Business World Global

Gonca ve Gülşah Gülser kardeşlerden e-ticarette ezber bozan teknoloji

Gonca ve Gülşah Gülser kardeşlerden e-ticarette ezber bozan teknoloji
15 Mayıs 2023 - 13:41

Gonca ve Gülşah Gülser kardeşler Quin AI’nın kurucuları. Uzmanlık alanlarını birleştiren iki kız kardeş e-ticaret işletmeleri için dönüşümü artıran, ezber bozan bir teknoloji geliştirdiler.

Gonca Gülser, parlak bir veri bilimcisi. Gigi olarak da bilinen Gülşah Gülser ise SAAS (software as a service – hizmet olarak sunulan yazılım) ekosisteminde büyük bir boşluk olduğunu gören deneyimli bir yönetim danışmanı. E-ticaret şirketleri için hayatı kolaylaştırma fırsatı sunan ve nadir bulunan yeteneklere sahip kardeşler benzersiz ve insan merkezli bir teknoloji şirketini yönetiyorlar. Bu sayımızın ‘Teknoloji” bölümünde kendilerine merak ettiklerimizi sorduk.

Sizden son yıllarda gündemde olan yapay zeka tanımını rica edeceğiz, yapay zeka nedir?

Gonca Gülser: Intelligence (zeka) dediğimiz şey çok zor bir kavram aslında. Biyolojik olmayan bir varlığın intelligence (zeki) olmasını sağlamak muazzam bir dürtü. İnsan beyninin çok fazla veriyle aynı anda çok hızlı işlem yapması oldukça zor. Dolayısıyla makina öğrenmesi dediğimiz şeyin aslında varlık sebebi çok fazla veriyi çok hızlı bir şekilde işleme koyması. AI hızlı olduğu için var. İşin sırrı bu kadar basit. Fakat bu basitliğe ulaşma süreci çok kompleks bir çalışma gerektiriyor. Yazılı veya sözlü basında okuyoruz bazen, yapılan bir araştırmada bilgisayar Monet tablosunu çizdi diye. Bilgisayar ya da AI (Artificial intelligence- yapay zeka) teknolojiler 100 tane Monet tablosunu incelediyse 101. tabloyu çizmesi çok beklenen bir durum. Ama bu onu Monet yapmaz. Bir insanında 100 tane Monet tablosunu inceleyecek fırsatı olsa benzer içerikleri çizebilme imkanı olacak. Bütün hikaye öğrenmeyi hızlandırmak ve dakikalar saniyeler içinde bunu yapabiliyor olmak. Dolayısıyla hepimiz her zamanki yerimizde duracağız fakat makinalar, AI’lar bize yardım edecekler. Biz bu işin geleceğini çok parlak görüyoruz. İnsan için anlamlı olan şey yaratıcılığımızı kullanmamız ve bunun için bize zaman kazandıracaklar. Belki de şimdi insanların çağı başlıyor. İnsanlar tüm bu bilgileri kullanıp yaratıclığını daha da arttırabileceği fırsatları yakalayabilir.

QUIN AI Audience Engine fikri nerden geldi?

Gonca Gülser: Kurumsal hayatta var olan kısıtlar nedeniyle sürekli aynı şeyleri yapıp, sonuç mekanizmalarında belli noktalara kadar dokunabilme konusu her beyaz yakalı gibi beni de bir arayışa itmişti. Sürekli aynı şeyleri yapıp sonuçların değişmesini beklemek ne kadar zorlayıcı da olsa içinde bulunduğum süreçte beni daha fazla hayal kurmaya itti. Bu hayal ise hem akademide yer aldığım hem de iş hayatında rasyonelize edebildiğim büyük veri temellerindeki bilgi ve tecrübelerimi Click Stream (gerçek

zamanlı) data konusu üzerine yoğunlaşmamı sağladı. Aynı zamanda Machine Learning ve AI’ın insan davranışlarını, motivasyonel yaklaşımlarını anlamlandırması konusu ise özel ilgi alanım. Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veriyorum. Dolayısıyla akademik olarak elde ettiğimiz bilimsel verileri gerçek hayatta daha uygulanabilir modeller üzerine çalışmak beni hep farklı heyecanlara sürükledi. Her zaman data üzerine konuşuyoruz fakat datayı da oluşturan bir insan. Dolayısıyla insanı anlamlandırırken aslında o büyük veriyi daha da etkin kullanabileceğimizi biliyoruz. Yani insandaki ‘Moment of Truth’ denilen o altın anı bulursak elde edeceğimiz tüm veri bize daha fazla fırsat yaratacaktır. Bugüne kadar öğrendiğimiz genel prensipte geçmiş datayı toplamak çok önemliydi. Halbuki insanı anlamak geçmişteki var olan statik durumları inceleyerek bir sonuca varmak bizi sadece belli bir noktaya kadar götürecektir. Dolayısıyla bunun devamı gelmeyecektir. İnsanı anlamaya çalışırken çevresel faktörler, duygusal değişkenlikler tüm akışkanlığı değiştirecektir. Yani tüm düşünceleri ardışık şekilde lineer düşünürken, lineer dışına çıkan bir veri var. Lineer dışı ilerlemeyi devam ettirmek istiyorsak geçmiş veriyi optimize etmekten ziyade tahminleme mekanizmasını güçlendirmek gerekiyor. Bunu duyunca ilk başta şaşıracaksınız fakat biraz düşündüğünüzde insan zihni zaten daha fazla optimize etmeyi daha fazla maliyetli buluyor. Davranışını da bu çerçevede gerçekleştiriyor. Dolayısıyla var olan datayı da bu çerçevede oynatmaya başlıyorsun. Her kişinin kendine ait sadece o ana özel bir patikası oluşuyor ve insan kendi yolunu kendi belirliyor. Gerçek zamanlı verinin akademik prensiplere dayandırılarak ortaya konması konusu beni anlattığım bu nedenle çok heyecanlandırıyor.

