızı sağladı. Hava kargonun yaklaşık üçte ikisi yolcu uçakları ile taşınıyor. COVID etkisiyle azalan yolcu uçaklarının seferlere başlaması ile kargo taşımasında da hedeflerimize ulaşmamız mümkün oldu.

Yılın ikinci yarısında FIFA Dünya Kupası lojistiğinin bir bölümünün ülkemizden yapılması ve Rusya-Ukrayna gerilimin etkisi ile ilgili rotada oluşan lojistik ihtiyacına ülkemizin kapasite sağlamasıyla önemli ticari faaliyetler kesintisiz sürebildi. Tüm kargo ve antrepo faaliyetlerimizin daha iyi koşullarda yerine getirilmesi için dijitalleşme ve otomasyon çözümleri üzerine yoğunlaşmayı 2022 yılında devam ettirdik.

Hırvatistan Zagreb Havalimanı’nda gerçekleştirdiğimiz satın alma ile burada yer hizmetleri ile beraber kargo ve antrepo hizmetlerini kapsayan bir operasyona başladık. Şu an yazılım ve adaptasyon süreçleri için çalışmalar hızla sürdürülüyor, yakın zamanda kendi antrepo sistemimizi de Zagreb’de kullanmaya başlayacağız.

‘’HAVAS.NET’’ ÖDÜLLER GETİREN BİR PROJE OLDU

Bilişim teknolojileri ile ilgili olarak bilgiye erişimi hızlandırmak ve anlık kurum içi iletişimi artırmak için seyahat, izin, avans, bordro ve nakil işlemlerinden, çalışma takvimi, etkinlik, duyuru ve kurum içi haberlere kadar tüm iş süreçlerini mobil uygulamaya taşıyarak 2019 yılında hayata geçirdiğimiz APPRON’u yeni özellikleriyle geliştirmeye devam ettik. APPRON uygulamamız içerisinde yer alan ve adını Havaş Etkinlik Yönetimi’nden alan HEY uygulamamız ile tüm çalışanlarımızı ortak ilgi alanlarında Havaş kimliği altında birleştirdik. Artık çalışanlarımız HEY ile spordan kültür-sanata, gezi, aktivite ve ilan paylaşımlarından bilim-teknoloji ile güncel tüm haberlere ulaşabilmekte. Kariyerim başlığı altında yönetici kadromuz artık yıllık performans değerlendirmesini dijital yapıda gerçekleştirmekte.

2022 yılında hedeflediğimiz yenilikçi projelerimiz arasında web sitemizi yenilemek vardı. Dijital çağın getirdiği teknoloji ile kullanıcı dostu, daha hızlı, sade ve iyi bir altyapı ile yenilediğimiz web sitemiz ‘’havas.net’’ müşterilerimiz tarafından çok beğenilerek bizlere ödüller getiren bir proje oldu. Sektöründe ilk ve tek olan “Çağrı Merkeziyle” müşterilerine hizmet veren şirket olarak, web sitemize entegre ettiğimiz yeni dijital asistanımızla müşterilerimize ayrıcalıklı bir deneyim sunuyoruz. Yapay zeka desteğiyle 7/24 hizmet verebilmemizi sağlayan AEROBOT, detaylı sorgulamalar için de müşteri temsilcilerimizle canlı sohbet imkanı sağlıyor.

Araç sıralarını azaltabilmek, belli saatlerde trafiği ve kaynağı yönetilmek üzere Online Araç Randevu Sistemi’ni (OARS) öz kaynaklarımızla oluşturduk ve kullanıma açtık. İhracat kargo teslimi için müşterilerimiz İstanbul Geçici Depolama Yeri’ne getireceği eşyalara yönelik randevularını dakikalar içerisinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde oluşturabilir, alınmış randevularını görüntüleyebilir ve yönetebilirler.

Yine, müşterilerimizi bekletmeden iletişimi sürdürmek üzere Türkiye’deki antrepolarımıza gelen müşteri çağrılarını tek çağrı merkezinde toplayıp bilgilendirme ve yönlendirmelere devam ediyoruz.

FOSİL YAKIT TÜKETİMİ AZALACAK

Havaş olarak, çalışma stratejilerimizi ‘’Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’’ kapsamında oluşturmaktayız. Bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından biri olan iklim değişikliğiyle sürdürülebilir bir şekilde mücadele etmek ve havacılığın çevresel ayak izini azaltmak için fosil yakıt tüketimimizi düşürmeye yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Apronda kullandığımız araç ve ekipman filomuzun fosil yakıttan elektrikli araç ve ekipmanlara dönüştürülmesi projemizle 2022 yılında havalimanı motorlu ekipman filomuzdaki payı %13 olan elektrikli araç sayımızı 2025 yılında filomuzun %20’sine ulaştırmak için gerekli yatırım ve çalışmaları yapmaktayız.

