Business World Global

GEN Türkiye, girişimcilik ekosistemine destek veriyor

GEN Türkiye, girişimcilik ekosistemine destek veriyor
23 Ocak 2024 - 12:05

Efe Gökçe / efe@businessworldglobal.com

GEN, üyesi 200 ülke ile; dünyadaki girişimci sayısını artırmak, var olan ekosistemi, inovatif girişimci bakış açısıyla değiştirmek, kapsamlı ve kapsayıcı ekosistemler yaratmak, bilgi paylaşımının artmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Kauffman Foundation desteği ile Washington’da kurulan network; tüm dünyada birçok program ve tematik etkinliğin hayata geçmesinde öncü rol oynuyor.

Global Entrepreneurship Network; dünyadaki tüm girişimcilerin; birbiri ile iletişime geçmelerini; birbirinden öğrenmelerini, yeni pazarları tanımaları ve bu pazarlama açılabilmelerine destek olmak; yatırımcılarla güçlü bağlantılar geliştirmelerini sağlamak amacıyla; sivil toplum kuruluşlarının, ulusal ve uluslararası şirketlerin ve girişimlerin, akademik kuruluşların ve politika yapıcıların iş birliği içerisinde çalışmasını teşvik ediyor.

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Hazır, bu iş birliğini Türkiye’de daha güçlü bir şekilde sağlayabilmek için 2020 yılının Aralık ayında ses getiren bir lansmanla startı verilen, Türkiye’de ve küresel girişimcilik ekosistemi arasında köprü olma amacıyla kurulan GEN Türkiye’nin, Habitat Derneği idari yönetiminde faaliyetlerini yürütmektedir ve Küresel Girişimcilik Ağı’nın (GEN – Global Entrepreneurship Network) ülkemizdeki ayağı olduğunu ifade etti.

GEN TÜRKİYE, ULUSAL GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ İLERİYE TAŞIYOR

GEN Türkiye’nin, Türkiye’deki girişimleri GEN’in 200 ülkesindeki iyi örneklerle buluşturarak; Türkiye ekosistemiyle global girişimcilik ekosistemi arasında köprü görevi gördüğünü söyleyen Hazır “GEN Türkiye Yönetim Kurulu, Türkiye ekonomisini ve toplumunu geliştirmek için girişimcilik ve yeniliğin gücüne inanan, alanında tanınmış liderlerden oluşmakta ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu, GEN aracılığıyla ulusal girişimcilik ekosistemini ileriye taşıyarak, ülke ekonomisine destek olmayı amaçlamaktadır. GEN Türkiye olarak başlangıç seviyesindeki girişimcileri mentorlar ile buluşturduğumuz Startup Huddle İstanbul, potansiyel girişimcilere; yatırımcı sunumu, online eğitim kaynakları, mentorluk ve para ödülü gibi fırsatlar sunan Entrepreneurship World Cup (EWC), bu sene de başarı ile tamamladığımız, her yıl Kasım ayının ikinci haftasında; tüm girişimcilik ekosistem paydaşlarının farklı etkinlik ve programlar organize ederek Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine ve bu ekosistemin dünyada görünür kılınmasına katkıda bulunan Global Girişimcilik Haftası (GGH), Yatırım seviyesindeki girişimcileri GEN Türkiye üyesi kıymetli mentorlarımız ile buluşturduğumuz Open House Meeting serilerimiz ve her sene farklı bir şehirde girişimcilik ekosisteminin en önemli paydaşlarını bir araya getirdiğimiz girişimcilik zirvelerini düzenliyoruz. Bu sene de 1 Kasım tarihinde GEN Türkiye 100. Yıl girişimcilik Zirvesini Antalya’da büyük bir coşku ile düzenledik. Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı bu önemli zirvemiz oldukça ilgi gördü, yerel ve ulusal basında adından sıkça söz ettirdi” dedi.

“ÜLKEMİZ GİRİŞİMCİLERİ İÇİN İLHAM KAYNAKLARI YARATMAK İSTİYORUZ“

GEN Türkiye olarak 2024 yılında da önceki senelerde olduğu gibi ülkemiz girişimcilik ekosistemini her yönü ile desteklemeye devam edecekleri mesajını veren Sezai Hazır “2024 yılında da Startup Huddle İstanbul, Entrepreneurship World Cup (EWC), Global Girişimcilik Haftası (GGH), Open House Meeting programlarımızla girişimcilerimizi ayni ve maddi desteklerle desteklemeyi planlıyoruz. Uluslararası arenadaki girişimciliğin iyi örneklerini ülkemize taşıyarak ülkemiz girişimcileri için ilham kaynakları yaratmak istiyoruz. Son olarak deprem bölgesi bu seneki önceliklerimizden olacak. Bölgedeki çalışmalarımıza 2024 yılında da tüm hızımızla devam ederek bölgenin kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

DEPREM BÖLGESİ KALKINDIRILACAK

21 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen GEN Türkiye I. Olağan Genel Kurulu’nda ortaya konan yeni dönem stratejisi doğrultusunda GEN Türkiye’nin deprem bölgesinin kalkındırılmasına yönelik bazı çalışmalar gerçekleştirmesine karar verilmişti. Afetten etkilenen bölgelerdeki yerel işletmelerin kurumsal kapasitesini ve bölgedeki insanların yetkinliklerini geliştirerek o işletmelerde istihdam edilebilirliğini kolaylaştıracak eğitimler verilmesi, afetler ile ilgili çalışmalar yürüten girişimlerin desteklenmesi ve mentorluk desteği verilmesi 2023 yılı GEN Türkiye stratejisinde öne çıkan noktalardı. Bu strateji doğrultusunda da GEN Türkiye olarak desteklenen İstasyon Hatay çalışmalarına başladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

    [reklam]