QUIN AI Audience Engine ne yapar, faydaları nedir, firmalar neden sizinle çalışsın?

Gülşah Gülser: QUIN Audience AI dememizdeki en büyük temel ilke hepimizin konuştuğu big datayı derin teknoloji yapılanmasıyla birlikte AI mekanizmasını işin en temeline oturtmak ve veriyi bütünsel çerçevede anlamlandırabilmek. Bu kadar karmaşık ve teknolojik bileşkeleri reel sektöre indirgeyebilmek ve basitleştirebilmek için yıllardır çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kadar disiplinler dengede lineer

olmayan dünyadaki veri kaynağını anlamlandırmada özellikle akademik yaklaşımlar, kaynaklar bize yol gösterici oldu. Global çerçevede de çalıştırdığımız modellemeleri akademik olarak da yakından incelemeye devam ediyoruz. İngiltere’nin ve dünyanın prestijli üniversitelerinden biri olarak yer alan UCL ile akademik tüm veriyi birlikte çalışıyoruz. Özellikle bu detay yaptığımız işteki güveni ve yarattığımız katma değeri bu şekilde ortaya koyabilmek bizim içinde çok gurur verici. Yaptığımız işten aldığımız sonuçlar neticesinde sosyal tatmin elbette yaşıyoruz fakat ülkemiz içinde bu kadar cesur ve yenilikçi bir teknolojiyi çıkartabiliyor olmak çok daha büyük heyecan yaratıyor.

E-ticaret zorlu bir iştir. Performansı en üst düzeye çıkarmak için her gün mücadele etmek gerekir. Aynı zamanda heyecan verici, dinamik ve işler iyi gittiğinde ödüllendirici ve eğlencelidir. SAAS işletmelerinin çoğu başarı vaat ediyor ve biz de farklı değiliz ama insanlar böyle çalışmıyor. Bu nedenle müşterilerimizin sorunlarını anlıyor ve başarıyı sunmadan önce Teknolojimizin hayatınızı kolaylaştırabileceği, zaman alıcı yönetimi ortadan kaldırabileceği ve sizi geceleri uykusuz bırakan şeyleri otomatikleştirebileceği yolları sunuyoruz.

Kulağa iyi geliyor değil mi? Ürünümüzle aynı odak noktasındayız, en iyi sonuçları engelleyen engelleri kaldırıyoruz. İşte bunu sizin için nasıl yaptığımızın birkaç yöntemi ve ortadan kaldırabileceğimiz sıkıntılar. Abonelikler, lisanslar, yazılım yönetimi ve entegrasyon sorunlarını ortadan kaldırıyoruz. Yığınla müşteri verisini yorumlama ve değerli içgörüler bulma zahmetini ortadan kaldırıyoruz. Yeni teklifler ve promosyonlar geliştirmenin ve denemenin sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Sürekli artan hedeflere ve karlılığa ulaşmanın sıkıntısını üzerimizden atıyoruz. Yeniden ticaret platformunuzu yenilemenin ve envanteri geliştirmeye son veriyoruz.

Geleceğe yönelik hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gülşah Gülser: Biz bir AI şirketiyiz, vizyonumuz; basit ve erişilebilir makina öğrenmesi ile gerçek zamanlı olarak insan davranışı öngörmek tüm bunları yaparken de mahremiyeti gözetmek. Yolculuğumuza e-ticaret ile başladık artan veri mahramiyeti, etik konuların önem kazanması ve 3rd party cookielerin kalkması ürünümüzü bu sektör için oldukça anlamlı kılıyor. Vizyonumuza giden yolda bize ve bu fikre inanan kişilerin yolculuğumuza dahil olması ile güçlenerek ilerliyoruz. Ana amacımız global ölçekte No Code AI teknolojisi olmak. Ethical by design kavramlarını benimseyen yenilikçi, herkesin düşünmediği hatta bildikleri doğruların akışını değiştirecek lider ve takip edilen teknoloji firması olarak yola devam etmek istiyoruz. Bu konuda da hem kendimize hem de ekip arkadaşlarımıza inanılmaz güveniyoruz. Biz tüm bu süreci hep birlikte hayal ederek yola devam ediyoruz. Bu hayalin de ortak bir şekilde biçimlenmesi bizi çok daha güçlü kılıyor. Quin’in inovasyon merkezi Londra’da yer alıyor. Quin’in İngiltere’deki Direktörü Daniel Rawles ile birlikte inovasyonu yaptığımız her işin kalbine koyarak hem Londra pazarında hem de Türkiye pazarında büyümesini sağlıyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]