Eylül ayında TAV Havalimanları tarafından başlangıcı yapılan ve tüm grup şirketlerini kapsayan Sürdürülebilirlik Yönetim Sisteminin kurulması, devreye alınması ve sürdürülebilirlik raporunun yayınlanması projemiz devam etmektedir.

“HAVAŞ HİZMET KALİTESİNİ FARKLI COĞRAFYALARDA SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

2023 yılına yurt içi ve yurt dışı hizmet noktalarımızı artırma ve karlı büyümemizi sürdürebileceğimiz lokasyonlardaki yatırım hedeflerimizi koruyoruz. TAV Havalimanları tarafından işletilen Kazakistan Almati Havalimanı’nda da Kargo ve Antrepo hizmetlerinin Havaş markası altına alınması ve yürütülmesi için çalışmalarımız başladı. Yıl sonunda ise Üsküp Havalimanı’nda yer hizmetleri alanında yatırım ve büyüme faaliyetlerimizi sürdürerek müşterilerimize Havaş hizmet kalitesini farklı coğrafyalarda sunmayı hedefliyoruz.

Dijitalleşme ve otomasyon sistemleri için proje çalışmalarımız antrepo tarafımızda da devam ediyor. Kargoların otomatik ölçüm ve tartımı için projemiz hazır, hayata geçmesi için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Kargoların evrak işlemleri ile tahsilat süreçleri için yine bir iyileştirme projesi üzerinde yoğun çalışmaktayız. Özellikle son dönemde öne çıkan giyilebilir teknolojileri de iş süreçlerimize yansıtmak için çalışmalarımız var.

İSTANBUL HAVALİMANI’NA YENİ TESİS

Önemli konularımızdan biri ise İstanbul Havalimanı’ndaki antrepo tesisimizde büyüme projemiz. Artan ihtiyaçla beraber, İstanbul Havalimanı’nda yeni bir tesis yapımı için alan tahsisi başvurumuz olumlu cevaplandı. 2023 yılı itibarıyla yeni tesisimizin projelendirilmesi ve inşaatı için çalışmalarımıza başladık. Mevcutta açık ve kapalı alan olarak yaklaşık 20 bin metrekare olarak kullanılan kapasitemize, bir bu kadar alan daha ekleyeceğiz. Böylece müşterilerimizin yoğun ihtiyaçlarına yönelik uygun kapasite sunacağımızı düşünüyoruz. Bu tesis ile özel kargo alanlarımızı büyüterek daha fazla trafiğe ulaşmayı amaçlıyoruz. Bozulabilir kargo, tehlikeli madde, değerli kargo gibi özel nitelikli kargolar için yeni teknolojilerle destekli, uygun depolama koşullarına sahip daha fazla alan oluşturacağız.

Yine Antalya Havalimanı’nda inşası devam eden yeni kargo tesisleri bölgesine geçiş yaparak, mevcuttan yaklaşık iki kat büyük bir alanda hizmet vermeye devam edeceğiz. Antalya Havalimanı’nda gördüğümüz kargo potansiyeline yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

TAV İLE ATILAN GÜÇLÜ ADIMLAR 

Havaş olarak her zaman ‘’En Güvenilir Çözüm Ortağı’’ olma ilkemizle hizmetlerimize devam edeceğiz.

Renklerimizde yer alan Mavi – Kararlı, Sarı – Yenilikçi, Yeşil ise Güvenilir yönlerimizi temsil ediyor. Bu doğrultuda operasyonlarımızda kaliteli ve mükemmeliyetçi tarafımız ile güvenli operasyonlar gerçekleştiriyor, insan odaklılığımızla personel ve müşterilerimize her zaman yenilikçi fırsatlar sunuyoruz.

Aktardığım tüm gelişmeleri yıl boyu yakından takip ederek tamamlanmasını sağlamak ana hedefimiz. Ayrıca oluşabilecek fırsatları da önemsiyor ve takip ediyoruz. Zagreb ve Almatı örneği gibi, en büyük avantajımız TAV Havalimanları ile beraber birçok noktada iş potansiyelinin mevcut olması. TAV ile birlikte hareket etmenin gücünü kullanabiliyoruz”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.