Business World Global

Gelecek ‘fintech gibi düşünen bankaların’ olacak

Gelecek ‘fintech gibi düşünen bankaların’ olacak
19 Mart 2024 - 12:57

Umut Çelik / umut@businessworldglobal.com

Değişen regülasyon ile birlikte dijital bankacılığın yükselişe geçtiğini vurgulayan Aktif Bank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Kadir Mustafa Öztürk, “Yeni yönetmelikler servis bankacılığı ve açık bankacılık altyapıları yeni iş birliği fırsatlarıyla birlikte geliyor. Herkes fintechlerin, geleneksel bankalar için bir ‘rakip’ olacağını düşünse de fintechler ile kolkola yürüyen bankaların başarıya ulaşacağına, geleceğin fintech gibi düşünen ve hızlı hareket edebilen bankaların olacağına inanıyorum” diyor.

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşmenin hızlı bir şekilde etkilediği sektörlerin başında gelen finans sektörü, Türkiye’de yeni yönetmelik ve regülasyonları göz önünde bulundurduğu yeni iş yapış biçimlerini değerlendiriyor. İştirakleri, dijital kimliği ve teknolojiye yatırımıyla öne çıkan Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, bu süreci ‘fırsatlarla dolu bir iklim’ olarak değerlendiriyor. Aktif Bank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Kadir Mustafa Öztürk, “Regülasyonun dijital bankacılığın önünü açan düzenlemeleri ile çeşitliliğin ve rekabetin arttığı bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Bununla birlikte, hayatımıza giren açık bankacılık kavramı da heyecan verici gelişmeleri beraberinde getiriyor” diyor.

“Müşterisini dinleyen, hemen harekete geçen bir adım önde”

Kullanıcıların finansal kurumlardan kendi ihtiyaçlarına uygun kişisel öneriler ve teklifler beklediğine değinen Kadir Mustafa Öztürk “Bankalar artık kullanıcı verilerini müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanırken, bir taraftan da kişiselleştirilmiş hizmet ve teklifler sunmak için de çaba göstermek durumundalar. Finansal kurumların sahip olduğu büyük veri gerçek zamanlı olarak analiz edilip kullanıcıya özel geri bildirimler ve teklifler verilebildiği zaman kullanıcı için de vazgeçilmez oluyor. Kişiye özel finansal değerlendirmeler, analizler, yönlendirmeler ve robo-danışman gibi uygulamalar kullanıcılar tarafından da talep görüyor. Daha fazla rekabetin yaşandığı, müşterilerine kulak veren ve hızlıca harekete geçenlerin avantaj sağlayacağı bir dönemin başladığını paylaşmak isterim” ifadesini kullandı.

“Kazan kazan ilişkisi doğuyor”

Özellikle “Dijital bankalar ve servis bankacılığı” yönetmeliğiyle birlikte servis bankacılığı ve açık bankacılık altyapılarının, bankalar ile fintechler arasında yeni iş birlikleri doğurduğunu belirten Öztürk, “Bankalar olarak fintech’lerle birlikte oldukça heyecan verici bir dünyaya adım atıyoruz. Aktif Bank olarak kendi penceremizden baktığımızda ise Aktif Bank’ı halihazırda bir fintech ekosistemi olarak tanımlıyor, iş yapış şeklimizi de fintech’lere benzetiyoruz. Fintech’leri gelişim yolculuğunda destekliyoruz.  Son gelişmelerle birlikte fintech’ler bankalar için bir ‘challenge’ olarak görülebilir. Ancak bankacılığın fintech’lerle birlikte kol kola yürüdüğü zaman bir ‘kazan kazan’ ilişkisi ortaya çıkabildiğini anlıyoruz. Geniş çaplı bir projeksiyon ile düşündüğümüzde, geleceğin güçlerini birleştiren, yani fintech gibi düşünen bankaların olacağına inanıyoruz.” dedi.

Ekosistemin teknoloji gücü Aktif Tech

“Finansal teknolojiler ekosistemi” olarak konumlanan Aktif Bank yapısının içerisinden doğan Aktif Tech hakkında bilgi veren Öztürk, “Aktif Tech banka ve iştirakler tarafında sunulan bilgi teknolojileri hizmetlerini deneyimler ile harmanlayarak ürünleştirip; stratejik olarak belirlenen alanlarda özellikle yurt dışına teknoloji ihracı yapmak hedefiyle faaliyetlerine başladı. Kendi ekosistemimiz içerisindeki ihtiyaçlardan ve tecrübelerden yola çıkan Aktif Tech, sektörün ihtiyaç duyduğu ve duyacağı teknolojileri, banka, iştiraklerimiz ve holdingimizin gücüyle sektöre sunuyor” dedi. Kendi teknoloji iştirakleriyle alanında uzmanlaşan kurumların bir ‘teknoloji fabrikası’ kimliğiyle hareket ettiğini vurgulayan Öztürk, “Biz de bu noktadan hareketle çıktığımız yolda hem ekosistemimize hem de iş ortaklarımıza değer yarattığımız bir konumda bulunmayı planlıyoruz” sözleriyle hedeflerini dile getirdi.

 “Aktif Ventures da bu yolculuğun önemli bir parçası”

Aktif Ventures yapısı hakkında da bilgi veren Öztürk, şözlerini şöyle sürdürdü: “Yapımız içerisinde iştirakimiz Aktif Ventures da önemli rol oynuyor. Aktif Ventures, Türkiye’nin ilk servis bankacılığı platformu Apilion ile servis bankacılığı ve lisans altyapısını tek bir platformda bir araya getirip büyüme ve inşa etme hizmetleri sunuyor. Apilion sayesinde para transferi, yatırım ürünleri, krediler, banka hesabı, sanal ve fiziksel kart, dijital sigorta gibi sayısız fintech API’sini ve gerekli tüm lisansları bir arada sağlıyoruz. 4 ürün kategorisi ve 52 API ile başladığımız yolculuğumuzu, bugün 12 kategori ve 648 API ile sürdürüyoruz. Yeni müşteri edinimindeki iddiamızın yanı sıra entegrasyon süreçlerini yürüttüğümüz iş ortaklarımız da her geçen gün artıyor ve iş birliklerimiz büyüyor.”

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları businessworldglobal.com'a aittir, haberleri kopyalamayınız.

[reklam]