Business World Global

“Global arenada rekabet avantajı kazandırmaya yardımcı oluyoruz”

“Global arenada rekabet avantajı kazandırmaya yardımcı oluyoruz”
01 Şubat 2024 - 15:14

Ethem Tokgözlü-Counsell Global Consulting Yönetici Ortağı

Counsell Global Consulting olarak, Türk orta ve büyük ölçekli şirketler için sunduğumuz hizmetlerle, Beneluks ve Hollanda gibi gelişmiş pazarlarda gerçekleştirilen M&A (Birleşme ve Satın Alma) yatırımlarındaki trendleri değerlendiriyoruz.

Küresel danışmanlık şirketleri, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomi şirketlerinin cross-border M&A yatırımları konusundaki eğilimlerini yakından takip etmektedir. Avrupa ve diğer başlıca pazarlardaki fırsatları yakalamanın en etkili yöntemlerinden birisi M&A yatırımlarıdır. Türk şirketleri de uluslararası arenada büyüme fırsatlarını değerlendirirken, Beneluks ve Hollanda bölgesindeki M&A potansiyelini göz önünde bulundurmalıdır.

Gelişmekte olan ülkelerden hedef pazarlara yönelik M&A yatırımlarındaki eğilimleri değerlendiren McKinsey’in “Why emerging-market companies acquire abroad?” başlıklı analizi, bu şirketlerin sınır ötesi yatırımlarını stratejik ve doğal kaynakları elde etmek amacıyla değil, yeni pazarlara nüfuz etmek için giderek daha fazla kullanma eğiliminde olduğunu gösteriyor. 2013 yılı itibariyla bu tür anlaşmaların dünya sınırötesi M&A anlaşmaları pazarının yüzde 37’sini oluşturduğunu belirtiyor.

Gelişmekte olan ülkelerden hedef pazarlara yönelik M&A yatırımlarında öne çıkan belirgin trendlere derinlemesine bakıldığında, bu ülkelerin şirketlerinin küresel genişleme stratejilerine, yani yeni pazarlara odaklandıkları görülmektedir. Özellikle Türkiye gibi büyüyen ekonomilerden çıkan şirketler, sektörler arası çeşitlenme, teknoloji transferi ve yerel işbirlikleri gibi stratejik adımlarla hedef pazarlarda başarı elde etmeye çalışmaktadır. Bu şirketler, yatırım yaptıkları ülkelerde yerel kültürleri anlama ve adapte olma kabiliyetine vurgu yaparak, yerel pazarlarda rekabet avantajı elde etmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bu şirketlerin sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda, hedef pazarlardaki yerel liderlik pozisyonlarını güçlendirmeye odaklandıkları gözlemlenmektedir.

Bu konudaki nesnel çalışmalar Hollanda’da sağlık, enerji, dijital hizmetler gibi küresel ve bölgesel gelişimin odağındaki sektörlerde yatırımların her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak önümüzdeki dönemde mobility, fintech, e-ticaret başlıklarında daha fazla anlaşma göreceğimizi öngörüyoruz. Buna ülkemizin güçlü kası olan imalat yatırımlarını da ekleyerek, bu alanlardaki Türk işletmelerine doğrudan yatırım yapabilecekleri hedefler bulma veya büyüme planları için yatırımcı ve ortak arayışlarıyla ilgili etkin hizmetler sunduğumuzu eklemek isterim.

Bizim Counsell Global Consultıng olarak sunduğumuz hizmetler, orta ve büyük ölçekli şirketlerimizin bu dinamik global M&A ortamında başarılı bir şekilde yer almasına destek olmak için özel olarak tasarlandı. Deneyimli danışmanlarımız, müşterilerimizin özgün ihtiyaçlarını anlamak ve stratejik hedeflerine uygun çözümler sunmak konusunda uzmanlaşmıştır. ‘Invest Beneluks’ markası altında sağladığımız M&A hizmetleri, Türk işletmelerine sadece finansal değil aynı zamanda kültürel ve iş stratejileri açısından da değerli perspektifler sunarak, gelişmekte olan ülkelerden hedef pazarlara geçiş sürecinde destek sağlamaktadır. Türk KOBİ ve daha büyük ölçekli şirketlerimizin; sürdürülebilir büyüme, teknoloji transferi ve stratejik konumlanma avantajları gibi fırsatlarla dolu bir global arenada rekabet avantajı kazanmalarına yardımcı oluyoruz.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]